Sławni absolwenci

Mariusz Kozik – prof., chemik

Profesor Mariusz Kozik dwukrotnie był laureatem Olimpiady Chemicznej. Jest absolwentem   I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy z 1975 roku. Po ukończeniu szkoły studiował chemię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1987 roku obronił rozprawę doktorską na  Georgtown University w USA.

Profesor Kozik prowadzi aktywny program badawczy dotyczący zastosowania polioksotungstatów podstawionych metalem przejściowym w rozpuszczalnikach niepolarnych.  Jego grupa badawcza jako pierwsza odkryła w 1996 r. możliwe zastosowanie tej grupy związków jako katalizatorów redukcji dwutlenku węgla.  W swoich badaniach stosuje kilka nowoczesnych metod spektroskopii, z których 2-wymiarowy jądrowy rezonans magnetyczny (NMR) jest najważniejszą techniką. Ostatnio zademonstrował zastosowanie 2 - wymiarowego zorientowanego na dyfuzję NMR jako bezpośredniego dowodu, że polioksotungstaty podstawione metalem przejściowym tworzą oligomery w niepolarnych rozpuszczalnikach. Wyniki były zgodne z obliczeniami teoretycznymi z wykorzystaniem teorii funkcjonalnej gęstości.

Jest autorem i współautorem licznych prac naukowych.