Tweet |
![]() |
W dniach od 8-15 maja obchodzony jest Tydzień Bibliotek. To ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo, biblioteki i bibliotekarzy. Organizowana od 2004 roku, a pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Hasło tegorocznego Tygodnia: „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.
Do akcji przyłącza się biblioteka I LO i proponuje konkurs - zabawę:
„KSIĄŻKA GO – czyli znajdź ukryte książki w szkole”- szczegóły na Facebooku szkoły.
Zapraszamy uczniów do szukania książek!
![]() |
![]() |
![]() |
W środę do uczniów przyszedł na języku niemieckim zajączek wielkanocny i zgodnie z niemiecką tradycją przyniósł słodycze, które pochował wokół szkoły. Wystarczyło je tylko znaleźć 😊
![]() |
„Solidarni z Ukrainą”!
Oczywiście można tylko tak napisać i pokazać, że wiemy, że czujemy i rozumiemy! Ale, czy to wszystko? Różne organizacje, instytucje i wiele osób udzielają się bezpośrednio w pomocy na rzecz uchodźców, także z Dębicy. Każdy działa tak jak potrafi, jak pozwala mu czas i jakie ma możliwości. I dlatego Jagiełło, szkoła tak doświadczona historycznie, szkoła, która przeżyła dwie Wojny Światowe, która doświadczyła zniszczeń wojennych i dyskryminacji w edukacji nawet w czasie powojennym, ta szkoła otwiera się dzisiaj na młodych ludzi z Ukrainy! Wiemy, że trzeba tym uczniom pomóc, a nasz trud z tym związany, to obowiązek!
mgr Wiesław Ostafin
Dyrektor I LO
Wiadomość przyszła do nas w piątek poprzez Polskie Radio Rzeszów. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" organizuje zbiórkę darów dla rodaków na Ukrainie.
Uczniowie klasy 3a oraz 2c, 1e, 3f, 3e zebrali ponad 120 artykułów żywnościowych i higienicznych.
Klasa 3a podczas wtorkowego wyjazdu do Rzeszowa na projekcję filmu "Marzec 68" dostarczyła dary na miejsce zbiórki. Wielkanocne Paczki zostaną dowiezione m.in. do rodaków w rejonach: wołyńskim, chmielnickim, winnickim, tarnopolskim, odesskim, lwowskim.
Dla nas to czas solidarności i wierności chrześcijańskiej nauce. Możemy podarować naszym rodakom nadzieję i pamięć. Odbierając nasze dary, będą wiedzieli, że ktoś ich wspomina w świątecznym czasie, że nie zostali sami, opuszczeni - to przecież ewangeliczne przesłanie Świąt Wielkiej Nocy, które możemy zrealizować wobec naszych sióstr i braci.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
29.03.2022 r. uczniowie z klas 1b, 1c, 1d, 2c, 2e, 3b wybrali „właściwą stronę mocy”, uczestnicząc w lekcji filmowej „Jak komiks stał się sztuką” zorganizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej. Na tym nie koniec, bo „Jeszcze dzień życia” w reżyserii Damiana Nenowa okazał się wyjątkowy. Film ten nakręcony został w technice motion capture, polegającej na przechwytywaniu trójwymiarowych ruchów aktorów i zapisywaniu ich na komputerze. Animacje i sceny akcji przeplecione z sekwencjami dokumentalnymi nadały wiarygodności wydarzeniom dotyczącym podróży Ryszarda Kapuścińskiego po ogarniętej wojną Angolii. Podczas 31. ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w Sewilli „Jeszcze dzień życia” został uznany za najlepszy film animowany. Magii filmu ulegli również uczniowie naszej szkoły. Warto było!
![]() |
W ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” my, uczniowie I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy stworzyliśmy projekt „Łapka pomocy", który ma na celu pomoc zwierzakom, zorganizowaliśmy zbiórki rzeczy materialnych w poszczególnych szkołach podstawowych oraz ponad podstawowych na rzecz Przytuliska dębickiego. Dziękujemy uczniom za wzięcie udziału w zbiórce i pomaganiu pupilom. Dzięki hojności dzieci i młodzieży dębickiej zebraliśmy rzeczy o wartości ok. 3300zł.
![]() |
![]() |
Uczniowie naszego liceum Nikola Ciołek (kl. 2e) i Jakub Wiśniowski (kl. 3e3) zostali uhonorowani Stypendium Prezesa Rady Ministrów za szczególne osiągnięcia w nauce, zwłaszcza w przedmiotach ścisłych. Uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy, by „odważnie celowali w Księżyc, ponieważ nawet jeśli nie trafią, znajdą się pomiędzy gwiazdami”!
![]() |
![]() |
Zapraszamy młodzież oraz nauczycieli do udziału w VII edycji Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra.
ZADANIE KONKURSOWE
-----------------------------------
stworzenie 60-cio sekundowych filmów i animacji dotyczących ważnego wydarzenia z historii Polski.
