Lekcja na Uniwersytecie

Dnia 17 grudnia 2013 roku klasa III D wraz z paniami Dorotą Stępień i Sylwią Szubą Cyran wzięła po raz kolejny udział w wykładach na Uniwersytecie Rzeszowskim. Zajęcia prowadzone były przez znaną nam już dr Annę Jamrozek Sowę . Na początku dwie studentki ciekawie wprowadziły nas w temat spotkania jakim była „ Historia i dzieje rodziny”.

Jedna z nich opowiedziała zebranym historię swojej rodziny , jak to jej dziadek przez przypadek poznał babcię. Uświadomiło nam to, że gdyby nie dawne rozporządzenia losu, nie byłoby nas tutaj teraz. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja multimedialna na temat najnowszej książki Andrieja Tarkowskiego pt. „Ostatni mazur” . Opowiadała o bardzo skomplikowanej historii rodzinnej, w której były rozwody, nieślubne dzieci i tragedie. Urzeczywistniały tę opowieść realistyczne fotografie. Jednak najciekawszy dla nas był czas pracy w grupach. Mniej więcej po dziesięć studentów brało pod opiekę szóstkę maturzystów. Naszym zadaniem było w ciekawy sposób zobrazować losy rodziny , rzeczywiste bądź zmyślone. Na najlepszą grupę czekała nagroda w postaci słodyczy, co tym bardziej zmotywowało nas do działania. Sprawiedliwa i bezstronna komisja w postaci naszych opiekunek miała bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie historie były ciekawe, poruszające i intrygujące. Rozbawiły nas niektóre skomplikowane wątki miłosne, lecz przeżyliśmy też momenty smutne, gdy opowiadano o nieszczęściach i trudnościach , jakie musieli pokonać zakochani by być razem. Jury wybrało grupę , która przedstawiła temat w sposób najbardziej interesujący. Jednak nikt nie był przegrany – każdy dostał na koniec coś słodkiego J Z uśmiechem na ustach wróciliśmy do autokaru, który odwiózł nas z powrotem pod nasze ukochane liceum. Jest jednak coś, co nas zasmuciło. Prawdopodobnie były to nasze ostatnie wykłady, gdyż nieuchronnie zbliża się matura i czas zabrać się do pracy. Dlatego dziękujemy naszym opiekunkom,  że kilkakrotnie zorganizowały nam takie warsztaty, podczas naszej trzyletniej nauki w liceum.

Joanna Wadas