Hej ogarnięci !!!

Jubileusz 125 - lecia szkoły

Harmonogram obchodów jubileuszu 125-lecia I LO

Na progu wieku zakwitła,

jej sława trwa do dziś.

 

Główne obchody jubileuszu 125-lecia I LO w Dębicy odbędą się 14 czerwca 2025 roku zgodnie z

programem:

10:00
Msza święta w kościele św. Jadwigi w Dębicy

11:00 Uroczysty przemarsz do budynku szkoły

11:30 Obchody jubileuszu

13:00 Spotkanie okolicznościowe

 

Wydarzenia towarzyszące:


12.06.2025 –
hala sportowa I LO, godz. 15:00

Podsumowanie innowacyjnego projektu z fizyki „Miniaturowym szybowcem przez rozległą fizykę”


13.06.2025
– Galeria MOK w Dębicy, godz. 18:00

Wernisaż prac artystycznych absolwentów I LO w Dębicy


14.06. 2025
– hala sportowa I LO, godz.11:30

Promocja II części książki pt. „I Liceum Ogólnokształcące im. króla Władysława Jagiełły we wspomnieniach uczniów i nauczycieli” pod redakcją Ewy Nowackiej, nauczycielki języka polskiego I LO


15.06.2025
– I LO w Dębicy, godz.10:00- 14:00

„Dzień Otwartych Drzwi” – zwiedzanie szkoły połączone ze spotkaniem okolicznościowym

ZAINSPIROWANI MUZYKĄ MISTYRZA – LAUREACI KONKURSU PLASTYCZNEGO

W dniu 27 marca 2025 r. zorganizowano uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego poświęconego wybitnemu polskiemu kompozytorowi, dyrygentowi, pedagogowi muzycznemu oraz absolwentowi naszej szkoły Profesorowi Krzysztofowi Pendereckiemu. Celem wydarzenia było popularyzowanie osoby i twórczości  tego niezwykłego artysty.

Konkurs, skierowany do uczniów naszej szkoły, przyciągnął liczną grupę uczestników, którzy w swych pracach plastycznych przedstawili głównie portrety Krzysztofa Pendereckiego, ale też abstrakcyjne kompozycje inspirowane Jego muzyką. Każda z prac była nie tylko wyrazem artystycznej wrażliwości uczniów, ale także hołdem dla jednej z najwybitniejszych postaci współczesnej muzyki klasycznej. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie, która towarzyszyła wydarzeniu nadania auli imienia Profesora Krzysztofa Pendereckiego wraz z odsłonięciem Jego popiersia w dniu 14 marca 2025 r.

Komisja konkursowa doceniła kreatywność, oryginalność, ogólną estetykę prac i wyłoniła laureatów:

I miejsce  Emilia Tworzydło (kl.2A)

II miejsce Barbara Skóra (kl.3D)

III miejsce ex aequo Julia Pocica (kl.2D) i Emilia Paszko (kl.1A).

Pani dyrektor Ludmiła Stelmach-Kołodziej, podczas finałowego podsumowującego spotkania, pogratulowała wszystkim uczestnikom konkursu pięknych prac i wręczyła pamiątkowe dyplomy wraz ze słodkim upominkiem. Autorki zwycięskich prac otrzymały nagrody rzeczowe.
Dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy pięknej twórczości!!!

 Szkolny konkurs plastyczny o Profesorze Krzysztofie Pendereckim pt. „Muzyka Mistrza inspiruje”

był artystycznym i edukacyjnym wydarzeniem roku Jubileuszowego.

Zobacz wirtualną wystawę wszystkich prac konkursowychf - kliknij

 

 

W naszym liceum uczczono pamięć prof. Krzysztofa Pendereckiego

14.03.2025 roku w I Liceum Ogólnokształcącym  im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy odbyła się uroczystość nadania auli imienia PROFESORA KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO oraz odsłonięcie jego popiersia. To wyjątkowe wydarzenie miało na celu uczczenie pamięci wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga oraz absolwenta naszej szkoły.

