Hej ogarnięci !!!

Wycieczki

XI PODKARPACKIE MŁODZIEŻOWE ŚWIĘTO BEZPIECZEŃSTWA

W dniu 10.10.2024 r. uczniowie naszej szkoły na zaproszenie uczelni WSPIA uczestniczyli w święcie bezpiczeństwa. Jest to impreza cykliczna. Młodzież mogła uczestniczyć nie tylko w wykładach - 1 OGÓLNOOOLSKI KONGRES BEZPIECZEŃSTWA MŁODZIEŻY, ale również pokazach dynamicznych cieszących się dużym zainteresowaniem.

 

Na kołach nad Jeziorem Czorsztyńskim

Dzisiaj nasi uczniowie wraz z uczniami ZS nr 2 w Dębicy, uczestniczyli w jednodniowym Rajdzie Rowerowym. Przejechali unikalną trasą rowerową Velo Czorsztyn, położoną w malowniczym krajobrazie nad Jeziorem Czorsztyńskim w Małopolsce w okolicy Pienińskiego Parku Narodowego.

Wszyscy pokonali 30 kilometrową trasę, a warto zaznaczyć, że trzech uczniów przejechało trasę na rolkach.

 

Wizyta w UW w Rzeszowie

W dniu 3 czerwca klasa 1g pojechała do Rzeszowa na spotkanie ze swoim dawnym wychowawcą panem dr Krzysztofem Kosińskim, który od dwóch miesięcy pełni funkcję Dyrektora Wydziału Środowiska  i Rolnictwa w Urzędzie Wojewódzkim. Było to bardzo miłe i wzruszające spotkanie. Pan Dyrektor opowiadał uczniom o swojej nowej pracy i  o zadaniach, które wykonuje na rzecz rolnictwa i ochrony środowiska w naszym województwie. Uczniowie opowiadali o szkole i wspominali wspólnie spędzone chwile.

Wizyta w Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęła się spotkaniem z panią Teresą Kubas – Hul wojewodą podkarpackim, która opowiedziała o zadaniach jakie podejmuje jako przedstawiciel Rady Ministrów na terenie województwa.

Uczniowie mieli okazję spotkać się z panią Kurator Dorotą Nowak-Maluchnik oraz wicekuratorem panem Dariuszem Półćwiartkiem. Zapoznali się z zadaniami, jakie pełni Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i na jaką pomoc mogą liczyć zarówno nauczyciele, jak i uczniowie i ich rodzice.

Młodzież miała możliwość poznania struktury urzędu, wydziałów i spraw, które można załatwić w Urzędzie Wojewódzkim oraz   obejrzenia Sali Kolumnowej, gdzie odbywają się główne uroczystości wojewódzkie.

Spotkanie było bardzo udane. Dziękujemy za przekazaną wiedzę i słodki poczęstunek. Panu Dyrektorowi Kosińskiemu życzymy wielu sukcesów w nowej odpowiedzialnej pracy.

 

Czas na przygodę w teatrze…

25.04. 2024 r. rozpoczął się dzień pełen wrażeń dla uczniów z klas 1c, 1j, 2e, 3b.

Przybyliśmy  do Teatru Bagatela w Krakowie, by zobaczyć „Przygody Toma Sawyera” na podstawie oryginału „The Adventures of Tom Sawyer” Marka Twaina.

Spektakl w reżyserii Krzysztofa Materny przesycony był kolorami, piosenkami, tańcem i świetną grą aktorską. Wszystko to przeniosło nas w świat widziany z perspektywy nastolatka i jednocześnie osoby dorosłej.

Tom Sawyer nigdy się przecież nie starzeje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jakie konsekwencje wiążą się z byciem egocentrykiem? Czy egoista potrafi się zmienić? Na czym polega intertekstualność? Jak odnaleźć się w gąszczu tekstów?


Na te pytania odpowiedź znaleźli uczniowie klas: 1a, 1i, 1j, 2c, 2h, 2f, którzy 15.03.2024 r. wzięli udział w multimedialnej lekcji w
Kinie Radość. Podsumowaniem tego wydarzenia zorganizowanego przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina był seans filmowy.


„Earl, ja i umierająca dziewczyna” to amerykański 
komediodramat w reżyserii Alfonsa Gomez-Rejona ze scenariuszem Jessego Andrewsa. Film po raz pierwszy wyświetlony został na Sundance Film Festival, gdzie otrzymał nagrodę główną.

„Lekcja w kinie” okazała się lekcją życia, więc na pewno nie był to stracony czas!

