Sławni absolwenci

Ks. ppłk Andrzej Niwa – kandydat na błogosławionego

Urodził się  26.XI.1900 r. w Chechłach (dzisiaj część Ropczyc). Szkołę podstawową ukończył w Ropczycach, do gimnazjum przez rok uczęszczał w Stanisławowie, a następnie w Dębicy. Tutaj zdał maturę w 1920 roku. Teologię studiował w Tarnowie i tu 29.VI.1923 r. przyjął święcenia kapłańskie. Następnie pracował w  Nowym Sączu, Łącku, Krużlowej, Uściu Solnym, Pogórskiej Woli. W 1931 r. został powołany do służby czynnej na kapelana z przydziałem do Brygady KOP „Polesie” w Łachwie, w powiecie łuninieckim. W 1932 r. został administratorem parafii wojskowej w Prużanie, a w 1936 r. proboszczem parafii wojskowej p.w. św. Mikołaja w Ostrowcu Wielkopolskim.

We wrześniu 1939 r. ksiądz major Andrzej Niwa dostał się do niewoli rosyjskiej. Był przetrzymywany w obozie oficerskim w Starobielsku (więzień nr 2381). W IV.1940 r. wraz z innymi jeńcami został przewieziony do Charkowa i tam zamordowany w budynku obwodowego NKWD. Jego ciało wrzucono do zbiorowych dołów podmiejskich w lesie. Symboliczna mogiła znajduje się na grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Parafialnym w Ropczycach. Pośmiertnie awansowany na stopień podpułkownika.