Aktualności

EIERSUCHEN - czyli polowanie na jajka Wielkanocne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W środę do uczniów   przyszedł  na języku niemieckim zajączek wielkanocny i zgodnie z niemiecką tradycją przyniósł słodycze, które pochował wokół szkoły. Wystarczyło je tylko znaleźć 😊

 

JAGIEŁŁO URUCHAMIA ODDZIAŁ PRZYGOTOWAWCZY DLA MŁODZIEŻY EMIGRUJĄCEJ Z OGARNIĘTĄ WOJNĄ UKRAINY!

„Solidarni z Ukrainą”!

Oczywiście można tylko tak napisać i pokazać, że wiemy, że czujemy i rozumiemy! Ale, czy to wszystko? Różne organizacje, instytucje i wiele osób udzielają się bezpośrednio w pomocy na rzecz uchodźców, także z Dębicy. Każdy działa tak jak potrafi, jak pozwala mu czas i jakie ma możliwości. I dlatego Jagiełło, szkoła tak doświadczona historycznie, szkoła, która przeżyła dwie Wojny Światowe, która doświadczyła zniszczeń wojennych i dyskryminacji w edukacji nawet w czasie powojennym, ta szkoła otwiera się dzisiaj na młodych ludzi z Ukrainy! Wiemy, że trzeba tym uczniom pomóc, a nasz trud z tym związany, to obowiązek!

                                                                                                       mgr Wiesław Ostafin

                                                                                                              Dyrektor I LO

Wielkanocna Paczka

 
Wiadomość przyszła do nas w piątek poprzez Polskie Radio Rzeszów. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" organizuje zbiórkę darów dla rodaków na Ukrainie.
Uczniowie klasy 3a oraz 2c, 1e, 3f, 3e zebrali ponad 120 artykułów  żywnościowych i higienicznych.

Klasa 3a podczas wtorkowego wyjazdu do Rzeszowa  na projekcję filmu "Marzec 68" dostarczyła dary na miejsce zbiórki.  Wielkanocne Paczki zostaną dowiezione m.in. do rodaków w rejonach: wołyńskim, chmielnickim, winnickim, tarnopolskim, odesskim, lwowskim. 

Dla nas to czas solidarności i wierności chrześcijańskiej nauce. Możemy podarować naszym rodakom nadzieję i pamięć. Odbierając nasze dary, będą wiedzieli, że ktoś ich wspomina w świątecznym czasie, że nie zostali sami, opuszczeni - to przecież ewangeliczne przesłanie Świąt Wielkiej Nocy, które możemy zrealizować wobec naszych sióstr i braci.

 

Właściwa strona mocy

29.03.2022 r. uczniowie z klas 1b, 1c, 1d, 2c, 2e, 3b wybrali „właściwą stronę mocy”, uczestnicząc w lekcji filmowej „Jak komiks stał się sztuką” zorganizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej. Na tym nie koniec, bo „Jeszcze dzień życia” w reżyserii Damiana Nenowa okazał się wyjątkowy. Film ten nakręcony został w technice motion capture, polegającej na przechwytywaniu trójwymiarowych ruchów aktorów i zapisywaniu ich na komputerze. Animacje i sceny akcji przeplecione z sekwencjami dokumentalnymi nadały wiarygodności wydarzeniom dotyczącym podróży Ryszarda Kapuścińskiego po ogarniętej wojną Angolii. Podczas 31. ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w Sewilli „Jeszcze dzień życia” został uznany za najlepszy film animowany. Magii filmu ulegli również uczniowie naszej szkoły. Warto było!

 

Uczniowie naszego liceum pomogli bezdomnym zwierzętom.

W ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” my, uczniowie I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy stworzyliśmy projekt „Łapka pomocy", który ma na celu pomoc zwierzakom, zorganizowaliśmy zbiórki rzeczy materialnych w poszczególnych szkołach podstawowych oraz ponad podstawowych na rzecz Przytuliska dębickiego. Dziękujemy uczniom za wzięcie udziału w zbiórce i pomaganiu pupilom. Dzięki hojności dzieci i młodzieży dębickiej zebraliśmy rzeczy o wartości ok. 3300zł.

Zapraszamy również na nasze media społecznościowe: 
instagram - lapka.pomocy
facebook - Łapka pomocy
Projekt realizują: Paulina Graniczna, Ewelina Olechawska, Olga Pociask, Marlena Śmietana, Adrian Totoń.
 
