Hej ogarnięci !!!

„Był taki człowiek, byli ludzie i ciągle tacy są…”

15 września 2016 r. udaliśmy się (kl. 2G) do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy, aby wysłuchać wykładu dr Waldemara Smaszcza – historyka literatury, krytyka, eseisty i tłumacza. Wystąpienie nawiązywało do obchodzonej w tym roku 1050 rocznicy chrztu Polski i nosiło tytuł „Był taki człowiek, byli ludzie i ciągle tacy są… Od Mieszka I – polskie słowo i dzieje”. Pierwsza część spotkania miała charakter historyczny. Mogliśmy posłuchać o tym, jak państwo polskie przekształciło się z pogańskiego na chrześcijańskie oraz o pierwszym księciu polskim – Mieszku I. W swojej wypowiedzi p. Waldemar Smaszcz nawiązywał do książki Józefa Ignacego Kraszewskiego pt. „Lubonie”, której fragmenty mogliśmy usłyszeć.

Następnie zapoznaliśmy się z tym, jak wyglądały obchody 1000 rocznicy chrztu Polski. Odwołaniem do tego wydarzenia był poemat religijny Karola Wojtyły pt. „Wigilia wielkanocna 1966”. W tym wypadku również mieliśmy okazję posłuchać kilku wierszy traktujących o historii Polski czy miłości do ojczyzny.

Spotkanie było dla nas przede wszystkim lekcją historii. Jednak na koniec mogliśmy zadawać pytania, dzięki którym poznaliśmy kilka utworów p. Waldemara Smaszcza, dowiedzieliśmy się, jak wygląda praca krytyka literackiego czy tłumacza poezji. Myślę, że na spotkaniu poruszono wiele interesujących tematów i na pewno każdy miał okazję posłuchać czegoś, co go zainteresuje.

Aleksandra Buczak, kl. 2G

 

  

Dziennik elektroniczny

Szukaj