Tweet |
Wspólne losy, wspólna historia. To już 10 lat od kiedy naszą szkołę odwiedzają wyjątkowi goście. Szesnastego września, już po raz dziesiąty do naszego liceum zawitała młodzież wraz z opiekunami z Izraela ze szkoły w Ashdod. Jak co roku było to wielkie wydarzenie, dlatego też przygotowania do spotkania trwały już od dłuższego czasu.
W poniedziałkowe popołudnie Dyrekcja szkoły wraz z nauczycielami i uczniami oficjalnie powitała gości w auli szkoły. Zarówno uczniowie z Izraela, jak również i nasi uczniowie mogli posłuchać wiele ciekawych historii oraz obejrzeć interesującą prezentację multimedialną. Następnie młodzież wraz z opiekunami udała się do sal lekcyjnych, aby uczestniczyć we wspólnych zajęciach integracyjnych. Po zajęciach uczniowie naszego liceum oprowadzili gości po budynku szkoły, pokazując im pracownie, w których odbywają się zajęcia, halę gimnastyczną wraz z siłownią, a przede wszystkim szkolne muzeum.
Nasi goście z wielkim zaciekawieniem, zaangażowaniem i podziwem zapoznawali się z naszą szkołą, która w tym roku szkolnym obchodzić będzie 120-lecie swojego istnienia. Następnie wszyscy udali się wspólnie na pyszny poczęstunek, w dużej części przygotowany samodzielnie przez naszych uczniów. Spotkanie było idealną okazją, aby nawiązać nowe znajomości i w praktyce zastosować wiedzę i umiejętności nabywane na lekcjach języka angielskiego. Rówieśnicy z Ashdod okazali się być bardzo przyjaźni; robili wspólne zdjęcia, żartowali, zapraszali do Izraela, a niektórzy nawet wymienili się numerami kontaktowymi.
Podsumowaniem wizyty były występy naszych utalentowanych uczniów oraz wspólna polsko-izraelska zabawa. Mamy nadzieje, że goście z Ashdod będą kolejny raz wspaniale wspominać wizytę w naszej szkole, a nawiązane kontakty nie zanikną. Może niektóre relacje przerodzą się w międzynarodową przyjaźń, a i ich historia nie skończy się na jednorazowym spotkaniu. Dziękujemy i do zobaczenia za rok!
21 listopada był wyjątkowym dniem, gdyż już po raz dziewiąty do naszego liceum zawitali goście z Bliskiego Wschodu. Było to dla nas niemałe wydarzenie - przygotowania do spotkania trwały cały miesiąc, a my z niecierpliwością czekaliśmy na naszych rówieśników z Ashdod z Izraela.
Gdy nadeszła środa, uczniowie naszej szkoły radośnie powitali gości akademią oraz prezentacją multimedialną. Następnie młodzież wraz z opiekunami udała się do sal lekcyjnych, aby uczestniczyć we wspólnych zajęciach integracyjnych, w tym sportowych. Po zajęciach uczniowie naszego liceum oprowadzili gości po budynku szkoły, po czym wszyscy udali się wspólnie na poczęstunek. Była to idealna okazja do poćwiczenia języka angielskiego
i nawiązania znajomości. Nowi koledzy z zagranicy okazali się być bardzo przyjaźni; robili sobie wspólne zdjęcia, żartowali, zapraszali nas do Izraela, a niektórzy nawet wymienili się numerami.
Podsumowaniem wizyty były występy naszych utalentowanych uczniów oraz wspólna polsko-izraelska zabawa. Mamy nadzieje, że nasi nowi koledzy będą dobrze wspominali wizytę w naszej szkole, a nawiązane kontakty nie zanikną. Kto wie, może niektóre relacje przerodzą się w międzynarodową przyjaźń i ich historia nie skończy się na jednorazowym spotkaniu. 😊
Martyna Samborska
Ubiegły wtorek - 5 września 2017r. - zdawał się niemal taki sam, jak większość innych, jesiennych dni – deszczowy i ponury. A jednak coś wyróżniło go spośród innych: po przebyciu niemal 4 tysięcy kilometrów w naszej szkole gościła młodzież z Izraela. Wszyscy przygotowani, staliśmy na swoich stanowiskach z ciekawością rozglądając się i zastanawiając, które osoby to właśnie my będziemy zapoznawać z naszą szkołą, życiem i obyczajami. I chyba lepiej nie mogliśmy trafić. Po przezwyciężeniu skrępowania rozmowa nabrała życia, oprowadzanie po szkole zostało ubarwione wieloma pytaniami. Większa część młodzieży z zapałem dołączyła do gry w koszykówkę, siatkówkę i piłkę nożną. Znaczna część dziewczyn z Izraela podziwiała przy tym urodę polskich chłopaków.
Na koniec wszyscy z zapartym tchem oglądali występy naszego szkolnego magika i słuchali pięknie wykonanych piosenek, wkrótce samemu dołączając do tańca. Nastąpiła wymiana podarunków, a następnie dyrekcja pięknymi słowami pożegnała naszych nowych przyjaciół. Mimo tak krótkiego czasu, jaki mieliśmy na zapoznanie się, wielu z nas wymieniło się kontaktami, zawarło niesamowite znajomości i zrobiło pamiątkowe zdjęcia. To spotkanie utwierdziło nas w przekonaniu, że mimo dzielących nas kilometrów odmiennych zasad religijnych i kulturowych, tak naprawdę niczym się nie różnimy.
