Hej ogarnięci !!!

Sławni absolwenci

Wilhelm Mach (1916 – 1965) – pisarz

Urodził się w Kamionce koło Ropczyc. Tutaj uczęszczał do szkoły podstawowej, naukę następnie kontynuował w Ropczycach i w Dębicy (do „Jagiełły” uczęszczał w latach 1932 – 1936). W I LO w Dębicy redagował czasopismo U nas.  Po skończeniu nauki w dębickim gimnazjum kontynuował naukę w Państwowym Pedagogium w Krakowie.

Następnie odbył roczną służbę wojskową. Walczył  w kampanii wrześniowej, brał udział w bitwach: pod Pszczyną i pod Tomaszowem Lubelskim. Od 1941 roku mieszkał w Krakowie, gdzie pracował jako urzędnik i uczył na konspiracyjnych kompletach. W latach 1945 – 1948 studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował jako redaktor w miesięcznikach literackich.

Jego pierwszy wiersz „Jesień” ukazał się w 1928 roku w czasopiśmie przyszłość, w 1932 roku ukazała się jego nowela „Dawne zapusty” opublikowana w czasopiśmie Rola. Wilhelm Mach za swój debiut literacki uważał wiersz „Tobie dalekiej” opublikowany w 1945 roku.

Wilhelm Mach w swojej twórczości zajmował się głównie problematyką psychologiczną i przemianami moralnymi w życiu i świadomości wsi polskiej.

We wszystkich powieściach Macha bohaterowie czują się obco w swej lokalnej społeczności, czy też rodzinie, jak Andrzej Osiecki z „Rdzy”. Wyczuwają, że nie pasują do ogółu, ze względu na własny talent i wrażliwość, niczym Bolek Jawor z „Jaworowego domu”. Ze względów politycznych i wyznaniowych stają się obcymi jako grupa w „Życiu dużym i małym”. Także Agnieszka i Zenon Bałcz – postacie z „Agnieszki, córki Kolumba”, wtargnąwszy w życie mieszkańców Chrobrzyczek, stają się intruzami. Czy wreszcie Aleksander z „Gór nad czarnym morzem” mający problem z własną tożsamością.

Za swoją pracę został uhonorowany wieloma nagrodami literackimi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1954)

Zmarł w Warszawie. Pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
4209931

Szukaj