

| Tweet |
W piątek 12 czerwca w naszej szkole gościł twórca polskiej metrologii elektronicznej i fotonicznej prof. Janusz Mroczka, absolwent naszego liceum z 1971 roku, który od ukończenia studiów jest pracownikiem naukowym Politechniki Wrocławskiej. W bieżącym roku Profesor obchodził 50 - lecie pracy naukowej. Z tej okazji został uwieczniony jako jeden z wrocławskich krasnali "Foton". Jego bliźniacza figurka została odsłonięta przed wejściem do naszego liceum.
O godzinie 10.00 w hali widowiskowo- sportowej dębickiego "Jagiełły" rozpoczęła się uroczystość jubileuszowa, której współorganizatorem było Starostwo Powiatowe w Dębicy. Na początku przedstawiono dorobek naukowy profesora. Następnie odbył się benefis, w czasie którego laudację w formie wiersza wygłosiła pani Halina Niziołek, autorka książki o naszej szkole "Ludzie, ludzie cuda w tej budzie..", której recenzentem był profesor Mroczka.
Zespół muzyczny i soliści zaśpiewali piosenki popularne w czasach licealnych Jubilata, a na końcu profesor Mroczka otrzymał pamiątkowe prezenty, między innymi portret "namalowany" przez AI. W ostatniej części przypomniano historię wrocławskich krasnali, które wywodzą się z ruchu Pomarańczowa Alternatywa.
Na zakończenie zaprezentowano figurkę krasnala "Fotona", której odsłonięcie wieńczyło uroczystość. Wcześniej profesor Mroczka wygłosił wykład, skierowany przede wszystkim do młodzieży, reprezentującej dębickie szkoły średnie, na temat "Proces poznawczy w naukach przyrodniczych". Był on urozmaicony wspomnieniami Profesora z lat szkolnych i okresu studiów.
Od dziś "Foton" będzie witał wszystkich wchodzących do szkoły jako trwała pamiątka jubileuszu naszego sławnego absolwenta - profesora Janusza Mroczki.
W dniu 10.06.2026 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Targach Pracy zorganizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy. Wystawcami były służby mundurowe różnych instytucji. Na zdjęciu uczniowie klasy 3b wraz z wychowawcą.
Serdecznie dziękujemy Panu dr Arkadiuszowi Więchowi za przekazanie książek do biblioteki szkolnej. Są to:
„Roztajemniczanie strof wieszcza… Studia o dziełach, recepcji i kulcie Juliusza Słowackiego” Krzysztofa Karola Daszyka. Autor książki ukazuje przenikanie się debaty kulturalnej z konfliktowymi artykulacjami ideologii społecznych. Wartość poznawczą, swych interpretacji dzieł Juliusza Słowackiego zawdzięcza uważnej i wnikliwej lekturze, której nie byłoby bez kompetencji metodyki interpretacyjno literackiej.
Praca ta w istotny sposób wzbogaca naszą wiedzę o galicyjskich tradycjach romantyzmu spod znaku Słowackiego.
„Bo imię jego jest Polska”. Tadeusz Kościuszko w patriotycznej legendzie i politycznym micie czasów porozbiorowych” Krzysztofa Karola Daszyka. Niniejsza publikacja , która ukazała się w dwusetną rocznicę wawelskiego pogrzebu naczelnika insurekcji 1794 roku, opisuje w eseistycznym ujęciu jego dzieje pośmiertne – w patriotycznej legendzie
i politycznym micie doby zaborów.
W dniu 29 maja br. odbył się finał IV edycji Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły – królu Władysławie Jagielle, skierowanego do uczniów klas pierwszych. Wydarzenie było doskonałą okazją do przypomnienia sylwetki wybitnego władcy Polski i Litwy.
Formuła konkursu obejmowała test wiedzy o Patronie, a także przygotowanie krótkiego filmu pt. „Patron w naszych oczach”. Uczniowie mieli możliwość wykazania się wiedzą, kreatywnością i umiejętnością współpracy w zespołach klasowych.
