Hej ogarnięci !!!

Chmura obliczeniowa w służbie uczniów naszego liceum

 Istnieje w sieci zintegrowany zestaw aplikacji komputerowych (programów) wszechstronnie wspierających komunikację i pracę grupową. Należy pamiętać, że jest to usługa świadczona w formie tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing), a zatem wszystkie programy, z których korzysta użytkownik, a także tworzone przez niego dane (dokumenty, prezentacje, grafiki) przechowywane są nie na dysku komputera, lecz za pośrednictwem internetu przesyłane i utrzymywane w „wirtualnej przestrzeni”.

 Po uruchomieniu usługi dla szkoły każdy użytkownik (nauczyciel, uczeń) otrzymuje indywidualne konto, które jest swoistym kluczem uprawniającym do korzystania z wszystkich udostępnionych funkcji. Spośród wielu aplikacji wchodzących w skład pakietu edukacyjnego w szczególności wymienić należy pocztę elektroniczną, dysk, kalendarz, kreator stron internetowych oraz grupy dyskusyjne.

 

Poczta elektroniczna

 Podstawowym elementem w zestawie dostępnych narzędzi dla edukacji jest poczta elektroniczna . To konto e-mail użytkownika umieszczone jest w szkolnej domenie. Służy jako jeden uniwersalny klucz do wszystkich aplikacji i usług .

Usługa poczty elektronicznej powinna być podstawową usługą dla cyfrowej szkoły. Nasza liceum otwarta na komunikację ze światem zewnętrznym z pewnością doceni możliwość założenia konta pocztowego w postaci Imie.Nazwisko@nazwaszkoly dla każdego nauczyciela i ucznia. Spójne nazewnictwo oraz utrzymywanie kont w szkolnej domenie zamiast w domenach darmowych serwerów pocztowych świadczy o poważnym i profesjonalnym podejściu do komunikacji elektronicznej. Dyrekcja szkoły, rodzice oraz uczniowie chętniej podejmą elektroniczną korespondencję z nauczycielem mającym domyślny i prosty do zapamiętania adres, niż z takim, którego adres to np. Jan012@portal.com. Dla zainteresowanych i otwartych na nowinki nauczycieli ciekawą funkcją będzie możliwość prowadzenia videokonferencji  (Hangouts) z innymi użytkownikami – wywiadówka, zajęcia wyrównawcze.

Dysk

W ramach swojego konta użytkownik otrzymuje 30GB powierzchni do przechowywania swoich danych. Na wirtualnym dysku możemy przechowywać grafikę, teksty, prezentację, arkusze kalkulacyjne, materiały video itp. Do tworzenia tych obiektów nie jest potrzebne żadne oprogramowanie biurowe, a jedynie dowolna przeglądarka internetowa. Zaletą przechowywania swoich danych w chmurze obliczeniowej jest to, że po zalogowaniu się na swoje konto z dowolnego innego komputera, czy urządzenia mobilnego  np. smartfona użytkownik ma dostęp do swoich dokumentów i może z nimi pracować. Dokumenty przechowywane i tworzone w chmurze mogą być udostępniane online  innym użytkownikom, jak również mogą być zapisane na dysku lokalnym Waszego komputera w wybranym formacie.

Kalendarz

Kalendarz elektroniczny jest narzędziem do planowania zajęć pozalekcyjnych oraz wydarzeń klasowych takich jak wycieczki, wyjazdy do teatru, spotkania z rodzicami itp. Kalendarz możemy umieszczać na stronach WWW.

Kreator stron internetowych

Prosty kreator stron internetowych można wykorzystać do stworzenia strony klasy, czy prywatnej strony nauczyciela lub ucznia.

Tworząc stronę klasy zespół redakcyjny kreuje i redaguje ją wspólnie podobnie jak inne dokumenty. Na stronie można umieścić wcześniej przygotowany kalendarz klasowy,  sprawozdanie z wycieczek przedmiotowych czy galerię z wyjazdu turystycznego. Tak przygotowaną stronę można następnie umieścić na oficjalnej stronie szkoły.

 Grupy dyskusyjne

Otrzymujemy narzędzie do prowadzenia dyskusji wraz z moderowaniem wpisów uczestników grupy. W ramach prywatnego lub publicznego  forum dyskusyjnego (decyzję sami podejmujemy)członkowie grypy prowadzą dyskusję na wybrany temat.

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Dziennik elektroniczny

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
4209944

Szukaj