I F poznała geografię, historię, atrakcje turystyczne oraz smaki Ziemi Dębickiej.

Fot. Przed Górą Śmierci w Pustkowie Osiedlu

Dnia 11.05.2016 roku klasa 1f ( matematyka + geografia + język angielski) I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy odbyła zajęcia terenowe z geografii na terenie Gminy Dębica.
            Zajęcia rozpoczęto przed budynkiem I LO w Dębicy. W czasie podróży do Pustkowa Osiedla uczniowie obserwowali regiony geograficzne Ziemi Dębickiej. W Pustkowie Osiedlu uczestnicy zajęć zwiedzili Górę Śmierci oraz przyległą do niej rekonstrukcję niemieckiego obozu pracy.

Po zwiedzeniu muzeum w Pustkowie klasa udała się do Stobiernej, zwiedziła zagrodę wokół której uprawia się dawne gatunki drzew i krzewów owocowych, dawne odmiany kwiatów oraz zioła. Tutaj też uczniów ugoszczono plackami na prozie.
            Następnie uczestnicy mogli obejrzeć owady występujące na zwiedzanym terenie.
            Z parku owadów młodzież udała się do Osady Słowiańskiej. Tutaj zapoznała się z warunkami życia w IX wieku, poznała uzbrojenie ludzi mieszkających dawniej na tym terenie. Uczestników zadziwiła popularność osady obok Polaków były grupy z Turcji i USA.
            Ze Stobiernej udano się do Głobikowej. Tutaj z wieży widokowej uczniowie rozpoznawali widoczne  regiony geograficzne, obejrzano repliki gadów mezozoicznych.
            Z Głobikowej trasa zajęć prowadziła przez Braciejową, Gumniska i Latoszyn.
W Braciejowej uczestnicy zobaczyli Głodomank, zapoznali się również z historią walk partyzanckich w czasie II wojny światowej. W Gumniskach obejrzeli skutki erozyjnej działalności Ostrej.
            Zwiedzane elementy środowiska przyrodniczego, kulturowego i atrakcje turystyczne młodzież będzie analizowała przez kilka najbliższych lekcji geografii.
            Wychowawca i uczniowie klasy 1f serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się organizacji zajęć, szczególne podziękowania składamy:

Panu Stanisławowi Rokoszowi – Wójtowi Gminy Dębica,

Panu Marcinowi Ciszkowi – Dyrektorowi Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica,

Pani Sylwii Zapał  - Kierowniczce Centrum Edukacji Ekologicznej w CKiBGD.

Za opiekę dziękujemy Panu Profesorowi Bartłomiejowi Szarkowi.