Hej ogarnięci !!!

Uroczystości, akcje, imprezy

Oto magia Świąt- czas spędzony w towarzystwie dobrych ludzi.

Wspólne kolędowanie, czyli „Czerwone Trzewiki ”po raz pierwszy!

21.01. 2024 r. parafianie z Kościoła p.w. Św. Jadwigi w Dębicy mogli zobaczyć przedstawienie bożonarodzeniowe pt. „Czerwone Trzewiki”, które miało miejsce w naszej szkole. W rolę aktorów wcieliła się młodzież z grupy Apostolskiej oraz  uczniowie z I LO , z innych szkół średnich i podstawowych. Wydarzeniu temu towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Publiczność była pod wrażeniem profesjonalnie przygotowanego spektaklu, nad którym czuwał pomysłodawca – ksiądz Jakub Bączek. Wszystkim  zaangażowanym w to wyjątkowe, świąteczne przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy! Oto magia Świąt- czas spędzony w towarzystwie dobrych ludzi.

 

 

Harcerz, zawodowy oficer piechoty i lotnictwa Wojska Polskiego. Żołnierz Niezłomny.

 

Dyrektor szkoły pani Ludmiła Stelmach- Kołodziej wraz z przedstawicielami nauczycieli oraz pocztem sztandarowym wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego ppłk. Ludwikowi Marszałkowi oraz Żołnierzom Niezłomnym z ziemi dębickiej.

Ludwik Marszałek „Zbroja” był harcerzem, zawodowym oficerem piechoty i lotnictwa Wojska Polskiego.
Podczas wojny szkoleniowcem i komendantem Obwodu Dębica AK.
Później działał w strukturach „NIE”, Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „WiN” na Rzeszowszczyźnie i Dolnym Śląsku.
Długo poszukiwany przez NKWD i bezpiekę. Zdradzony przez łącznika, aresztowany, przeszedł ciężkie śledztwo. W procesie grupowym skazany przez komunistyczny trybunał wojskowy na śmierć. 27 XI 1948 r. zamordowany przez czekistów polskich w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. 

 Imię  ppłk Ludwika Marszałka ps. Zbroja nosi 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej.

 

 

"Płomienie miłości" koncert charytatywny dedykowany dzieciom głodującym w Afryce.

W czwartek 18 kwietnia w naszej szkole odbył się koncert charytatywny "Płomienie miłości" dedykowany dzieciom głodującym w Afryce.
 Koncert zorganizowany był pod patronatem  Katolickiego Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata ,,Maitri" w ramach Akcji Adopcja Serca. Koordynator koncertu dr Małgorzata Gawle-Wiernasz na początku uroczystości powitała serdecznie wszystkich przybyłych gości: na czele z  panem starostą Piotrem Chęćkiem, przedstawicielamk Kultury i Oświaty, TVRegionalnej, Służby Zdrowia oraz Duchownych: Siostry Służebniczki i Kapłanów oraz Rodziców jak i też Nauczycieli i Młodzież.

Ukazała istotę Adopcji serca - jako symbolicznego przyjęcia do swego serca i rodziny biednego lub osieroconego dziecka i systematycznego wsparcia materialnego, tak by dziecko mogło być odżywiane i mogło się kształcić w Oratoriach  prowadzonych przez Misjonarzy. Adopcja Serca buduje duchowe emocjonalne oraz poczucie solidarności między rodzinami w Polsce i krajach ubogich m.in w Afryce. 
 
Na program koncertu złożył się montaż słowno - muzyczny, fragmenty listów Misjonarzy pracujących z biednymi dziećmi, film oraz piosenki jak ,,Nieznajomy" w wykonaniu Klaudii Ochab "Człowieczy Ios" Julii Wadas, "SOS Małgorzaty Gawle-Wiernasz oraz "Modlitwy franciszkanskiej" w wykonaniu zespołu muzycznego z Siostrą Klaudia na czele.  Wysłuchano też utworu Asturias w wykonaniu gitarzystki  Magdaleny Grocholi, koncertu F. Szopena Jana Barlickiego oraz utworów m. in Summertime Sadness wykonanych przez zespół Jagiellończycy  pod opieką muzyczną pana  Rafała Kroka i Pani Reginy Kontrabeckiej-Zapór. Prowadzącymi uroczystość byli Aleksandra Oleksy i Jakub Motyka.
Na koniec uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor Ludmila Stelmach - Kołodziej dziękując wykonawcom koncertu, gościom i młodzieży również za złożone ofiary na rzecz glodujacych  dzieci w Afryce. Zaproszeni goście wraz z artystami mogli jeszcze zatrzymać się na chwilę refleksji przy kawie.
 
