^Pwrót na górę

Olimpiada Artystyczna

Już od trzech lat nasi uczniowie jako jedyni reprezentanci szkół dębickich uczestniczą w Olimpiadzie z Historii Sztuki. Etap okręgowy odbywa się zawsze w murach Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Instytut powstał w 1882 roku jako pierwsza katedra historii sztuki na ziemiach polskich. Od 1992 siedzibą Instytutu jest Collegium Iuridicum przy ul. Grodzkiej 53 (tutaj właśnie odbywa się olimpiada). Zatem sam fakt udziału w olimpiadzie, pod okiem prof. Tomasza Gryglewicza jest dużym wyróżnieniem. Nasi uczniowie od trzech lat docierają do etapów ustnych olimpiady, gdzie stają w szranki głównie z uczniami ze szkół plastycznych i artystycznych. Etap ustny składa się z dwóch części`; rozpoznawanie dzieł sztuki (tu dużo zależy od szczęścia w losowaniu zestawu) oraz prezentacji tematu własnego (wybór naszych uczniów jest zawsze chwalony, sięgają po niestandardowe tematy).

Sam etap jest bardzo trudny, trzeba zdobyć 36 punktów na 40 możliwych, aby przejść do finału. Na razie ta sztuka nie udała się żadnemu z naszych uczniów (najbliżej był dwa lata temu Szymon Matoryn, który zdobył 35 punktów), ale wszystko przed nami.

W tym roku szkolnym naszą szkołę reprezentowali: Kinga Kołodziej (3b) oraz Michał Puźniak ( 3a). Michałowi udało się dotrzeć do etapu ustnego, w którym wygłosił prezentację : W poszukiwaniu młodzieńca, o zaginionym obrazie Rafaela.

Warto dodać, że uczestnicy olimpiad w jakiś sposób wykorzystują doświadczenie olimpijskie. Szymon Matoryn studiuje historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, Katarzyna Mytych studiuje architekturę na Politechnice Krakowskiej , Norbert Sokołowski, choć dostał się na historię sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybrał inny kierunek.

„Ci, którzy zatem uważają humanistykę za nieprzydatną, zapominają, że poza dbaniem o dziedzictwo i stymulowaniem nowatorskich badań ma ona jeszcze jedną niesłychanie ważną funkcję społeczną- odpowiada za funkcjonowanie człowieka, jego poglądów i wrażliwości.”( z artykułu Erudyta zawsze modny)

Copyright © 2013. So sassy  Rights Reserved.