Hej ogarnięci !!!

Projekt badawczy #Stolen Memory ‘Zachować Pamięć’

 

 W dniach od 19 do 24 marca młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych im Marii Skłodowskiej-Curie w Pustkowie-Osiedlu  i I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława w Dębicy wraz z prowadzącymi projekt Jolantą Urbańską i Martą Marcinek spotkali się z młodzieżą ukraińską z Lotniczego Liceum Ogólnokształcącego im Igora Sikorskiego NAU  m. Kijowa i niemiecką z Bad Oldesloe w Domu Pojednania w Krzyżowej. Wspólnie pracowali nad historycznym projektem badawczym #Stolen Memory ‘Zachować Pamięć’, którego celem jest odnalezienie członków rodziny więźniów obozów koncentracyjnych, którym zabrano rzeczy osobiste (zegarki, biżuteria, zdjęcia rodzinne), które były ostatnim mieniem ofiar narodowego socjalizmu, które miały przy sobie w chwili aresztowania.

Pragnąc przywrócić pamięć o tych osobach, uczniowie i uczennice przy współpracy Arlosen Archives chcieliby przekazać te przedmioty najbliższym. Projekt finansowany jest przez fundację PNWM (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży). 

 Poprzez wspólną pracę młodzież doskonaliła umiejętności językowe, odbyły się wycieczki po Krzyżowej, do Wrocławia, obozu koncentracyjnego Groß Rosen i zamku Książ. Odbył się również dzień kultury, podczas którego poznaliśmy zwyczaje i kulturę krajów partnerskich Niemiec i Ukrainy, jak również zapoznaliśmy obcokrajowców z naszą ojczystą kulturą. 21 marca zgodnie z polską i ukraińską tradycją pożegnaliśmy zimę i zaprosiliśmy wiosnę poprzez śpiew i tzw ‘Topienie Marzanny’. Uczestnicy projektu wspólnie uczestniczyli w zajęciach poszukiwawczych, codziennych zajęciach integracyjnych i językowych. Wierząc w siłę internetu, uczniowie chcieliby odnaleźć rodziny ofiar i zwrócić im „skradzione wspomnienia”.

Zobacz pozostałe zdjęcia - kliknij

 

 

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
4183290

Szukaj