Klasy: 1A, 1D, 1E i 1F zaprezentowały autorskie spojrzenie na życie i dokonania króla Władysława Jagiełły. W prezentacjach nie zabrakło scen inspirowanych wydarzeniami historycznymi. Były korony, peleryny, miecze i wiele innych rekwizytów przybliżających realia epoki. Publiczność nagradzała występy gromkimi brawami.
Komisja konkursowa wyłoniła zwycięską pracę klasy 1E, która tym samym zdobyła nagrodę główną – środki na dofinansowanie dowolnego wydarzenia klasowego.
Wszyscy uczniowie klas uczestniczących w finale otrzymali słodki poczęstunek ufundowany przez organizatorki konkursu Katarzynę Mielecką i Marię Trojanowską.
Serdeczne wyrazy podziękowania kierujemy do:
- członków komisji konkursowej: Pani dyrektor Ludmiły Stelmach-Kołodziej, Pani wicedyrektor
Agnieszki Mytnik-Krupki oraz przedstawicieli klasy 2A – zwycięzców poprzedniej edycji
konkursu,
- Emilii Tworzydło i Michała Rębisia za profesjonalne poprowadzenie wydarzenia,
- uczniów z kl. 3E za wsparcie techniczne,
- Bartosza Mierzwy z kl. 3A za przygotowanie dokumentacji fotograficznej.
Wyrazy szczególnej wdzięczności składamy sponsorom nagrody głównej: panu Adamowi Ciszkowi - właścicielowi Piekarni w Dębicy, panu Janowi Mytnikowi i panu Danielowi Mytnikowi - właścicielom firmy PESAM w Dębicy oraz Radzie Rodziców. Ich wsparcie finansowe stanowiło nieoceniony wkład w organizację konkursu i było pięknym przykładem zaangażowania w życie szkoły oraz wspierania inicjatyw rozwijających aktywność uczniów.
Konkurs połączył naukę z pasją odkrywania historii. Umożliwił uczniom głębsze poznanie postaci Patrona szkoły oraz refleksję nad wartościami, które reprezentował, budując jednocześnie poczucie więzi z tradycją i dziedzictwem naszej szkoły.
Do zobaczenia za rok!
Za nami niezwykły czas pełen inspiracji! Cykliczna konferencja prozdrowotna „Mamy moc” oficjalnie dobiegła końca! 28 maja aula w naszej szkole wypełniła się wyjątkowymi gośćmi - Mamami, Babciami, Ciociami naszych uczniów.
Prelegentami podczas trzeciej edycji tego cyklicznego wydarzenia byli:
mgr Rafał Śliż - rzecznik prasowy i kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie “Dlaczego odkładamy zdrowie na później?”
mgr Maciej Weselak - trener personalny i instruktor w FIVE FIT w Dębicy “Ruch jako rozwiązanie problemów”
dr Urszula Binduga - wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Informatyki i Zaradzania w Rzeszowie “Jak cofnąć swój zegar biologiczny? Czyli o sile antyoksydantów w diecie”
dr Konrad Klekot - dietetyk, Starszy Specjalista ds. Badań i Rozwoju w Olimp Labs “Suplementacja kobiet - fakty, które zmienią Twoje wybory na zawsze”
Spotkanie nie mogło odbyć się bez wsparcia naszych sponsorów, którzy zadbali o oprawę wydarzenia i ufundowali uczestniczkom upominki, które były formą podziękowania za obecność i wysłuchanie wykładów. Do grona naszych tegorocznych partnerów należą:
Starostwo Powiatowe w Dębicy; UNION PARTS CNC Sp. z o.o.: Latoszyn Zdrój; Olimp Labs; FIVE FIT; Depil Concept; Yasumi; Kwiaciarnia Jodłowa 60A; Projekt Zdrowie
Dziękujemy z całego serca naszym prelegentom za przekazaną wiedzę, partnerom za pomoc w organizacji wydarzenia oraz WAM – uczestniczkom – za to, że współtworzyłyście tę atmosferę. Dbajcie o siebie i zapraszamy na kolejne edycje konferencji!