Ceremonię uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: córka Mistrza Pendereckiego – Beata Penderecka, siostra – Barbara Penderecka-Piotrowska  wraz z synem Krzysztofem Korwinem-Piotrowskim, kuzynostwo kompozytora – Andrzej i Jolanta Pendereccy, Sławomir Micek-artysta, autor popiersia Krzysztofa Pendereckiego,  Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl, Podkarpacki Wicekurator Oświaty – Piotr Zych, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego – Czesław Łączak, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego – Stefan Bieszczad, Starosta Powiatu Dębickiego – Piotr Chęciek, Wicestarosta Powiatu Dębickiego – Ewelina Kuś, Przewodniczący Rady Powiatu – Michał Maziarka, Radni Powiatu Dębickiego: Anna Mazur, Marek Jaskółka, Leszek Żyłka, Burmistrz Miasta Dębicy – Mateusz Kutrzeba, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy – Katarzyna Rostowska-Machnik, Radny Rady Miejskiej – Sławomir Gleń, dyrektorzy powiatowych i miejskich instytucji, prezesi i właściciele firm, przedstawiciele Rady Rodziców, darczyńcy i przyjaciele szkoły, media.

Uroczystego przecięcia wstęgi oraz odsłonięcia popiersia Krzysztofa Pendereckiego dokonały: córka – Beata Penderecka oraz siostra – Barbara Penderecka-Piotrowska. Córka kompozytora odczytała zebranym list skierowany na uroczystość przez małżonkę – Elżbietę Penderecką.

Dorobek artystyczny Mistrza Pendereckiego przedstawiła znawczyni jego twórczości – profesor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie – dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz.

Na zakończenie uroczystości odbył się koncert w wykonaniu uczniów i absolwentów naszego liceum oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. prof. K. Pendereckiego w Dębicy.

 Ceremonia nadania auli imienia Krzysztofa Pendereckiego wpisała się w obchody Jubileuszu 125-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły Dębicy.

Zobacz wszystkie fotografie

 

 

 

 

Drodzy Kapłani – absolwenci I LO w Dębicy

 

         W związku z przypadającym w bieżącym roku szkolnym 125-leciem powstania naszego liceum zapraszamy do udziału w głównych obchodach tego jubileuszu które odbędą się w sobotę 14 czerwca 2025 roku.

        Rozpoczniemy je Mszą św. o godzinie 10.00 w kościele Św. Jadwigi w Dębicy. Pragnęlibyśmy, aby była ona koncelebrowana przez kapłanów-absolwentów naszego liceum z różnych roczników. Prosimy o wcześniejsze potwierdzenie drogą mailową (liceum@jagiello-debica.edu.pl) swojego udziału w tej uroczystości. Jest to dla nas ważne  ze względów organizacyjnych. Serdecznie pozdrawiamy.

Dyrekcja i Komitet  Organizacyjny obchodów 125-lecia I LO w Dębicy

 

 

Witamy Nowy Rok

 

 

Dar w roku jubileuszowym - pieczęć Władysława Jagiełły

 

W poniedziałek nasze liceum otrzymało replikę odcisku pieczęci majestatycznej króla Władysława Jagiełły. Darczyńcą jest pani  Zofia  Robotycka pochodząca z Podgrodzia, obecnie mieszkająca w Krynicy, historyk z wykształcenia,  której nieżyjący już mąż, Jan, również był historykiem. Prywatnie jestem spokrewniona z Zofią i Janem. W kręgu zainteresowań Jana były między innymi czasy króla Władysława Jagiełły. Zajmował się również naukami pomocniczymi historii: heraldyką i numizmatyką oraz geografią historyczną. W czasie studiów pisał pracę o herbach rycerskich u wybitnego historyka Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Sylwiusza Mikuckiego i wówczas, mając dostęp do dzieł muzealnych, wykonał samodzielnie replikę pieczęci, która stała się jego wielką dumą. Przekazana replika przedstawia króla na ozdobnym gotyckim tronie w otoczeniu sześciu aniołów z tarczami z herbami: Polski i Litwy.

 

Cieszymy się, że nasza szkoła otrzymała ten dar w roku jubileuszowym.

