Hej ogarnięci !!!

Chemiczne wojaże

Upał, plaża, morska bryza. Tak zaczęło się 8 września 2016 roku w Gdańsku V Forum Młodych Chemików, w którym naszą szkołę reprezentował Jaromir Hunia. Wykłady, warsztaty w laboratoriach Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego, prezentacje uczniowskie, poznawanie tajemnic gdańskiej Starówki i uroków plaży (wrześniowe słońce dopisało) - to  tylko niektóre atrakcje Forum.  Jaromir miał możliwość zaprezentowania przed publicznością własnych przemyśleń chemiczno-filozoficznych nt. WŁADCA PIERŚCIENI POWRÓT LIESEGANGA. Najwięcej emocji budziło spotkanie z młodymi pasjonatami chemii z całego kraju. Atmosfera iście wybuchowa…

I wstały płomienie ze wszystkich stron naraz... ku niebu uniosły się dymu kolumny...

Zaczęło się V Ogólnopolskie Forum Młodych Chemików. Tym razem wyznawcy Bieli Fartucha i słudzy Mroków Manganu zjechali się do Gdańska, by brać udział w Święcie Chemii. Mury Politechniki Gdańskiej zadrżały od wybuchowych reakcji. Na sali wyłączono oświetlenie, a mrok rozjaśniało chemiluminescencyjne zjawisko. Piękne światło luminolu i tlenu singletowego w długich kapilarach przekonało o subtelnym pięknie chemii ostatnich niedowiarków. Zamiast porannej gimnastyki zaserwowano nam serie wykładów z historii nauki, o śledztwach dzieł sztuki a także roli chemii w podboju kosmosu, wygłaszanych przez najznamienitszych profesorów Politechniki i Uniwersytetu Gdańskiego. Po trenowaniu synaps, przyszła pora na część praktyczną. Na to czekali wszyscy.

Rozpoznawanie w probówce pierwiastków, zwłaszcza zawiłości chromianów, chromylów i innych dziwactw świata nastręczyło nam niemałych trudności. Zielone płomienie boraksu, gazowe chmury suchego lodu, jeziora ciekłego azotu i rozgrzane probówki pełne bulgocących mikstur,  zmiany kolorów roztworów, wydzielanie się bąbelków gazu, strącanie osadu - prawdziwe szaleństwo!

W kolejny dzień naszym zadaniem było przeprowadzenie analizy składu coca-coli: identyfikacja cukrów i fosforanów. D-glukoza i czterdzieści odczynników. Zmiana barwy eliksirów Trommera, Seliwanowa, Molischa, Fehlinga czy Benedicta w buchającej parami łaźni wodnej cieszyła oko i pozwalała sporządzić dokładny skład popularnego napoju.

Później elektrochemia – przemiana miedzi w złoto, alchemiczne zagadki aktywności metali i piękno elektrolizy przy roztworze barwionym odczynnikiem Yammady na kolory wyśnione przez Picassa.

Wszyscy młodzi uczestnicy Forum prezentowali postery przedstawiające różne ciekawe zagadnienia z chemii (ciekawostki historyczne, własne badania lub też najświeższe nowinki chemiczne). Plakat naszego liceum rysował zagadnienie samoorganizacji w przyrodzie: tworzenia porządku z chaosu, życia z bezładu i geometrycznych struktur z mroków Początku. Wszystko to na przykładzie efektownych reakcji oscylacyjnych i struktur zwanych tajemniczo „pierścieniami Liesaganga”.

Poza tym mieliśmy również szansę wysłuchać 16 prezentacji ustnych, przygotowanych przez najbardziej zasłużonych chemicznych weteranów-olimpijczyków. Dowiedzieliśmy się wiele o kosmosie, technologiach chemicznych, tajemnicach pola elektromagnetycznego, badaniu larw muchówek i kocie, który jest żywy i martwy naraz. Oczarowano nas symetrią kryształów i pięknem ich wzrostu, nagranym w czasie rzeczywistym pod mikroskopem.

Dzięki przedsiębiorczości naszego opiekuna prof. Mariana Sztaby, znaleźliśmy również czas na zwiedzanie gdańskiej Starówki, zamoczyliśmy nogi w Bałtyku i rozkoszowaliśmy się nie tylko zapachami chloru pod dygestorium, ale też wietrzyliśmy nosy przywykłe do nieufnego niuchania nieznanych gazów na powietrzu pełnym morskiego jodu.

Ostatni dzień to czas rozstań, wyjazdów i powrotów do naszych nieco skromniejszych laboratoriów. Tak zakończyło się czterodniowe V Forum Chemików w Gdańsku we wrześniu 2016 roku. Duch chemicznych eksperymentów wciąż trwa…

Tu szczególne podziękowania dla absolwenta naszego liceum – Szymona Szostaka, który swoimi podbojami na Olimpiadzie Chemicznej (finalista, laureat) oraz Podkarpackim Konkursie Chemicznym (dwukrotnie wyróżniony, zwycięzca) wypracował możliwość wyjazdu młodszych uczniów na to Forum. Dzięki niemu mogłem brać udział w wydarzeniu skupiającym najtęższe umysły chemiczne.

Życzymy Szymonowi owocnych badań naukowych.

Jaromir H.