Zespół biologów działających przy I Liceum w Dębicy Barbara Wójcik, Irena Stawarz, Marlena Garncarz
Klasa 1E o profilu biologiczno-chemicznym zamieniła szkolne ławki na intensywne warsztaty w terenie! W dniach 26-27.05.2026 r. uczniowie ruszyli na podbój najważniejszych przyrodniczych punktów Wrocławia.
Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania miasta z przewodnikiem. Na trasie znalazły się najbardziej charakterystyczne punkty centrum miasta, takie jak rynek, Ossolineum, Ostrów Tumski, katedra, Aula Leopoldyńska i Wieża Matematyczna w głównym Gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego.Kolejnym punktem programu było poznawanie bioróżnorodności roślin i ich przystosowań do życia w różnych środowiskach w Ogrodzie Botanicznym.
Podczas wycieczki do Wrocławia nie mogło zabraknąć spaceru wokół Hali Stulecia i Iglicy. Wieczór upłynął przy podziwianiu pokazu fontanny multimedialnej. Gra świateł, muzyki i wody była idealnym zwieńczeniem pierwszego dnia wycieczki. We wrocławskim ZOO uczniowie mieli okazję zwiedzać Afrykarium i poznać z bliska żółwie pustynne podczas spotkania z ich opiekunem. W Muzeum Przyrodniczym przewodnik zapoznał grupę z historią ewolucji i wyjątkowymi eksponatami takimi jak jedyny w Polsce szkielet płetwala błękitnego!Teoria zamieniona w praktykę, mnóstwo biologicznych ciekawostek i świetnie spędzony czas na klasowej integracji - tak rodzi się pasja do nauki!
W dniu 22 maja br. gościliśmy w naszej szkole pana Tadeusza Bystrzaka - malarza, grafika, projektanta wnętrz, scenografa oraz miłośnika i popularyzatora twórczości architekta Teodora Talowskiego (1857-1910). Panu Tadeuszowi towarzyszyła żona Małgorzata Bystrzak. Małżeństwo wspólnie dzieli tę samą pasję.
Pan Tadeusz Bystrzak wygłosił wykład poświęcony pałacom i dworom znajdującym się w różnych regionach Polski. Omawiając ich rozwiązania architektoniczne, prelegent przybliżył również wiele interesujących ciekawostek związanych z historią tych obiektów.
Nasz gość przekazał na ręce pani dyrektor Ludmiły Stelmach-Kołodziej autorską książkę pt. „Talowski”. Jest to obszerna monografia - album poświęcony życiu i dorobkowi Teodora Talowskiego, napisana z pasją i sercem. Publikacja stanowi efekt wielu lat podróży, pracy w archiwach i muzeach oraz działań prowadzonych w plenerze. W woluminie znalazły się również informacje dotyczące budynku naszej szkoły.
Miłym akcentem wydarzenia była obecność kolegi pana Tadeusza Bystrzaka z czasów studenckich – pana Wacława Jałowca dębickiego plastyka i pedagoga. Panowie mieli okazję do wspomnień.
Serdecznie dziękujemy panu Tadeuszowi Bystrzakowi za odwiedzenie naszej szkolnej społeczności. Spotkanie z tak wyjątkową osobą było dla nas niezwykle inspirujące i pozwoliło lepiej poznać twórczość Teodora Talowskiego.
„Gdy mówię Bystrzak – myślę: Talowski” – te słowa naszego Gościa potwierdzają, że „Galicyjski Gaudi” miał ogromne szczęście, iż swoją architekturą zafascynował krakowskiego artystę - Tadeusza Bystrzaka.
W przededniu Święta Konstytucji 3 Maja w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława Jagiełły odbyła się uroczysta akademia patriotyczna pod hasłem „Wolność dana i zadana”. W wydarzeniu uczestniczyli Pani Dyrektor Ludmiła Stelmach-Kołodziej, nauczyciele oraz cała społeczność uczniowska.
