„ Co się w duszy komu gra”, czyli XIII Dni Kultury I LO

22 kwietnia 2016 r. w naszej szkole po raz 13. miały miejsce Dni Kultury, co oznacza, że mogliśmy zatańczyć, zaśpiewać, recytować  a nawet czarować i oczarować wszystkich. Wystąpili, między innymi: Krzysztof Kogut z klasy 2a ( recytował 12. księgę „Pana Tadeusza”- około 400 wersów i wprowadził nas w niezwykły świat epopei A. Mickiewicza), Natalia Świstara z 1g (wcieliła się w rolę  testera  wpływu ilości zjadanego ketchupu na człowieka, oczywiście był to monodram), Ilona Babicz z 1d (anielskim głosem śpiewała

i mistrzowsko grała na gitarze), Martyna Materowska z 3e (śpiewająco wprowadziła nas
w świat rocka), Konrad Tarnawski z 2a (recytując wiersz J. Tuwima, postawił na mocne słowa), Jakub Kania z 1f (udowodnił, że siła iluzji jest wielka, oczarowując nas sztuczkami z kartami), Aleksandra Momola z 3c (piękno i siła kobiecości,
to monodram  przygotowany przez Olę,

bo „Babę zesłał Bóg”, szczególnie męska część publiczności była pod wrażeniem), Katarzyna Materowska i Małgorzata Król, Marta Worek i Kinga Stachnik z 1g (grały i śpiewały zniewalająco), Aleksandra Maciuba z 1f (śpiewem zachwyciła wszystkich), Kinga Składanowska z 1c i Żaneta Synowiecka (zaraziły śpiewem publiczność). Można było także podziwiać  dzieła sztuki ( obrazy, szkice, collage, fotografie) wykonane przez uczniów I L0. Wszyscy byli pod wrażeniem ukrytych talentów Katarzyny Altman, Michała Biernackiego, Grzegorza Bawędy, Julii Cynar, Jana Dudka, Krystyny Dratewskiej, Natalii Falenty, Aleksandry Kaczki, Kingi Kołodziej, Magdaleny Kozioł, Katarzyny Laski, Adrianny Legutko, Marceliny Mazur, Aleksandry Nowackiej, Wiktorii Pieniążek, Wiktorii Serafin, Dagmary Staweckiej, Anny Tyksińskiej, Jakuba Wadasa.

Prowadzący tę uroczystość- Mateusz Kamiński i Łukasz Kulig ( uczniowie klasy 3 c) - słusznie zauważyli, że kultura to nasza osobowość, tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, to również kultura czytania.  A my - licealiści I L0 - z kulturą mamy do czynienia codziennie i tak też było w tym dniu wyjątkowym, dniu Dni Kultury. Nasze koleżanki i koledzy z klas 2a , 2b, 2d, 2e przygotowali prezentacje promujące „ Lalkę” Bolesława Prusa. Instytut Badania Opinii Szkolnej w I L0 i powołana komisja wytypowała do części finałowej trzy filmiki. Reprezentanci klas: 2b, 2d, 2e w trzech rundach quizu wykazali się bardzo dobrą znajomością lektury, odpowiedzi na wylosowane pytania nie sprawiały im trudności. Wszyscy walczyli o dzień dodatkowy na wycieczkę dla całej klasy, a indywidualnie o oceny celujące z języka polskiego za aktywność. Walka była wyrównana,  profesjonalne jury było pod wrażeniem szybkości udzielanych poprawnych odpowiedzi. Ostatecznie zwyciężyli reprezentanci klasy 2b, tym samym udowadniając, że warto, oczywiście, że warto czytać!

W ramach Dni Kultury odbył się też kiermasz atrakcyjnych książek w atrakcyjnych cenach. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie: literaturę piękną, przygodową, literaturę naukową, książki historyczne, repetytoria z języka angielskiego, słowniki obcojęzyczne, czasopisma motoryzacyjne. Największą popularnością, ku naszemu zaskoczeniu, cieszyły się „Chemia organiczna” i „Chemia nieorganiczna”.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu XIII Dni Kultury- paniom bibliotekarkom, paniom polonistkom, obsłudze technicznej ( maturzystom z 3 c- Jankowi Pieńkowskiemu, Szymonowi Dębickiemu, Dominikowi Czechowi), prowadzącym ( Łukaszowi Kuligowi i Mateuszowi Kamińskiemu - maturzystom z 3c), opiekunom kiermaszu (Konradowi Tarnawskiemu i  Jakubowi Zygmuntowi z 2a), opiekunkom wystawy( uczennicom z klasy 1 d- Dominice Bieszczad, Oli Gołębiowskiej, Weronice Koziarze, Paulinie Kaput i Oliwii Jużeckiej).

Zapraszamy za rok na kolejne Dni Kultury!