 
 
 
 
 
 

Solidarni z Ukrainą

 
Zakończyliśmy I etap szkolnej akcji charytatywnej, podczas której cała społeczność naszej szkoły brała aktywny udział w zbiórce darów przeznaczonych dla uchodźców z Ukrainy. Akcja zakończyła się sukcesem, zebraliśmy dużą ilość najpotrzebniejszych rzeczy, wśród których znalazły się: koce, czapki, rękawiczki, lekarstwa, dania i słodycze dla dzieci. Dary zostały dostarczone na przejście graniczne w Medyce.
Uczniowie zorganizowali również zbiórkę pieniędzy wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Udało się zebrać kwotę w wysokości: 4828 zł. 
Pieniądze zostały przekazane fundacjom: Św. Mikołaja, Unicorn, Szczytny Cel oraz Centaurus.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie w akcje. Dziękujemy, że otworzyliście serca dla tych, którzy potrzebują naszej pomocy.
 

Veni, vidi, vici!


Uczniowie naszego liceum Nikola Ciołek (kl. 2e) i Jakub Wiśniowski (kl. 3e3) zostali uhonorowani Stypendium Prezesa Rady Ministrów za szczególne osiągnięcia w nauce, zwłaszcza w przedmiotach  ścisłych. Uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy, by „odważnie celowali w Księżyc, ponieważ nawet jeśli nie trafią, znajdą się pomiędzy gwiazdami”!

 

 

Konkurs Patria Nostra

 

 Zapraszamy młodzież oraz nauczycieli do udziału w VII edycji Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra.

ZADANIE KONKURSOWE
-----------------------------------
stworzenie 60-cio sekundowych filmów i animacji dotyczących ważnego wydarzenia z historii Polski.

NAGRODY
-- atrakcyjne nagrody rzeczowe otrzymują wszyscy uczestnicy konkursu

-- wzorem lat poprzednich spodziewamy się atrakcyjnych nagród finansowych dla laureatów. W przypadku zakończonej już VI edycji nagrody finansowe miały łączną wartość 28.800 zł
-- nagrody wręczane są podczas uroczystych gal finałowych z udziałem uczestników i gości

Rejestracja

https://konkurs-patrianostra.pl/rejestracja-uczestnikow?contest=edycja-vii-region-poludniowy-2022

Fundacja Konkursu PATRIA NOSTRA
ul. Wojska Polskiego 10
05-220 Zielonka

 

Konkurs o ptakach

 

 

Magda i Dawid stypendystami Marszałka Województwa Podkarpackiego

 

 
 
 
 
Uczennica klasy (2d) Magdalena  Gruszka oraz uczeń klasy (1d) Dawid Pych otrzymali stypendium naukowe z biologii.
Gratulujemy!!!
 
 
 

II Wojewódzki Konkurs „Sketchnotka z lekcji”

Celem tego konkursu jest propagowanie myślenia wizualnego jako formy wspomagania zapamiętywania, rozwijania kreatywności i umiejętności uczenia się z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb uczniów, a także podnoszenie jakości nauczania i uczenia się poprzez pogłębianie kompetencji kluczowych w zakresie komunikacji niewerbalnej (wzrokowe środki przekazu).
Jury składać się będzie z wielu nauczycieli liceum w Pilźnie ze względu na interdyscyplinarność konkursu, a nadzorować jego prace będzie specjalistka w dziedzinie myślenia wizualnego pani Natalia Mikołajek – m.in. autorka bloga „Jadźka Rysuje”.

Data rozpoczęcia konkursu to 3 marca 2022 roku, a rozstrzygnięcie w 14 kwietnia 2022 roku. Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów liceów ogólnokształcących z terenu województwa podkarpackiego.

Linki do strony konkursu http://petrycy.pl/wojewodzki-konkurs-sketchnotka-z-lekcji/ Znajduje się na niej formularz zgłoszeniowy, regulamin konkursu i wszelkie niezbędne informacje.

 

Solidarni z Ukrainą

 

 

 

 

Szkolny konkurs biblioteczny.

 

 

Patronat Maratonu Biologicznego

 

 

Biblioteka: Finał Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - wsparcie na 2021r

Całkowita wartość Programu dla naszej szkoły to 5 625 zł. (80% wsparcie z budżetu państwa

i 20% od Starostwa Powiatowego w Dębicy) i dotyczy sfinansowania zakupu 146 książek oraz drukarki do biblioteki.