![]() |
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Już od pierwszych chwil akademia miała podniosły i refleksyjny charakter, przypominając wszystkim o znaczeniu jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski – uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku, pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej ustawy zasadniczej.
|
Odział |
Profil |
Rozszerzenia |
Charakterystyka profilu |
|
A |
inżynierski |
matematyka język angielski fizyka lub geografia lub chemia |
Wszyscy uczniowie będą mieć dwa rozszerzenia wspólne: matematykę i język angielski, a trzecie rozszerzenie do wyboru między przedmiotami: fizyką, geografią a chemią. Ten profil jest doskonałym wyborem dla uczniów wiążących swoją przyszłość z kierunkami technicznymi..
|
|
B |
humanistyczny |
język polski, język angielski, język francuski lub historia |
Wszyscy uczniowie będą mieć dwa rozszerzenia wspólne: język polski oraz język angielski, a trzecie rozszerzenie do wyboru: język francuski lub historia. Ten oddział jest dobrą alternatywą dla uczniów z wybitnie humanistycznymi zainteresowaniami.
|
|
C |
prawniczo-biznesowy |
geografia, język angielski, biznes, lub wos |
Wszyscy uczniowie będą mieć dwa rozszerzenia wspólne: geografię i język angielski, a trzecie rozszerzenie do wyboru pomiędzy: wos-em, a biznesem. Ten oddział odpowiada na współczesne zapotrzebowanie na rynku pracy oraz jest spójny z kierunkami zainteresowań uczniów.
|
|
D |
lingwistytczno-psychologiczny |
język polski, język angielski, język hiszpański, lub biologia |
Wszyscy uczniowie będą mieć dwa rozszerzenia wspólne: język polski oraz język angielski, a trzecie rozszerzenie do wyboru pomiędzy językiem hiszpańskim a biologią. Ten oddział odpowiada obserwowanemu od wielu lat zainteresowaniu nauką języka hiszpańskiego oraz dużej popularności studiów psychologicznych wśród absolwentów naszej szkoły.
|
|
E |
medyczno -pielęgniarski |
biologia, chemia |
Wszyscy uczniowie będą mieć po dwa rozszerzenia z biologii i chemii. Oddział ten cieszy się od kilku lat największym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół podstawowych, chętnych do kształcenia w zawodach medycznych. |
|
F |
medyczno- inżynierski |
biologia, chemia, lub matematyka, język angielski |
Część klasy to odpowiedź na duże zainteresowanie profilem biologiczno-chemicznym, druga część klasy to odział dla uczniów zainteresowanych matematyką. Oddział ten dedykowany jest dla chętnych, pragnących w przyszłości kontynuować naukę na kierunkach politechnicznych i ekonomicznych. Większa ilość godzin języka angielskiego pozwoli również absolwentom tego kierunku na podjęcie studiów w języku obcy. |
W dn. 29.04.2026r. środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy zorganizowało V Konkurs Pocztów Sztandarowych im. kpt. Edmunda Książka dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu dębickiego.
W konkursie wzięło udział 13 drużyn. Nasi uczniowie w składzie Szymon Kieraś - 3F, Piotr Polański - 1D i Kacper Oleksy - 1A zajęli trzecie miejsce w kategorii szkół średnich. Serdecznie im gratulujemy.
28.04.2026r. odbył się II Międzyszkolny Turniej Strzelecki o Puchar Starosty Powiatu Dębickiego. W zawodach wzięło udział kilkanaście zespołów ze szkół średnich powiatu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 3H w składzie. Grzyb Julita, Wolman Anna, Sroczyński Oskar i Tokarz Bartłomiej.
Drużynowo zajęliśmy 8 lokatę. W kategorii nauczycieli nasz opiekun p. Andrzej Pietrasik zajął 3 miejsce. Gratulujemy całej drużynie osiągniętych wyników.