Hej ogarnięci !!!

Szkoła - szkole

Nasza szkoła włącza się w Ogólnopolską Akcję ,,SZKOLA -SZKOLE" prowadzoną przez CARITAS Polska pod patronatem honorowym MEN. Program Szkoła -SZKOLE jest odpowiedzią Caritas Polska na dramatyczną sytuację w Syrii. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom w dożywianiu oraz odbudowaniu i remoncie szkół. Organizujemy zbiórkę do puszek, kiermasz świąteczny (tydz. przed Świętami Wielkanocnymi) oraz koncert charytatywny. Chętnych do współpracy zapraszają  pedagodzy Agnieszka Zapal-Rog, Ewelina Kumiega i psycholog Kinga Wywrot.

koordynator dr Małgorzata Gawle-Wiernasz

 

 

W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym

„To, co przeżyło jedno pokolenie,
Drugie przerabia w sercu i w pamięci…”
/Artur Oppman/

1. marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wyklętych przez komunistyczny system. Po II wojnie światowej nie złożyli broni, nie uznali władzy ludowej narzuconej przez Stalina. Przez okres PRL-u nazywano ich „zaplutymi karłami reakcji”, faszystami, bandytami; próbowano ich działalność patriotyczną wymazać z kart historii, by następne pokolenia zapamiętały żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego jako wrogów Polski, czego owoce zbieramy do dziś.

W związku z tym 7. marca gościliśmy w naszej szkole pana Romualda Rzeszutka- wiceprezesa Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć”, pomysłodawcę i koordynatora budowy największego w Polsce pomnika „Żołnierzy Wyklętych” w Mielcu oraz księdza Jana Majochę, obecnie proboszcza parafii Opatrzności Bożej w Jodłówce- Wałkach, syna sierżanta Jana Majochy pseudonim Urban, działacza podziemia niepodległościowego i żołnierza Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej „Żandarmeria”. Prelegenci bardzo obrazowo i emocjonalnie opisali historię niektórych „bohaterów wyklętych”, odwołując się także do swoich życiowych i rodzinnych doświadczeń. Zwieńczeniem tak wielu informacji o okrucieństwie Polaków wobec Polaków był film dokumentalny „Kwatera Ł”.

Część artystyczną przygotowali uczniowie z klasy 2b: Klaudia Ochab, Julia Wadas, Eliza Stachnik, Miłosz Sikora, Szymon Płaza, Konrad Monica.
Wystawa poświęcona pamięci Żołnierzy Niezłomnych jest dostępna obok sali nr 20, dzięki uprzejmości dyrektora  Muzeum Regionalnemu w Dębicy, pana Tomasza Czapli.

 

IV Podkarpacki Maraton Biologiczny – podsumowanie

Serdecznie dziękujemy za obecność pani Małgorzacie Rauch - Podkarpackiemu Kuratorowi Oświaty, za obecność i słowa skierowane do młodzieży. Jak sama podkreśliła "przywiodła ją ciekawość i pasja" z jaką opisał to przedsięwzięcie główny organizator i pomysłodawca dr Krzysztof Kosiński. Wierzymy, że wykłady przygotowane przez znakomitych prelegentów zaowocują i wskażą drogę dalszej edukacji maturzystom.

 
     

Dziękujemy przedstawicielowi organu prowadzącego szkołę panu Wicestaroście Adamowi Pieniążkowi, Wicestaroście Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego pani Bernadecie Frysztak, Radnej Miejskiej pani Katarzynie Rostowskiej - Machnik.