 

                                                                                    Wicedyrektor Agnieszka Panek

 

Spotkanie z wybitnym naukowcem, absolwentem naszego liceum - prof. Januszem Mroczką

W ramach obchodów 125-lecia powstania  naszej szkoły w piątek 22 listopada w auli szkoły odbyło się spotkanie z prof. dr. hab. inż. Januszem Mroczką, twórcą międzynarodowej szkoły w zakresie metrologii elektronicznej i fotonicznej, członkiem rzeczywistym PAN, absolwentem naszego liceum z 1971 roku. Profesor został zaproszony do wygłoszenia wykładu w ramach Dębickiej debaty o wychowaniu, której współorganizatorem była nasza szkoła. W przeddzień debaty spotkał się z nauczycielami, absolwentami i przyjaciółmi szkoły.

Po krótkiej prezentacji pani Marty Bonarek-Sochy profesor podzielił się wspomnieniami z czasów szkolnych. Barwnie opowiadał o swoich wyczynach / nie tylko naukowych/ jako  niepokornego ucznia. Krótko przedstawił też drogę podążania po szczeblach kariery naukowej w kontekście ówczesnej sytuacji politycznej. Podkreślił, że najważniejszymi dla niego wartościami była bezkompromisowość i dążenie do prawdy, niezależnie od przeszkód, które należało pokonać. Podkreślał rolę, jaką w Jego ukształtowaniu odegrała dębicka "Jagiellonka",zachęcając obecnych absolwentów do pisania wspomnień, które mają być wydane w ramach obchodów jubileuszu szkoły.
 
Profesor jest człowiekiem bezpośrednim, łatwo nawiązującym kontakt, o humanistycznej duszy, a przy tym arbitrem elegancji.
Czekamy na opublikowanie wspomnień i kolejne spotkanie.
 
 

Uroczystość nadania imienia czytelni szkolnej Lidii Górskiej

 
9 listopada odbyła się uroczystość nadania imienia czytelni szkolnej Lidii Gorskiej - wieloletniej nauczycielki, bibliotekarki, pasjonatki historii, harcerki. W bieżącym roku mija 10 rocznica jej tragicznej śmierci.
Spotkanie rozpoczęło się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobie Lidii.
Następnie odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej w czytelni szkoły.
Uczestnicy spotkania - koleżanki szkolne Lidii , jej nauczycielka języka polskiego pani Halina Niziołek, absolwenci szkoły, harcerze, nauczyciele, spotkali się by wspólnie wspominać zmarłą.

Nadanie imienia Lidii Górskiej czytelni szkolnej.

Jubileuszowy rok 125-lecia naszej szkoły zbiegł się z 10 rocznicą tragicznej śmierci Lidii Górskiej - wieloletniej nauczycielki, bibliotekarki, pasjonatki historii regionalnej, autorki licznych opracowań historycznych, harcerki. W sobotę 9 listopada 2024 roku odbędzie się uroczystość nadania jej imienia czytelni szkolnej. Wszystkich przyjaciół naszej koleżanki mających chęć podzielenia się wspomnieniami o Lidii Górskiej zapraszamy na to spotkanie. Bliższe informacje można uzyskać telefonicznie przez sekretariat szkoły, nr 146702616.

 

Co Gdzie Kiedy - planowane wydarzenia jubileuszowe

  

Lp.

Termin

Wydarzenie

1.

 13.IX 2024

Konferencja historyczna inaugurująca obchody jubileuszu:
1. „Początki szkoły”,                                  
2. „Teodor Talowski – architekt I LO w Dębicy”

2.

Ok. 15 X 2024

Rozstrzygnięcie Konkursu na fraszkę i odsłonięcie muralu upamiętniającego  – 120 rocznicę urodzin  Jana Sztaudyngera

3.

 9 XI 2024

Nadanie imienia czytelni prof. Lidii Górskiej

4.

22 XI 2024

Spotkanie z prof. Januszem Mroczką

5.

18 XII 2024

Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej

6.

 III 2025

Nadanie imienia auli prof. Krzysztofa Pendereckiego  i odsłonięcie jego popiersia

7.

IV2025

Promocja Książki Ewy Nowackiej „I LO w Dębicy we wspomnieniach nauczycieli i uczniów”

8.

1.VI.2025            cały rok

Dzień Patrona –                                                spotkania ze znanymi absolwentami

9.

12.VI.2025

Podsumowanie projektu innowacyjnego z fizyki      pt. „Szybowcem przez fizykę”

10.

