Hej ogarnięci !!!

„Błogosławieni i miłosierni- rodzina Ulmów z Markowej” w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie


Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci pochodzili z Markowej koła Łańcuta.  Byli z pozoru zwyczajną rodziną,  ale ich heroizm przeszedł do historii. W czasie II wojny światowej, w „czasie kalekim”, gdzie wielu zapomniało o człowieczeństwie, oni nie zapomnieli. Pomimo terroru, strachu, problemów finansowych, Ulmowie dali świadectwo tego, że człowiek w imię ewangelicznej miłości bliźniego jest gotowy zaryzykować własne życie, pomagając Żydom. To polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, 10.09.2023 r. dołączyli do grona błogosławionych Kościoła katolickiego.

09.10. 2023 r. w  Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie z losem tego pracowitego i skromnego małżeństwa mogła zapoznać się młodzież z naszej szkoły, oglądając spektakl „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”. Wyjazd edukacyjny został zorganizowany w  ramach projektu MEiN „Wzór odwagi: Historia rodziny Ulmów”. Dyrektor szkoły, pani Ludmiła Stelmach- Kołodziej, podkreśliła, że wycieczka ta sfinansowana dzięki temu projektowi, była nagrodą dla klasy 2f i uczniów, którzy w roku szkolnym 2022/2023 mieli najwyższą frekwencję.

 

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Dziennik elektroniczny

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
4286053

Szukaj