 
 

Aby Duch Bożego Narodzenia nas nie opuścił

 


Spotkanie opłatkowe

pracowników i nauczycieli
naszego liceum

We wtorek 16 stycznia 2024r. miało miejsce spotkanie opłatkowe nauczycieli i pracowników szkoły. Pani Dyrektor Ludmiła Stelmach – Kołodziej przywitała zaproszonych gości.W przepięknie udekorowanej auli szkoły złożono sobie serdeczne życzenia bożonarodzeniowe i połamano się opłatkiem. Uroczystość uświetnił zespół muzyczny „Jagiellończycy”. Były  wspomnienia i poczęstunek, który zadowolił najbardziej wymagające  gusta.Należy  podkreślić, że spotkanie  stało się  bardzo wartościowe  i pozwala  budować dobry wizerunek szkoły.

 

 

 

„Być dobrym – to żyć dla szczęścia innych, mieć serce szerokie w swej dobroci.“ – Urszula Ledóchowska

W dniach 20-21.12 odbył się w naszej szkole kiermasz świąteczny na rzecz głodujących dzieci z Afryki pod patronatem Caritasu.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim za okazane ciepło serca, cieszymy się, że wspólnie poprzez charytatywne inicjatywy możemy nieść pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Dziękujemy dyrekcji za umożliwienie zorganizowania kiermaszu. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy w stronę nauczycieli którzy wsparli nas swoją inicjatywą: P.Anna Witkoś- Janczura, P.Anna Lis, P. Agnieszka Mądro, P. Maria Trojanowska, Ks.Rafał Jagoda.
Dziękujemy członkom Szkolnego Koła Caritas: Aleksandra Oleksy 3B, Julia Wadas 3B, Wiktoria Sawuła 3D, Julia Róg 3D, Izabela Jurkowska 3D oraz uczniom, którzy wspomogli nas poprzez pyszne wypieki, dekoracje itp.: Szymon Jaszcz 1E Tomasz Sitarz 3C, Daniel Jakson 3D, Zuzanna Mroczek 1H, Magdalena Świętoń 2H, Gabrysia Rezak 2H, Natalia Lik 1E, a także rodzicom którzy wsparli naszą inicjatywę kiermaszu świątecznego i przyczynili się do jego realizacji.
 
Koordynatorem projektu jest Pani Dr. Małgorzata Gawle-Wiernasz.
 
 

Uczciliśmy pamięć ofiar stanu wojennego

 

W 42 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego młodzież 1 LO uczestniczyła w spotkaniu z panem Czesławem Łączakiem, działaczem opozycyjnym lat 80-tych. Uczniowie klas 1 b i 3b wzięli udział w obchodach poświęconych ofiarom stanu wojennego na placu Solidarności. Pod Krzyżem Solidarności złożyliśmy symboliczne znicze.

 

Wyjątkowy gość w muzeum szkolnym

W dniu 02.12.2023 r. profesor Janusz Mroczka zwiedził również szkolne muzeum. Wyjątkowy gość - w towarzystwie pani dyrektor Ludmiły Stelmach-Kołodziej i pana wicedyrektora Tomasza Kozioła - z zainteresowaniem obejrzał zgromadzone eksponaty i pamiątki. Sentymentalna „podróż” w przeszłość wzruszyła, a zajęcie miejsca w drewnianej uczniowskiej ławce wywołało u profesora nostalgiczny uśmiech za „tamtymi czasami”.

Osobliwą formą dialogu Profesora z historią stał się złożony autograf na krześle. W ten sposób nasza szkoła wzbogaciła się o kolejne bezcenne krzesło - obok krzesła z autografem Mistrza Krzysztofa Pendereckiego.

Pod koniec wizyty profesor umieścił wpis w  kronice szkolnej.

