Hej ogarnięci !!!

Cenzura dawniej i dziś

5 grudnia 2013 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy wysłuchali wykładu pt. „Cenzura to reklama na koszt państwa – kontrola słowa dawniej i dziś” wygłoszonego przez doktora Arkadiusza Lubonia z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Spotkanie rozpoczęło się od wyjaśnienia słowa „cenzura”, którego definicja zmieniała się na przestrzeni lat. Aby dokładniej sprecyzować powyższe stwierdzenie, wykładowca posłużył się wieloma przykładami. Przedstawił między innymi życie prymitywnych plemion, uwzględniając w nim występowanie pierwszych cenzur, jakimi były słowa-tabu. Doktor Luboń podał kilka przykładów cenzury ze względów politycznych, społecznych jak i religijnych. Wśród wymienionych znalazły się między innymi cenzura Biblii, 4 strofa hymnu Legionów Piłsudskiego, „Przygody Tomka Sawyera”, czy „Mein Kampf” Adolfa Hitlera.

Na wyświetlanej prezentacji uczniowie mogli zauważyć różnice pomiędzy oryginalną, a ocenzurowaną wersją komiksów „Koziołka Matołka” rysownika Grzegorza Rosińskiego. Podobnie z plakatem „Batmana” z 1989 roku.

                Cenzura istniała od zawsze i nieprędko zniknie z naszego życia. Dawniej realizowana była za pomocą aparatu państwowego. Dziś jest bardziej zakamuflowana. Dotyczy to szczególnie mediów, które zakłamują przeszłość, by łatwiej przedstawiać niepopularne zjawiska. Mając pieniądze, łatwiej dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, wybierając tematy, które są chwytliwe, a nie stanowią żadnych wartości.

 

                                                                                                                                             Natalia Masłoń