Historycy z "Jagiełły" najlepsi w powiecie

Nie od dziś wiadomo, że "historia magistra vitae est" ( historia jest nauczycielką życia ). W szczególny sposób przekonali się o tym nasi koledzy z klas I c i I d (uniwersyteckiej i medialnej) oraz 2 g (uniwersyteckiej), którzy w tym roku próbowali swych sił w jubileuszowej XL Olimpiadzie Historycznej. A ponieważ wiadomo, że "bez pracy nie ma kołaczy" młodzi adepci historii rozpoczęli swe przygotowania już we wrześniu, biorąc udział w Historycznym Kółku Olimpijskim, prowadzonym przez p. prof. Annę Wilczyńską. W ramach zajęć uczyli się krytyki źródeł, pisania tekstów własnych, przygotowywania prac do publikacji, itp.

Spośród siedmiorga uczestników Historycznego Kółka Olimpijskiego pięcioro zakwalifikowało się do etapu pisemnego XL Olimpiady Historycznej, który odbył się 11 stycznia 2014 r. na Uniwersytecie Rzeszowskim w Rzeszowie. Byli to uczniowie: Norbert Sokołowski (2 g) - jego opiekunem naukowym była p. prof. Aneta Kwolek oraz Marysia Hamela (I c) , Natalia Bochnowska (I d), Dominik Czech (I c), Mariusz Idzik (I c) - ich opiekunem naukowym była p. prof. Anna Wilczyńska.

Prace dwojga finalistów - Marysi Hameli i Mariusza Idzika zostały wyróżnione, a ich autorzy uhonorowani podczas uroczystej gali podsumowującej XL Olimpiadę Historyczną w Rzeszowie.

Ostatecznie, do eliminacji ustnych XL Olimpiady Historycznej zakwalifikował się Mariusz Idzik, będąc jednocześnie jedynym przedstawicielem szkół ponadgimnazjalnych z powiatu dębickiego, który osiągnął tak wielki sukces.

Warte podkreślenia jest to, że najlepsi historycy z "Jagiełły" to uczniowie klas pierwszych i drugich, którzy zdobyli cenne doświadczenie tak potrzebne w kolejnych olimpijskich startach, które doprowadzą ich do sukcesu:-)