Szczególne podziękowania kierujemy do profesorów którzy zaszczycili nas swoją obecnością i przekazali uczniom potężna dawkę wiedzy!

dr hab. Teresa Noga, prof. UR

dr hab. inż. Tomasz Dudek, prof. UR

dr inż. Krzysztof Rogut, UR

dr hab. n. wet. Waldemar Grzegorzewski, prof. UR

dr hab. inż. Magdalena Hędrzak, URK

Serdecznie dziękujemy nauczycielom i uczniom przybyłym na Maraton ze szkół:

- ZSZ im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pustkowie Osiedlu

- Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim,

- I Liceum Ogólnokształcące COLLEGIUM GOSTOMIANUM w Sandomierzu,

- Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie,

- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu.

Podkarpacki Maraton Biologiczny cieszy się uznaniem nie tylko wśród młodzieży i nauczycieli, ale również wśród przedsiębiorców i osób prywatnych, którzy zechcieli wspomóc finansowo to wydarzenie.

Co ciekawe, większość z tych osób to absolwenci Jagiełły lub rodzice naszych uczniów a już na pewno każda z nich docenia pracę i zaangażowanie na rzecz szkoły

Dziękujemy również za obecność podczas wykładów!

Cukiernia Bassara, ODONTIC, Telbit24, Pappas Pizza & Cafe Dębica, Restauracja Steak House, FIVE FIT Gym&Fitness, lek. wet. Pan Wojciech Bukała, Pani Agata Czerwiec – Piechota, Pani Adwokat Maria Świniuch, Pani Magdalena Pych, Pan Andrzej Reguła, Radna Pani Katarzyna Rostowska – Machnik, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Pan Stefan Bieszczad

Oczywiście dziękujemy również Starostwu Powiatowemu w Dębicy za współfinansowanie tego projektu!

Pragniemy jeszcze podkreślić, że tegoroczna edycja została objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty, patronatem naukowym Uniwersytetu Rzeszowskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz czasopisma popularnonaukowego Biologia w szkole.

DZIĘKUJEMY i do zobaczenia za rok!

 

 

1 marca Narodowy Dzień Pamieci Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę 26 lutego 2023 r. w ramach uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dębickim Rynku, w kościele pw. Św. Jadwigi oraz na cmentarzu wojskowym odbyły się uroczystości poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Wązanki biało - czerwonych kwiatów zostały złożone przy pomniku upamiętniającym „Żołnierzy Wyklętych” polskiego podziemia niepodległościowego, w tym trzech z oddziału leśnego Narodowych Sił Zbrojnych Jana Stefki ps. „Mściciel”,  Józefa Grębosza ps. „Pszczółka”, Józefa Kozłowskiego ps. „Mruk” i Franciszka Nostera ps. „Bukiet”, straconych na rynku w Dębicy w 1946 r., oraz na cmentarzu wojskowym przy pomniku ku czci ofiar walk o niepodległość Polski.

Obecność przedstawicieli naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym jest wyrazem pamiętać o ich niezłomnej postawie, szczerym patriotyzmie, poświęceniu i ofierze życia. Z ich dokonań wyrastała niepodległa Rzeczypospolita.

 

Pomagamy dzieciom z Boliwii.

W styczniu zakończono pierwszą Akcje ,,Pomóżmy Misjonarzom". Zebrano 145zl 54 gr i zostały przeznaczone na pomoc Dzieciom z Domu Dziecka w Boliwii. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie uda się ponowić zbiórkę.
 Przekazano tę ofiarę Siostrze Małgorzacie Cabala. Wszystkim którzy przyczynili się do pomocy biednym dzieciom składam serdeczne podziękowania - pedagog Małgorzata Gawle-Wiernasz wraz z wspierającymi Akcje księdzem Rafalem Jagodą, koleżankami  pedagog Eweliną Kumiega i psycholog Kingą Wywrot oraz studentką psychologii Weroniką  Kruk.

 

Patronat Rektora Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Aktywna tablica

Książka do nabycia w sekretariacie szkoły

Wspomnienia (…) – tego nie można kupić za żadne pieniądze”. Wydawnictwo jubileuszowe. Ilość egzemparzy ograniczona.

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Dziennik elektroniczny

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
3344361

Szukaj