To było niecodzienne zwiedzanie. Dziękujemy.

Foto – Maria Trojanowska

 

"Ludzie, ludzie, cuda w tej budzie..."

 W sobotę 2XII 2023 roku odbyła się w naszej szkole promocja drugiej już książki pani Haliny Niziołek, absolwentki i długoletniej nauczycielki języka polskiego dębickiego "Jagiełły". Przybyło wielu gości, władze powiatu dębickiego, emerytowani nauczyciele i przyjaciele szkoły.

Gościem szczególnym był profesor Janusz Mroczka, absolwent naszego liceum, który 12XI 2023 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Dębica, a także był recenzentem książki pani Haliny Niziołek "Ludzie, ludzie, cuda w tej budzie...".Było to wzruszające spotkanie pokoleń.

Uczniowie naszego liceum odczytali wybrane fragmenty z poszczególnych rozdziałów tej obszernej, bo liczącej 700 stron, opowieści, ubarwiając ją piosenkami w wykonaniu Julki Wadas i Klaudii Ochab z III b oraz występem szkolnego zespołu muzycznego "Jagiellończycy". Były wspomnienia, chwile wzruszenia przy kawie i herbacie w szkolnej auli, zamienionej w tym dniu w kawiarnię literacką.

Gratulujemy Autorce i czekamy na kolejne takie spotkania.

kliknij tu i zobacz pozostałe fotografie

 

MARCINKOWE ROGALE

Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji "Marcinkowe rogale" organizowanej przez stowarzyszenie "Z potrzeby serca" oraz cukiernię Bassara. W dniu 9 i 10 listopada w naszej szkole  można było kupić przepyszne rogale z ciemnym makiem i bakaliami lub białym makiem i migdałami. 
 
Dzięki wam się udało. Kupiliście 800!!! rogali i rogalików za kwotę  3650zł. Cały dochód przekazany zostanie na leczenie oraz rehabilitację chorego na adrenoleukodystrofię Kacpra.
 
 
 
 
 

"Szkoła do hymnu "2023

   

W piątek 10 listopada  przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób nasze liceum zostało włączone we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

PODZIĘKOWANIE OD PREZYDENTA RP ZA UDZIAŁ W AKCJI NARODOWE CZYTANIE

Miło nam poinformować, że nasza szkoła – I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy otrzymała specjalne podziękowanie za udział w akcji „Narodowe Czytanie” 2023.

 Otrzymaliśmy list gratulacyjny od Pary Prezydenckiej – Pana Andrzeja Dudy i Pani Prezydentowej – Agaty Kornhauser – Dudy.

Z przyjemnością także przedstawiamy otrzymany okolicznościowy egzemplarz „Nad Niemnem ”, który powstał specjalnie na tę okazję.

                                                                                    Biblioteka szkolna

 

 

 

 

NIE POZWÓLIMY ZGASNĄĆ WSPOMNIENIU O NASZYCH NAJBLIŻSZYCH

W piątek 27. października tuż przed Świętem Zmarłych klasa 3 B wraz z wychowawcą udała się na dębicki cmentarz komunalny w celu uporządkowania grobów nauczycieli pracujących w naszej szkole i nie tylko. Młodzież  oddała hołd zmarłym poprzez zapalenie zniczy i krótką refleksję. Wizyta na cmentarzu stała się dla młodzieży okazją do zastanowienia się nad przemijaniem. Było to również ważne doświadczenie, które uwrażliwiło ich na konieczność pielęgnowania pamięci o bliskich oraz o tych, których już nie ma.

 

Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy

 W 250. rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej w naszej szkole obchodziliśmy Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi B. Zaborowska reprezentująca Kuratora Oświaty, radny Sejmiku Wojewódzkiego Czesław Łączak, starosta Powiatu Dębickiego Piotr Chęciek, wicestarosta Adam Pieniążek, dyrektor Wydziału Edukacji dr Anna Wilczyńska, przewodniczący Rady Powiatowej Michał Maziarka, wiceprzewodnicząca Anna Mazur oraz dyrektorzy szkół prowadzonych przez powiat.

Uroczystość ta była okazją do podziękowania pedagogom za ich trud i odpowiedzialną pracę.

