Tweet |
![]() |
![]() |
Nasza szkoła włącza się w Ogólnopolską Akcję ,,SZKOLA -SZKOLE" prowadzoną przez CARITAS Polska pod patronatem honorowym MEN. Program Szkoła -SZKOLE jest odpowiedzią Caritas Polska na dramatyczną sytuację w Syrii. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom w dożywianiu oraz odbudowaniu i remoncie szkół. Organizujemy zbiórkę do puszek, kiermasz świąteczny (tydz. przed Świętami Wielkanocnymi) oraz koncert charytatywny. Chętnych do współpracy zapraszają pedagodzy Agnieszka Zapal-Rog, Ewelina Kumiega i psycholog Kinga Wywrot.
koordynator dr Małgorzata Gawle-Wiernasz
![]() |
![]() |
„To, co przeżyło jedno pokolenie,
Drugie przerabia w sercu i w pamięci…”
/Artur Oppman/
1. marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wyklętych przez komunistyczny system. Po II wojnie światowej nie złożyli broni, nie uznali władzy ludowej narzuconej przez Stalina. Przez okres PRL-u nazywano ich „zaplutymi karłami reakcji”, faszystami, bandytami; próbowano ich działalność patriotyczną wymazać z kart historii, by następne pokolenia zapamiętały żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego jako wrogów Polski, czego owoce zbieramy do dziś.
![]() |
![]() |
![]() |
W związku z tym 7. marca gościliśmy w naszej szkole pana Romualda Rzeszutka- wiceprezesa Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć”, pomysłodawcę i koordynatora budowy największego w Polsce pomnika „Żołnierzy Wyklętych” w Mielcu oraz księdza Jana Majochę, obecnie proboszcza parafii Opatrzności Bożej w Jodłówce- Wałkach, syna sierżanta Jana Majochy pseudonim Urban, działacza podziemia niepodległościowego i żołnierza Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej „Żandarmeria”. Prelegenci bardzo obrazowo i emocjonalnie opisali historię niektórych „bohaterów wyklętych”, odwołując się także do swoich życiowych i rodzinnych doświadczeń. Zwieńczeniem tak wielu informacji o okrucieństwie Polaków wobec Polaków był film dokumentalny „Kwatera Ł”.
Część artystyczną przygotowali uczniowie z klasy 2b: Klaudia Ochab, Julia Wadas, Eliza Stachnik, Miłosz Sikora, Szymon Płaza, Konrad Monica.
Wystawa poświęcona pamięci Żołnierzy Niezłomnych jest dostępna obok sali nr 20, dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Regionalnemu w Dębicy, pana Tomasza Czapli.
Serdecznie dziękujemy za obecność pani Małgorzacie Rauch - Podkarpackiemu Kuratorowi Oświaty, za obecność i słowa skierowane do młodzieży. Jak sama podkreśliła "przywiodła ją ciekawość i pasja" z jaką opisał to przedsięwzięcie główny organizator i pomysłodawca dr Krzysztof Kosiński. Wierzymy, że wykłady przygotowane przez znakomitych prelegentów zaowocują i wskażą drogę dalszej edukacji maturzystom.
![]() |
![]() |
|
Dziękujemy przedstawicielowi organu prowadzącego szkołę panu Wicestaroście Adamowi Pieniążkowi, Wicestaroście Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego pani Bernadecie Frysztak, Radnej Miejskiej pani Katarzynie Rostowskiej - Machnik.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Szczególne podziękowania kierujemy do profesorów którzy zaszczycili nas swoją obecnością i przekazali uczniom potężna dawkę wiedzy!
- ZSZ im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pustkowie Osiedlu
- Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim,
- I Liceum Ogólnokształcące COLLEGIUM GOSTOMIANUM w Sandomierzu,
- Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie,
- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu.
Podkarpacki Maraton Biologiczny cieszy się uznaniem nie tylko wśród młodzieży i nauczycieli, ale również wśród przedsiębiorców i osób prywatnych, którzy zechcieli wspomóc finansowo to wydarzenie.
Co ciekawe, większość z tych osób to absolwenci Jagiełły lub rodzice naszych uczniów a już na pewno każda z nich docenia pracę i zaangażowanie na rzecz szkoły
Dziękujemy również za obecność podczas wykładów!
Cukiernia Bassara, ODONTIC, Telbit24, Pappas Pizza & Cafe Dębica, Restauracja Steak House, FIVE FIT Gym&Fitness, lek. wet. Pan Wojciech Bukała, Pani Agata Czerwiec – Piechota, Pani Adwokat Maria Świniuch, Pani Magdalena Pych, Pan Andrzej Reguła, Radna Pani Katarzyna Rostowska – Machnik, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Pan Stefan Bieszczad
Oczywiście dziękujemy również Starostwu Powiatowemu w Dębicy za współfinansowanie tego projektu!
Pragniemy jeszcze podkreślić, że tegoroczna edycja została objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty, patronatem naukowym Uniwersytetu Rzeszowskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz czasopisma popularnonaukowego Biologia w szkole.
DZIĘKUJEMY i do zobaczenia za rok!
![]() |
![]() |
![]() |
W niedzielę 26 lutego 2023 r. w ramach uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dębickim Rynku, w kościele pw. Św. Jadwigi oraz na cmentarzu wojskowym odbyły się uroczystości poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Wązanki biało - czerwonych kwiatów zostały złożone przy pomniku upamiętniającym „Żołnierzy Wyklętych” polskiego podziemia niepodległościowego, w tym trzech z oddziału leśnego Narodowych Sił Zbrojnych Jana Stefki ps. „Mściciel”, Józefa Grębosza ps. „Pszczółka”, Józefa Kozłowskiego ps. „Mruk” i Franciszka Nostera ps. „Bukiet”, straconych na rynku w Dębicy w 1946 r., oraz na cmentarzu wojskowym przy pomniku ku czci ofiar walk o niepodległość Polski.
Obecność przedstawicieli naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym jest wyrazem pamiętać o ich niezłomnej postawie, szczerym patriotyzmie, poświęceniu i ofierze życia. Z ich dokonań wyrastała niepodległa Rzeczypospolita.
![]() |
![]() |
![]() |
Strona 1 z 2