Zobacz film z Telewizji Kablowej
Natalia Uszko, klasa IIIc
We wtorek jak co roku do naszej szkoły zawitała grupa młodych, sympatycznych Izraelczyków. Po krótkim powitaniu na auli i prezentacji multimedialnej, nastał czas aby się bliżej poznać. Podczas zajęć integracyjnych rozmawialiśmy o kulturze, szkole oraz tradycjach. Wspólnie tańczyliśmy poloneza, zwiedzaliśmy budynek naszego liceum, zobaczyliśmy muzeum szkolne, a także urządziliśmy rozgrywki sportowe. Nie mogło zabraknąć smakowitego poczęstunku, tańca przy znanych utworach muzycznych i prezentów. Z twarzy optymistycznych młodych ludzi nie znikał uśmiech, a oczy śmiały się, ukazując radość ze spotkania. Te wspaniałe chwile, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci, zostały uwiecznione na zdjęciach. Ze smutkiem patrzyliśmy na odjeżdżające autokary, które wyruszały w dalszą podróż. Mimo, że wizyta trwała zaledwe kilka godzin nawiązaliśmy nowe cudowne znajomości i może kiedyś skorzystamy z ich gorącego zaproszenia do Izraela, aby znów zobaczyć te przyjazne twarze.
Tradycji stało się zadość, 20 października już po raz szósty gościliśmy młodzież z Izraela.Wizyta odbyła się w ramach projektu „Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów.”
W części pierwszej organizatorzy spotkania pani Ludmiła Stelmach- Kołodziej oraz dyrektor I LO pan Ryszard Pękala uroczyście powitali siedemdziesięciu dwu gości ze szkoły w Ashdod, którzy od kilku dni podróżowali po Polsce, odwiedzając najważniejsze obiekty związane z historią ich przodków. Wyemitowano dwa filmiki, pierwszy obrazujący I LO oraz miasto Dębica. Tematem drugiego było życie pozaszkolne uczniów ukazane z lekkim przymrużeniem oka.
Następnie goście i wychowankowie I LO oraz gimnazjum dwujęzycznego mieli okazję do zintegrowania się. Podzieleni na grupy, prowadząc rozmowy, mogli wykazać się lingwistycznymi zdolnościami pod okiem nauczycieli języka angielskiego. Młodzież z Jagiełły weszła w rolę przewodników po zabytkowym gmachu szkoły i szkolnym muzeum, co cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów z Ashdod. Po zwiedzaniu wszyscy udali się na poczęstunek.
Zwieńczeniem polsko-izraelskiego spotkania był krótki występ muzyczno-wokalny uczennic I LO oraz wspólny taniec w rytm piosenki „Hava nagila”. Po wręczeniu pamiątkowych upominków, młodzież z Izraela udała się w dalszą podróż.
To wyjątkowa wizyta dała uczniom gimnazjum i liceum możliwość spotkania z inną kulturą, był to także czas refleksji i uświadomienia sobie, że oprócz wspólnej, jakże tragicznej przeszłości łączy nas ta sama życiowa energia i marzenia.
Miło nam poinformować, że nasza szkoła została wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jako szkoła dialogu i współpracy między narodami polskim i izraelskim.
I Liceum Ogólnokształcące w Dębicy przystąpiło w 2009 r. do projektu „Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów”, który działa w Polsce od 10-ciu lat. Od tej pory w naszej szkole zorganizowaliśmy pięć spotkań z młodzieżą z Aszdod w Izraelu.
Na 186 w Polsce działających w ramach projektu tylko 40 otrzymało wyróżnienie.
Certyfikat został wręczony 13.10.2014 r. w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie podczas konferencji podsumowującej dziesięciolecie istnienia programu na ręce pani Ludmiły Stelmach – Kołodziej koordynatorki projekty w naszej szkole.
W dniu 4 września 2014 r. uczniowie naszego liceum już po raz piąty przyjęli w murach naszej szkoły ok.70-osobową grupę młodzieży izraelskiej wraz z opiekunami z Ashdod. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów”. Koordynatorem przedsięwzięcia na terenie naszej szkoły była pani mgr Ludmiła Stelmach - Kołodziej.
Zaraz po przyjeździe gości z Izraela nastąpiło uroczyste powitanie w auli szkolnej przez dyrektora LO pana mgr Ryszarda Pękalę oraz panią mgr Ludmiłę Stelmach-Kołodziej. W dalszej części spotkania, został zaprezentowany krótki film, autorstwa naszych uczniów, który ukazywał najciekawsze miejsca w Dębicy i jej okolicach.
wspólnego.
