Hej ogarnięci !!!

„ Na srebrnym globie” - podsumowanie konkursu

12 czerwca odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu na opowiadanie fantastyczne  „ Na srebrnym globie”( konkurs organizowany wspólnie przez I Liceum Ogólnokształcące w Dębicy oraz Podkarpackie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych ).

 Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem ( łącznie nadesłano 254 prace).Jury pod przewodnictwem Radosława Raka miało ciężkie zadanie, aby wytypować laureatów.Przewodniczący jury w podsumowaniu konkursu napisał: 
„(…)Opowiadania reprezentowały chyba wszystkie możliwe podgatunki, estetyki i style występujące w literaturze fantastycznej: od SF (tak hard SF, jak i space opera, a także cyberpunk ze swym młodszym bratem, steampunkiem), przez fantasy (przeważnie dominujące w polskiej literaturze dark fantasy, ale trafiło się i high, i low fantasy) po horror, pojawiły się też historie alternatywne, opowiadania z nurtu New weird oraz rozbuchany oniryzm spod znaku Brunona Schulza. Zdecydowanie jednak dominowało SF, co wydaje się być odzwierciedleniem ogólnego trendu: po latach twardej hegemonii literatury fantasy, do łask zaczyna powracać fantastyka naukowa.

Wybór najlepszych opowiadań w każdej kategorii był sprawą trudną i niestety wiele dobrych tekstów trzeba było ostatecznie odrzucić. W swym wyborze jury kierowało się tak walorami językowymi, jak i zachowaniem założeń i ducha gatunku. Problematyka nagrodzonych opowiadań koresponduje z problematyką dzieł największych twórców fantastyki, takich jak Stanisław Lem, Philip K. Dick czy George Orwell. Autorzy stawiają sobie te same pytania, które nurtowały fantastów od zawsze: jaka jest granica człowieczeństwa? Czy może istnieć myśląca maszyna i czy coś różniłoby taką maszynę od człowieka? Czy grozi nam ponowne zagrożenie totalitaryzmem        i   w jaki sposób zniewolenie przez system może zmienić jednostkę? W jakim kierunku zmierzamy   i czy grozi nam apokalipsa? Co odróżnia człowieka od reszty stworzeń we wszechświecie? Ponadto wśród nadesłanych tekstów było również wiele bardzo dobrych tekstów rozrywkowych. Mam nadzieję, że dokonaliśmy właściwego wyboru.” 

 

Wyniki konkursu :

kategoria I

I miejsce-Szymon Makles z Kłobucka za opowiadanie pt.”Salvare”

II miejsce- Daniel Kozłowski z Wieruszewa za opowiadanie „ Ciało moje”

III miejsce- Damian Michalczonok z Wilna za opowiadanie „ Inne niebo”

wyróżnienie dla Aleksandry Sobańskiej z Góry za opowiadanie „ Eksperyment”

oraz dla Aleksandra Jaworskiego z Warszawy za opowiadanie „Kruk”

kategoria II

I miejsce-Marta Pudlo z Zabrza za opowiadanie „ W srebrnej pustce”

II miejsce ex aequo dla Damiana Kłosowicza ze Świerzowej Polskiej za opowiadanie „ Within the darkness….” oraz Agaty Klepek z Żor za opowiadanie „Anioł”

brak III miejsca

wyróżnienie dla Honoraty Mazur z Pustkowa za opowiadanie „Nowy początek” oraz dla Blanki Banaszyńskiej ze Strzyżewa za opowiadanie „ Molai”

kategoria III

I miejsce -Mateusz Krzesiński ze Szczecina za opowiadanie „Człowiek dziecko nieurodzaju”

II miejsce-Marek Pietrusewicz ze Stargardu Szczecińskiego za opowiadanie „ Intuicja”

III miejsce-Anna Kokot z Przeźmierowa za opowiadanie „ Buntonogi”

wyróżnienia dla Marka Tarki ze Swarzędza za opowiadanie „Strach i trwoga” oraz dla Anny Wojtasiak z Warszawy za opowiadanie „Trzecia siostra”

 

Swoją obecnością zaszczycili nas:

Szymon Makles wraz z rodzicami, Aleksander Jaworski z rodzicami, Aleksandra Sobańska z tatą, Damian Kłosowicz oraz Honorata Mazur. Nagrody laureatom wręczyli Pani Ewa Żuławska- Bogacka (wnuczka , Adam Żuławski ( wnuk Jerzego Żuławskiego) oraz Pan Dyrektor Ryszard Pękala.

Nagrody książkowe dla uczestników ufundowały wydawnictwa: Prószyńki i S-ka, Powergraph oraz SQN.

 

Gratulujemy laureatom,dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom z różnych zakątków Polski.Wszystkie nagrodzone opowiadania zostaną umieszczone w antologii, która ukaże się w najbliższym czasie.

fotografie z podsumowania konkursu

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Dziennik elektroniczny

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
3988054

Szukaj