Miejskie obchody Święta Niepodległości

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości. Wydarzenia sprzed stu lat miały charakter wyjątkowy. Wspólnym wysiłkiem militarnym, politycznym, kulturalnym, gospodarczym i społecznym Polacy nie tylko odzyskali utraconą ponad wiek wcześniej niepodległość, lecz także stworzyli podwaliny nowoczesnego państwa, obronili jego granice, rozwijali gospodarkę, prawodawstwo i oświatę, a poprzez literaturę, sztukę, architekturę czy muzykę- znaleźli swoje miejsce
w głównym nurcie światowej kultury. Szacunek do przeszłości nie stał się obciążeniem. Przeciwnie: był podstawą do tworzenia, planowania i rozwoju.

W celu upamiętnienia tego wydarzenia 11 listopada 2018 roku odbyły się uroczystości na rynku w Dębicy. Następnie została odprawiona msza święta  w   kościele pod wezwaniem  Św. Jadwigi  w Dębicy. Udział w tej uroczystości uświetniły poczty sztandarowe dębickich szkół, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, gminnych, pan dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy Wiesław Ostafin, pani wicedyrektor Ludmiła Stelmach-Kołodziej,  uczniowie, nauczyciele. Uczniowie z naszej szkoły:  Kacper Kołodziej  z klasy III b, Gabriela Wojtowicz i Natalia Kos z klasy II e  wystąpili  z pocztem sztandarowym. Po mszy świętej uczestnicy uroczystości zgromadzili się na „ Placu Gryfitów”, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów.

Odzyskanie niepodległości i jej ugruntowanie było wieloletnim procesem, w którym zaangażowali się Polacy
w odradzającym się kraju i poza jego granicami. Polska wspierana była przez wielu przyjaciół z krajów sprzyjających odrodzeniu naszego państwa. Zjednoczenie wysiłków w drodze do niepodległości pozwoliło na osiągnięcie sukcesu.

Dziś żyjąc w wolnej Polsce każdy z nas może swobodnie wyrażać swoje poglądy. Nie wolno nam zapomnieć o tradycji
i dobrych wzorach. Wielkie znaczenie ma też wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu. Ponadto przy każdej okazji powinniśmy podkreślać dumę z tego, że jesteśmy Polakami.