UCZNIOWIE I LO VS PIĄTEK TRZYNASTEGO

13 kwietnia 2018r. z okazji setnej lekcji chemii nasza klasa 2d przeprowadziła serię doświadczeń chemicznych pod okiem Pani Krystyny Barszcz, dzięki którym pogłębiliśmy naszą wiedzę praktyczną i teoretyczną.

Byliśmy świadkami zmian intensywnych tęczowych barw naszego chemicznego kameleona i dymu, który sprawił, że w mgnieniu oka rozprzestrzeniła się w sali magia reakcji chemicznych. Podziwialiśmy także przygotowane przez nas osady, ich konsystencję, zabarwienie oraz wpływ światła i temperatury na nie, obserwując w jednej z prób złote kryształki. Przeprowadziliśmy Próbę Tollensa i z zachwytem mogliśmy porównywać srebrne lustro na ściankach probówki do towarzyszących naszemu życiu codziennemu przedmiotów. Zaangażowanie uczniów i naszej nauczycielki chemii sprawiło, że z piany wyłonił się słoń, gwałtownie przebiegające doświadczenie obrazujące samozapłon wyszło efektownie,  a na koniec w pracowni pojawił się rosnący potwór.

Zajęcia przebiegały w miłej, przyjaznej i pracowitej atmosferze z nieodłącznym towarzystwem chemicznego dowcipu, a jedyna krew, jaka pojawiła się w sali, miała DNA pracowni chemicznej.

Uczennica kl. 2d

Karolina Chmura