13.VI.2025

Wernisaż prac artystycznych absolwentów I LO       w Dębicy w Galerii MOK

11.

14.VI.2025

Centralne uroczystości jubileuszu

 

 

 

 

 

Dzień Nauczyciela w roku jubileuszowym 125-lecia szkoły. Odsłonięcie muralu Jana Sztaudyngera.

 Wierni tradycji, 14 października, świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Tegoroczne obchody wpisały się w jubileusz 125 - lecia szkoły i były wyjątkowe.

Uroczystość uświetniła obecność wielu zaproszonych Gości, których powitała i wygłosiła słowo wstępne, dyrektor szkoły pani Ludmiła Stelmach-Kołodziej.

Wydarzenie  rozpoczęło się odsłonięciem muralu z wizerunkiem Jana Sztaudyngera - poety, fraszkopisarza oraz byłego profesora naszej szkoły - nauczyciela języka polskiego w roku szkolnym 1927/1928. Odsłonięcia dokonała wnuczka poety - pani Dorota Sztaudynger.

Społeczność I LO pielęgnuje pamięć i popularyzuje twórczość Jana Sztaudyngera. Od kilku lat organizowane są konkursy, zachęcające młodzież do własnej twórczości, wzorem Mistrza.
W tegorocznej edycji młodzież oraz dorośli zostali zaproszeni do napisania fraszek inspirując się słowami: szkoła, nauczyciel, uczeń. Jury w składzie: pani Monika Rojek-Kałek - dyrektor MiPBP w Dębicy, pani Agnieszka Majba-Pochwat - redaktor tygodnika „Obserwator lokalny” oraz pani Halina Niziołek - emerytowana nauczycielka naszej szkoły wyłoniły laureatów konkursu. „Fraszkujący” finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody, a nade wszystko gratulacje od pani Doroty Sztaudynger. Wyniki konkursu - w załączeniu.

Dzień Nauczyciela to również dobry czas na docenienie pracy nauczycieli.

Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała pani Agnieszka Zapał - Róg, a nagrodę Kuratora Oświaty otrzymał Bartłomiej Szarek.

Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymały panie: Jadwiga Biernacka, Kinga Gliniany, Regina Kontrabecka-Zapór, Justyna Lach, Agnieszka Mądro, Katarzyna Mielecka, Agnieszka Panek, Katarzyna Pawełek, Irena Stawarz oraz pan Marek Śmietana i ksiądz Jakub Bączek. Nagrodzonym gratulujemy.

W dalszej części akademii, wystąpiła pani Marta Bonarek-Socha, która w pięknej prelekcji zaprezentowała dorobek literacki Jana Sztaudyngera - autora ponad 5000 fraszek. 

 Szczególnym punktem dzisiejszego święta, było wystąpienie pani Doroty Sztaudynger.

W części artystycznej akademii wzięli udział uczniowie, użyczając swoich talentów muzycznych, wokalnych, recytatorskich i prezenterskich.

Uroczystość przygotowali nauczyciele: pani Renata Maciejowska, pani Maria Trojanowska, pani Agnieszka Moździoch, pani Ewelina Kumięga i pan Marek Śmietana.

  W sposób szczególny podziękowania kierujemy do Gości z Zakopanego: Pani Doroty Sztaudynger oraz pani Barbary Barszcz – przedstawicielki Stowarzyszenia „Fraszka” im. Jana Sztaudyngera.

 

Wyniki konkursu - "Festiwal fraszek"

zobacz pozostałe fotografie

 

 

Znaki graficzne towarzyszące jubileuszom

 

 

80 LAT!!! POWSZECHNY ZJAZD ABSOLWENTÓW
25 PAŹDZIERNIK 
1980

 

80 LAT!!! ZNAK GRAFICZNY

NA KOPERTACH I NOTATNIKACH 

 

90 LAT!!!

 

95 LAT!!!

 

100 lat!!!

 

 110 lat!!!
 

 

115 lat!!!

 

 120 lat!!!
   

 

 125 lat!!!

 

 
   
   
   
   
   

 

 

 

PODZIĘKOWANIA OD PANA JANA JACKA SZTAUDYNGERA

W tym roku obchodzimy 120. rocznicę urodzin Jana Sztaudyngera - poety, fraszkopisarza, satyryka, tłumacza oraz nauczyciela języka polskiego w Państwowym Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w roku szkolnym 1927/1928.

