Dzień Żołnierzy Wyklętych w I LO w Dębicy

Od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia – tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość.

Z tej okazji również w naszej szkole odbędzie się okolicznościowa wystawa pt. „Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowczyźnie po 1944 roku”. Wystawę zorganizowano przy współudziale Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie. Czynna będzie w dniach od 1 do 13 marca w auli I Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Słowackiego 9. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych ( osoby prywatne, uczniów wszystkich rodzajów szkół ) do zwiedzania jej po uprzednim uzgodnieniu terminu z sekretariatem. Należy dodać, że wystawa ta jest prezentowana po raz pierwszy w Dębicy.

W dniu 2 marca nastąpi uroczyste otwarcie w/w wystawy. Z tej okazji o godzinie 12:30
dr J. Magdoń z IPN wygłosi wykład pt. „Żołnierze Niepodległości”.

Serdecznie wszystkich zapraszamy.