NAGRODY
-- atrakcyjne nagrody rzeczowe otrzymują wszyscy uczestnicy konkursu
-- wzorem lat poprzednich spodziewamy się atrakcyjnych nagród finansowych dla laureatów. W przypadku zakończonej już VI edycji nagrody finansowe miały łączną wartość 28.800 zł
-- nagrody wręczane są podczas uroczystych gal finałowych z udziałem uczestników i gości
Rejestracja
https://konkurs-patrianostra.pl/rejestracja-uczestnikow?contest=edycja-vii-region-poludniowy-2022
Fundacja Konkursu PATRIA NOSTRA
ul. Wojska Polskiego 10
05-220 Zielonka
Celem tego konkursu jest propagowanie myślenia wizualnego jako formy wspomagania zapamiętywania, rozwijania kreatywności i umiejętności uczenia się z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb uczniów, a także podnoszenie jakości nauczania i uczenia się poprzez pogłębianie kompetencji kluczowych w zakresie komunikacji niewerbalnej (wzrokowe środki przekazu).
Jury składać się będzie z wielu nauczycieli liceum w Pilźnie ze względu na interdyscyplinarność konkursu, a nadzorować jego prace będzie specjalistka w dziedzinie myślenia wizualnego pani Natalia Mikołajek – m.in. autorka bloga „Jadźka Rysuje”.
Data rozpoczęcia konkursu to 3 marca 2022 roku, a rozstrzygnięcie w 14 kwietnia 2022 roku. Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów liceów ogólnokształcących z terenu województwa podkarpackiego.
Linki do strony konkursu http://petrycy.pl/wojewodzki-konkurs-sketchnotka-z-lekcji/ Znajduje się na niej formularz zgłoszeniowy, regulamin konkursu i wszelkie niezbędne informacje.
![]() |
Całkowita wartość Programu dla naszej szkoły to 5 625 zł. (80% wsparcie z budżetu państwa
i 20% od Starostwa Powiatowego w Dębicy) i dotyczy sfinansowania zakupu 146 książek oraz drukarki do biblioteki.
Tytuły książek były konsultowane z uczniami, nauczycielami i rodzicami - zakupiono głównie nowości wydawnicze i lektury. Te książki to często bestsellery poczytnych autorów i nagradzane w prestiżowych konkursach literackich: przygodowo - obyczajowe, romanse, fantasy, thrillery, poradniki o tematyce psychologicznej i terapeutycznej, o problemach integracji, tolerancji, pomocy innym itp.
Wszystkie egzemplarze zostały oznaczone naklejkami z logo Programu.
Bibliotekarze serdecznie dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację Programu, a szczególnie pani księgowej, Katarzynie Gleń, która finalizowała zakupy.
Realizacja NPRC stała się doskonałym sposobem na wzbogacenie i uatrakcyjnienie księgozbioru.
Czytaj więcej: Biblioteka: Finał Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - wsparcie na 2021r
![]() |
![]() |
![]() |
W dniu dzisiejszym uczniowie klas 1e i 3c rozszerzający biologię brali udział w wykładach online organizowanych przez Uniwersytet Rzeszowski. Tematyka dzisiejszego wykładu dotyczyła glonów w gospodarcze człowieka. Seria wykładów odbywająca się na uniwersytecie objęta jest patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki .
![]() |
![]() |
Biblioteka pozyskała kolejne książki - nowości wydawnicze. To efekt realizacji przez naszą szkołę Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w 2021 r.
BIBLIOTEKA na WAS czeka:
poniedziałek - piątek
8:00 - 15:30
Książki zakupione w ramach
Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2021 – c.d.
![]() |
![]() |
![]() |
Kilku uczniów naszej szkoły brało udział w ogólnopolskim wyzwaniu z języka niemieckiego. Pomysłodawcą jest „niemiecki wihajster” a wyzwanie odbyło się za pośrednictwem Facebooka. Codziennie przez 5 dni uczniowie uczestniczyli w półtoragodzinnych! lekcjach języka niemieckiego, rozwiązywali zadania, robili notatki i zgłębiali wiedzę o gramatyce tego języka. Gratuluję wytrwałości i dziękuję wszystkim za udział.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Dzień ten obchodzony jest co roku 10 grudnia – w rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Ten kluczowy dla całego świata dokument został podpisany w 1948 roku. Deklaracja stała się dokumentem przełomowym, w którym ogłoszono niezbywalne prawa, które przysługują każdemu jako istocie ludzkiej – niezależnie od rasy, koloru skóry, religii, płci, języka, poglądów politycznych, pochodzenia narodowego lub społecznego, majątku, urodzenia czy innego statusu. Tekst Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka jest dostępny w ponad 500 językach i jest najczęściej tłumaczonym dokumentem na świecie.
Uczniowie naszej szkoły uczcili Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka przypominając, że każdy z nas na prawo GODNIE żyć, biorąc udział w warsztatach profilaktyczno – plastycznych. W przygotowaniu plakatów oraz ulotek pomagali im, wygłaszając prelekcję: Marzena Socha, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy oraz starszy aspirant Tomasz Totko z Komendy Powiatowej Policji w Dębicy. Uczniowie zostali uwrażliwieni na problemy różnego rodzaju przejawów przemocy m. in. rówieśniczej czy cyberprzemocy. Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Dębicy. Koordynatorkami projektu były Agnieszka Zapał – Róg oraz Renata Maciejowska.