Wkrótce - 15.10.2024 r. - w naszej szkole nastąpi uroczyste odsłonięcie pięknego muralu upamiętniającego Jana Sztaudyngera oraz rozstrzygnięcie konkursu na autorską fraszkę młodzieży i dorosłych z powiatu dębickiego.

Szczególnie miło nam poinformować, że dyrektor szkoły pani Ludmiła Stelmach-Kołodziej otrzymała pisemne podziękowanie od pana Jana Jacka Sztaudyngera za popularyzowanie twórczości Ojca - Jana Sztaudyngera przez społeczność I LO.

Ponadto, pan Jan Jacek Sztaudynger, za pośrednictwem Wydawnictwa Literackiego, przesłał do szkoły książki z fraszkami Ojca tj.: zbiór fraszek „Piórka prawie wszystkie” oraz tomiki „Krakowskich  piórek”.



Za serdeczności i cenne dary książkowe składamy panu Janowi Jackowi Sztaudyngerowi wyrazy wdzięczności.

                                                                           Dziękujemy!!!


Jubileuszowy wizerunek naszej szkoły


Rozpoczął się rok jubileuszowy. Odbędzie się wiele uroczystości i imprez. Budynek szkoły również przybiera odświętny wygląd. Przed szkołą stanął dziś napis informujący wszystkich przechodniów o naszym święcie.

Zachęcamy naszych uczniów, przechodniów, mieszkańców Dębicy do wykonywanie pamiątkowych fotografii.

 

Chóry naszego liceum

Jubileusz 80 rocznicy powstania dębickiego liceum

Gaudeamus igitur (łac. „Radujmy się więc”) śpiewa chór szkolny pod dyrekcją  śp. pani Moniki Szarek - nauczycielki wychowania muzycznego

Próby chóru odbywały się w poniedziałki po lekcjach. Była to 7 i 8 lekcja. Chór podzielony był na trzy głosy. 

Raz w miesiącu (chyba) były organizowane tzw. muzyczne poniedziałki. Artyści z filharmoni i teatrów dawali spektakle i koncerty dla młodzieży.

 

 

Jubileusz 110 rocznicy powstania dębickiego liceum

 

Chór szkolny pod dyrekcją pana Pawła Adamka nauczyciela muzyki w liceum

podczas uroczystoci jubileuszowych

 

Rok 2010 Narodowe Święto Niepodległości.

Chór męski.

Niekiedy chóry powstawały w naszej szkole z okazji świąt państwowych

Chór śpiewa piosenki wojskowe z okresu walk o niepodległość pod dyrekcją pana Pawła Adamka.

 

 

Rok 2013 Narodowe Święto Niepodległości.

 

Chórem jest cała młodzież szkoły

 

 

 

Chór powstały dla uczczenia  100 rocznica odzyskania niepodległość

11 listopad 2018

 

 

 

Jubileusz 125 rocznicy powstania dębickiego liceum

 

 

Rok jubileuszowy zainaugurował chór naszego liceum pod dyrekcją Izabeli Cynar nauczyciela muzyki w naszej szkole.

 

 

 

 

 


 

 

Inauguracja Jubileuszowego Roku Szkolnego 2024/2025

 


Uroczystą historyczną konferencją rozpoczęliśmy obchody Jubileuszu 125-lecia Szkoły.

Uroczystość uświetniła obecność wielu zaproszonych Gości których przywitała i podziękowała za przybycie dyrektor szkoły pani Ludmiła Stelmach - Kołodziej.


Wykłady wygłosili absolwenci liceum dr Arkadiusz Więch - "Na progu wieku zakwitła... Okoliczności powstania i pierwsze lata działalności dębickiego gimnazjum / I LO w Dębicy"  oraz pani Maria Trojanowska przedstawiła prelekcję o architekturze budynku szkoły.
 

 Uroczystość była okazją do przypomnienia hymnu szkoły zaśpiewanego przez chór naszego liceum.

Konferencja odbyła się w wyremontowanej i odnowionej auli szkoły 

 

   
   

 

 

 

 

 

Zakład Narzędziowy "PZL Dębica"

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
5579308

Szukaj