Nagrody i awanse zawodowe odebrało kilkudziesięciu nauczycieli ze szkół zarządzanych przez Powiat Dębicki.

W tym wyjątkowym dniu zostali wyróżnieni także nauczyciele naszej szkoły:

Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki otrzymała Marta Bonarek- Socha.
Nagrodę Podkarpackiego Kuratora Oświaty otrzymał Jarosław Urbański.
Nagrodę Starosty Powiatu Dębickiego otrzymali: Ewa Nowacka, M. Ciurkot, M. Trojanowska.Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymali: S. Borek, R. Dudziak, A. Lis, A. Mądro, A. Mytnik, A. Panek, J. Pietrzyk, B. Szarek, U. Tomasiak, L. Wolińska, A. Witkoś- Janczura, A. Zapał-Róg.

 Dzięki perfekcyjnie przygotowanej części artystycznej zaproszeni goście mogli poczuć klimat różnych czasów, kiedy to przeprowadzano reformy edukacji: XVIII wiek i powołanie Komisji Edukacji Narodowej, czasy PRL-u oraz szkoła XXI wieku. Oprawę artystyczną przygotowali nasi uzdolnieni uczniowie, prezentując talenty wokalne, aktorskie i muzyczne. Podczas powiatowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej debiutował także szkolny zespół muzyczny „Jagiellończycy”.

 

 

 

Będziemy pamiętać

 W rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku młodzież naszej szkoły zgromadziła  się przy dębickich Dębach Pamięci posadzonych dla upamiętnienia naszych rodaków zamordowanych w Katyniu i innych miejscowościach za wschodnią granicą.  Dyrektor szkoły Ludmiła Stelmach - Kołodziej  skierowała do uczniów słowa związane z miejscem i obchodzoną rocznicą. W zadumie i modlitwie  uczczono obrońców ojczyzny z września 1939 roku.

 

Podziękowanie

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Caritas Polska 🇵🇱 składa serdeczne podziękowanie całej społeczności 1 LO w Dębicy na ręce koordynatora w Waszej Szkole dr Malgorzaty Gawle-Wiernasz.
 
Dziękujemy jeszcze raz wszystkim darczyńcom za okazane serce.
 
 
 
 
 
 
 

Roześmiane piękne dziewczęta, przystojni chłopcy, sympatyczni nauczyciele - oto współczesny obraz I Liceum Ogólnokształącego w Dębicy!!!


 
Po wakacjach przyszła pora na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024.
1 września to dla wszystkich uczniów i nauczycieli ważny dzień. Podczas inauguracji roku szkolnego Pani dyrektor Ludmiła Stelmach - Kołodziej powitała wszystkich przybyłych uczniów,  grono pedagogiczne oraz zaproszonych gości. Wszystkim życzyła wielu sukcesów, wytrwałości w realizacji celów oraz powodzenia w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności. 


 Życzenia do Pani dyrektor i wicedyrektorów szkoły, młodzieży skierował również pan wicestarosta Adam Pieniążek. Po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami. Uczniowie wypoczęci, pełni wrażeń i nowych sił z utęsknieniem czekali na swoich kolegów i  nauczycieli.

Dziękujemy uczniom z klasy 3b, którzy uświetnili uroczystość: Aleksandrze Oleksy, Miłoszowi Sikorze, Konradowi Monice oraz uczennicom, które zaprezentowały utwory muzyczne: Gabrieli Cebuli, Karolinie Warżale  i Patrycji Pyzińskiej.

Uroczystość przygotowały: pani Jadwiga Biernacka, pani Kinga Gliniany i pani Liliana Wolińska.

 

 

Z nowym rokiem szkolnym

W czwartek 31 sierpnia 2023 roku dyrektor szkoły Wiesław Ostafin kończący kadencję poprowadził ostatni raz radę pedagogiczną naszego liceum. Dyrektor przekazał swoje obowiązki pani Ludmile Stelmach - Kołodziej nowej dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysłwa Jagiełły w Dębicy.

Grono pedagogiczne oraz prcownicy sekretariatu, księgowosci oraz kadr  naszej szkoły w serdecznej atmosferze  podziękowało panu dyrektorowi Wiesławowi Ostafinowi za pięć lat trudnej i owocnej pracy w liceum, a nowej pani dyrektor życzyło spokojnej i efektywnej pracy.  