10 września 2012 r. I Liceum Ogólnokształcące w Dębicy już po raz trzeci gościło młodzież z Ashdod w Izraelu. Wizyta ta, podobnie jak dwie poprzednie, została zrealizowana w ramach projektu „Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów” mającego na celu integrację młodzieży polskiej i izraelskiej, których nacje od lat powiązane są wspólnymi dziejami. Nad organizacją i przebiegiem spotkań w naszej szkole czuwa p. Ludmiła Stelmach-Kołodziej, nauczycielka historii.
Przybyła grupa gości, licząca ok. 80 osób, została oficjalnie powitana przez przedstawicieli szkoły – pana dyr. Ryszarda Pękalę i panią Stelmach-Kołodziej. Następnie przystąpiono do multimedialnych prezentacji Dębicy i Ashdod, które przybliżyły realia panujące w obu krajach. Młodzież entuzjastycznie reagowała na odkrywane między sobą podobieństwa, czy to w zainteresowaniach, czy też w szkolnej codzienności. patrz galeria zdjęć
Później uczniowie liceum oprowadzili gości po szkole, przy okazji zawierając znajomości i prowadząc luźne rozmowy. Dzięki niezwykłej otwartości młodych Izraelczyków pierwsze lody zostały przełamane już na początku spotkania, a swobodna atmosfera panująca wśród uczniów sprzyjała lepszemu poznawaniu się. Wycieczka po budynku zakończyła się pracą w zespołach pod kierunkiem nauczycieli języka angielskiego: Anny Lach, Anny Lis, Marty Marcinek, Magdaleny Miś, Małgorzaty Szczygieł. W czasie zajęć odbył się quiz o Polsce i Izraelu – umożliwiło to zarówno nam, jak i naszym gościom poszerzenie wiadomości na temat poszczególnych krajów.
Następnie młodzież udała się na poczęstunek przygotowany specjalnie na tą okazję. Znalazł się także czas na wspólne zdjęcia, a gospodarze w ramach podziękowań za przyjazne przyjęcie zostali obdarowani pamiątkowymi przypinkami.
Wizytę zakończyły wyrazy wdzięczności z obu stron w szkolnej auli, a izrealskie dziewczęta w spontanicznym przemówieniu wyraziły nadzieję na przyszłe spotkania i zaprosiły nas do odwiedzenia Ashdod. Wystąpił także gość z Izraela, Arian Naftali, który poruszył słuchaczy opowiadaniem o swych losach po utracie całej rodziny podczas II wojny światowej oraz szczęśliwym ocaleniu. Na zakończenie wystąpiły zespoły muzyczne z naszego liceum i – co stało się już tradycją tych spotkań – zaprezentowaliśmy wspólny taniec do melodii „Hava nagila”.
Pomimo tak krótkiego czasu spędzonego razem i pozornie wielu różnic, odnaleźliśmy wspólny język i gdy nadeszła pora rozstania, wszyscy żegnaliśmy się ciepło, mając nadzieję na rychłą powtórkę z tego dnia. Wymieniliśmy się adresami, aby podtrzymywać kontakt. Wzajemna sympatia, którą wywołała wizyta izraelskiej młodzieży, zrodziła wiele znajomości, a dzięki zdobytym danym mamy możliwość ich rozwijania. Już dzisiaj, rozmawiając za pośrednictwem Internetu, wszyscy planujemy kolejne spotkania.
Joanna Socha kl.1F
Wywiad w Polskiej Telewizji Regionalnej z panią Ludmiłą Stelmach - Kołodziej nauczycielką historii datyczący wizyty młodzieży z Izraela w naszym liceum. kliknij tutaj
3 października 2013 r. I Liceum Ogólnokształcące w Dębicy po raz czwarty miało okazję gościć izraelską młodzież z Ashdod. Regularne już wizyty młodych Izrealczyków są realizowane od ponad trzech lat w ramach projektu „Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów”, którego koordynatorką w naszej szkole jest nauczycielka historii, p. Ludmiła Stelmach Kołodziej.
Spotkanie rozpoczęło się w szkolnej auli – przybyła grupa licząca ok. 70 osób została oficjalnie powitana przez p. dyr. Ryszarda Pękalę i p. Stelmach-Kołodziej, organizatorkę spotkania. Aby przedstawić ogólne informacje o własnej codzienności, zarówno uczniowie naszej szkoły, jak i przyjezdni przygotowali mutimedialne prezentacje o swoich miastach. Zostawszy podzielona na grupy, rozentuzjazmowana odkrytymi podobieństwami i nowościami młodzież obu krajów wyruszyła na wycieczkę po szkole.
Oprowadzając gości po naszym liceum, mieliśmy okazję podczas luźnych rozmów zawiązać bliższe znajomości. Nasi goście wykazali niezwykłą otwartość, a ciągle odkrywane wspólne zainteresowania i preferencje wspierały wzajemną komunikację. Integrację usprawniły również grupowe zajęcia przeprowadzone przez szkolnych anglistów: Annę Lach, Annę Lis, Magdalenę Miś, Martę Marcinek, Tomasza Pykę i Małgorzatę Szczygieł. W salach mogliśmy w szerszym gronie dyskutować, a przygotowany quiz o poszczególnych krajach pozwolił zarówno nam, jak i naszym gościom poszerzyć swoje horyzonty.