Tytuły książek były konsultowane z uczniami, nauczycielami i rodzicami - zakupiono  głównie nowości wydawnicze i lektury. Te książki to często bestsellery poczytnych autorów i nagradzane w prestiżowych konkursach literackich: przygodowo - obyczajowe, romanse, fantasy, thrillery, poradniki o tematyce psychologicznej i terapeutycznej, o problemach integracji, tolerancji, pomocy innym itp.

Wszystkie egzemplarze zostały oznaczone naklejkami z logo Programu.

Bibliotekarze serdecznie dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację Programu, a szczególnie pani księgowej, Katarzynie Gleń, która finalizowała zakupy.

Realizacja NPRC stała się doskonałym sposobem na wzbogacenie i uatrakcyjnienie księgozbioru.

Czytaj więcej: Biblioteka: Finał Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - wsparcie na 2021r

Boże Narodzenie 2021

 

 

Glony w przyrodzie i gospodarce człowieka

W dniu dzisiejszym uczniowie klas 1e i 3c rozszerzający biologię brali udział w wykładach  online organizowanych przez Uniwersytet Rzeszowski. Tematyka dzisiejszego wykładu dotyczyła glonów w gospodarcze człowieka. Seria wykładów odbywająca się na uniwersytecie objęta jest patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki . 

 

Książka – świat na wyciągnięcie ręki!

Biblioteka pozyskała kolejne książki - nowości wydawnicze. To efekt realizacji przez naszą szkołę Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w 2021 r.

 BIBLIOTEKA na WAS czeka:

    poniedziałek - piątek

            8:00 - 15:30

Książki zakupione w ramach

Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2021 – c.d.

Czytaj więcej: Książka – świat na wyciągnięcie ręki!

WYZWANIE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO


Kilku uczniów naszej szkoły brało udział w ogólnopolskim wyzwaniu z języka niemieckiego. Pomysłodawcą jest „niemiecki wihajster” a wyzwanie odbyło się za pośrednictwem Facebooka. Codziennie przez 5 dni uczniowie uczestniczyli w półtoragodzinnych! lekcjach języka niemieckiego, rozwiązywali zadania, robili notatki i zgłębiali wiedzę o gramatyce tego języka. Gratuluję wytrwałości i dziękuję wszystkim za udział.

 

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka i warsztaty profilaktyczno – plastyczne w I LO

Dzień ten obchodzony jest co roku 10 grudnia – w rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Ten kluczowy dla całego świata dokument został podpisany w 1948 roku. Deklaracja stała się dokumentem przełomowym, w którym ogłoszono niezbywalne prawa, które przysługują każdemu jako istocie ludzkiej – niezależnie od rasy, koloru skóry, religii, płci, języka, poglądów politycznych, pochodzenia narodowego lub społecznego, majątku, urodzenia czy innego statusu. Tekst Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka jest dostępny w ponad 500 językach i jest najczęściej tłumaczonym dokumentem na świecie.

Uczniowie naszej szkoły uczcili Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka przypominając, że każdy z nas na prawo GODNIE żyć, biorąc udział w warsztatach profilaktyczno – plastycznych. W przygotowaniu plakatów oraz ulotek pomagali im, wygłaszając prelekcję: Marzena Socha, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy oraz starszy aspirant Tomasz Totko z Komendy Powiatowej Policji w Dębicy. Uczniowie zostali uwrażliwieni na problemy różnego rodzaju przejawów przemocy m. in. rówieśniczej czy cyberprzemocy. Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Dębicy. Koordynatorkami projektu były Agnieszka Zapał – Róg oraz Renata Maciejowska.

 

Dzieci piszą listy, św. Mikołaj pamięta!

Jak co roku uczniowie I LO wcielili się w rolę św. Mikołajów i odwiedzili z prezentami wychowanków Domu Dziecka w Dębicy. Uczniowie każdej z klas przygotowali prezenty i spełnili marzenia podopiecznych. Prezenty zostały przygotowane na podstawie listów, które dzieci pisały do św. Mikołaja. Radości było co niemiara, bo dostawać prezenty jest przyjemnie, ale jeszcze więcej, gdy się je daje. Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za dobro, hojność, wrażliwość na potrzeby innych.