 

Dyrektor L. Stelmach - Kołodziej przedstawiła wicedyrektorów szkoły  panią Agnieszkę Panek i pana Tomasza Kozioła oraz zakres ich obowiązków. Pani dyrektor, przejmując odpowiedzialność za nasze liceum, podkreśliła, że zaufanie, jakim cieszy się nasza szkoła w środowisku lokalnym jest efektem pracy jej nauczycieli. 

Życzymy powodzenia dyrekcji w nowym roku szkolnym 2023/2024. 

 

„W dobrych zawodach wystąpiłem”

23 czerwca 2023 zakończył się kolejny, 123. rok pracy naszej szkoły. Jak każdy poprzedni, ten także był pełen chwil radości i rozgoryczenia, sukcesów i porażek,  dlatego po miesiącach wytężonej pracy uczniowie i nauczyciele czekali niecierpliwie na przyjście wakacji. Wcześniej jeszcze wzięli udział w uroczystości na dziedzińcu szkolnym, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna oraz wręczenie świadectw z wyróżnieniem. Następnie w klasach uczniowie spotkali się z wychowawcami i otrzymali świadectwa promocyjne.

 

Zakończenie roku szkolnego to również czas pożegnań – pięcioletnią kadencję kończy właśnie
dyrektor Wiesław Ostafin. 

 

 

Zwracając się do zgromadzonych na uroczystości nauczycieli, uczniów oraz gości, dyrektor podziękował wszystkim za współpracę, życzył dalszych sukcesów i pożegnał się cytując św. Pawła: „W dobrych zawodach wystąpiłem”. Z kolei swoje podziękowania ustępującemu dyrektorowi złożyli: wicestarosta Adam Pieniążek, wicedyrektorzy, uczniowie i przedstawiciele Rady Rodziców.

Życzymy dyrektorowi Wiesławowi Ostafinowi zdrowia, pomyślności i realizacji nowych planów życiowych. 

 

 

 

Święto Narodowe Trzeciego Maja

 

Udział sztandaru I LO w 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W uroczystości narodowego święta uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy Dębicy. Szkołę reprezentował dyrektor Pan Wiesław Ostafin oraz wicedyrektor Pani Ludmiła Stelmach-Kołodziej. Na zdjęciu: Julia Plezia, Aleksandra Buszek oraz Paweł Gil. Opiekun sztandaru: Bartłomiej Szarek.

Kilkanaście osób z naszej szkoły rozdawało flagi pamiątkowe podczas uroczystości. Opiekunem grupy był Pan Rafał Dudziak.

 

Konstytucja 3 maja to pierwsza europejska konstytucja, powinna być inspirującym świętem całej współczesnej Europy

"Witaj majowa jutrzenko..."

      Święto Konstytucji 3 maja jest symbolem prób ratowania Polski od niewoli zaborców. Z tej okazji uczniowie klasy Ib przygotowali akademię, dzięki której mogliśmy się cofnąć do tamtych lat i zrozumieć, dlaczego jest to tak ważne dla nas - Polaków- wydarzenie. 
 

 Uczniowie przedstawili także historię obchodów tego święta od jego ustanowienia aż do przywrócenia po okresie komunizmu. Wystąpienia były wzbogacone tekstami literackimi i zilustrowane prezentacją multimedialną. Wybrzmiała też pieśń "Witaj majowa jutrzenko..." w wykonaniu Łukasza Czuchry z Ib - laureata konkursu piosenki patriotycznej. Na zakończenie wysłuchaliśmy "Koncertu Jankiela" w wykonaniu uczennic z klas: IIa, IIb, IIe i Ib.

 Szkolne obchody odbyły się 27 kwietnia z racji dni wolnych od zajęć. W dniu 3 maja poczet sztandarowy naszego liceum weźmie udział w miejskich obchodach tej uroczystości.

 

 

Ostereier-Verstecken w naszej szkole.

A tak W I LO wyglądało tegoroczne szukanie słodyczy, które schował w szkole i ogrodzie niemiecki zajączek wielkanocny .Nie było lekko, ale nasi uczniowie poradzili sobie świetnie 

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Dziennik elektroniczny

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
3999474

Szukaj