Jaromir Hunia, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy – najlepszym biologiem w kraju !

W dniach 21 - 24 kwietnia 2017 r. w murach Uniwersytetu Warszawskiego odbyły się zawody finałowe XLVI Olimpiady Biologicznej. Wśród 99 uczestników tego etapu był uczeń klasy II d Jaromir Hunia. Po trzydniowej, zaciętej rywalizacji, która obejmowała zmagania doświadczalne w pracowniach: botaniczno - mykologicznej, statystycznej, zoologicznej i biochemicznej, test z wiedzy biologicznej oraz obronę wykonanej pracy badawczej Jaromir został laureatem I miejsca XLVI Olimpiady Biologicznej. Teraz przed nim zawody Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej, które w tym roku odbędą się w Londynie. Ten olbrzymi sukces jest ukoronowaniem ciężkiej pracy, jaką Jaromir włożył w ciągu dwóch lat nauki w szkole. Jeszcze przed rozpoczęciem klasy I , podczas wakacji, rozpoczął prowadzenie pracy badawczej dotyczącej biodegradacji odpadów, która została zakwalifikowana do regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(X)plory. W tym samym roku szkolnym 2015/2016, będąc uczniem  klasy I, został finalistą zawodów centralnych XXXI Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Pasja naukowa doprowadziła go również do tytułu laureata nagrody głównej programu naukowo – edukacyjnego ADAMED SmartUP. Objęcie Jaromira stypendium programu wybitnie uzdolnionym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci pozwoliło mu zgłębiać tajniki nauk przyrodniczych. Kolejne wakacje to znów okres wielkiego wysiłku, który zaowocował nową pracą badawczą o temacie: Wpływ eksudatów korzeniowych z sorga dwubarwnego ( Sorghum bicolor (L.) Moench ) na kiełkowanie i początkowy wzrost chabra bławatka ( Cetaurea cyanus L.). Samodzielne wykonanie doświadczenia oraz przedyskutowanie jego wyników z literaturą naukową i zaakceptowanie jej przez komitet olimpiady biologicznej, to początek trudnej, wyboistej drogi każdego olimpijczyka. Potem ciężka praca naukowa, trudne testy wiedzy biologicznej i w końcu zawody szczebla centralnego. Tutaj Jaromir musiał zmierzyć się z biologią eksperymentalną i wykonać szereg doświadczeń biochemicznych, preparatów botanicznych i mykologicznych, czy sekcje wybranych zwierząt. Do tej części zawodów przygotowywał się w szkole prowadząc obserwacje mikroskopowe wraz z nauczycielem biologii Moniką Kuczyńską oraz z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Rzeszowskiego dr Mateuszem Mołoniem i dr Marzanną Deniziak, dzięki którym poznał zaawansowane techniki biologii eksperymentalnej i mógł skorzystać z wyposażenia profesjonalnych laboratoriów biologicznych. Dzięki determinacji i wielkiemu wysiłkowi Jaromir sięgnął po najwyższe laury Olimpiady Biologicznej. Ten rok szkolny to również zmagania w zawodach wojewódzkich XXXII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej i kolejny udział w ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Neurofizjologicznej „Brain Bee”. Przed olimpijczykiem kolejne zmagania w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(X)plory. Jaromir jest nie tylko mistrzem biologii lecz również z powodzeniem rozwija w szkole pasję chemiczną, jest świetnym aktorem, a nade wszystko wspaniałym kolegą.