 

Udział w XVIII Targach Edukacyjnych EduSalon oraz XVIII Europejskich Targach Pracy WorkExpo.

W dniu dzisiejszym uczniowie klas 4a, 4c i 4e wzięły udział w XVIII Targach Edukacyjnych EduSalon oraz XVIII Europejskich Targach Pracy WorkExpo.

W targach udział wzięły publiczne i prywatne uczelnie wyższe, szkoły policealne oraz doradcy zawodowi z całej Polski. Oprócz bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami uczelni wyższych i pracodawcami uczniowie mieli również możliwość uczestniczyć w warsztatach, treningach oraz konsultacjach z zakresu rynku pracy.

Opiekę nad uczniami sprawowali: Paulina Bieniasz, Patrycja Bachurska, Agnieszka Mastaj, Łukasz Reguła.

 

WSPiA dla praworządności

Uczniowie klas: 3b, 4a, 4c, 4e wzięli udział w projekcie "WSPiA dla praworządności", realizowanym przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą, przy współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych.
W ramach projektu wystąpiły następujące aktywności: 
- warsztat antydyskryminacyjny nawiązujący do warsztatów "Niebieskoocy",
- warsztat nt. skargowania do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Na zakończenie warsztatów miała miejsce debata oxfordzka.
Uczniowie naszej szkoły godnie reprezentowali I Liceum Ogólnokształcące.
 
 

Zajęciach na Wydziale Filologii Angielskiej WSIiZ w Rzeszowie

Dnia 1 grudnia uczennice i uczniowie klas czwartych po raz pierwszy uczestniczyli w zajęciach na Wydziale Filologii Angielskiej WSIiZ w Rzeszowie. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy klas patronackich ILO w Dębicy i WSIiZ w Rzeszowie.

Młodzież naszej szkoły podczas zajęć z native speaker-ami miała możliwość poznać fakty związane z życiem, kulturą, przyrodą, edukacją, muzyką, itp. Australii i Zimbabwe.

Na koniec spotkania ćwiczyliśmy rozumienie tekstu mówionego podczas quizów Kahoot. W miłej i świątecznej atmosferze zakończyliśmy nasze pierwsze warsztaty językowe.

Z niecierpliwością czekamy na następne spotkania :)

 

"Jeśli to lektura, to pewnie nuda, przeczytam streszczenie"

Piękna muzyka, cudowne stroje, halki, czerwone korale, wstążki, a na weselu w samym środku izby tańcząca dziewczyna o bardzo smutnym i zagubionym sercu. 
30 listopada klasa 1i obejrzała niesamowitą malarską adaptację "Chłopów" Władysława Reymonta. Obecność młodzieży w kinie wydaje się zaprzeczać poglądowi że "jeśli to lektura, to pewnie nuda, przeczytam streszczenie"

Wycieczka naszej klasy zakończyła się w Muzeum Regionalnym w Rzeszowie gdzie zwiedziliśmy wystawę  noszącą tytuł „Rejsze – Mała Ojczyzna. W kręgu wiary i tradycji żydowskiej”.
Słuchaliśmy historii Żydów rzeszowskich. Ich niezwykle ciekawa obrzędowości związana z życiem codziennym i licznymi w judaizmie świętami pozwoli nam lepiej poznać naszą wspólną historię.

 

 

Czy można być w pełni niezależnym?

23 listopada klasy II b i II f obejrzały w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie sztukę "Maria Stuart", która miała swoją premierę w niedzielę 19 XI 2023r.

Spektakl przedstawia główną bohaterkę – Marię Stuart tak, jak opisał ją autor dramatu pod tym samym tytułem – Słowacki. Spektakl opiera się na latach 1566-1567, kiedy to królowa po śmierci prywatnego sekretarza Rizza, pomaga swojemu kochankowi zgładzić swego męża Darnleya. Po tym wydarzeniu oboje byli zmuszeni uciec ze Szkocji. Sztuka w reżyserii Martyny Łyko to historia kobiety targanej namiętnościami. Królowa Szkotów od dziecka uczona pokory i uległości odważa się kochać         i sprawować rządy w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Chociaż, patrząc przez pryzmat historii, życie bohaterki przypada na okres odrodzenia, to skłania nas ono do głębszych refleksji. Spektakl zachęca widzów do odpowiedzenia na pytanie: czy można być w pełni niezależnym, będąc w związku? Emocjonalny występ wywołał polemikę wśród uczniów o osobowości wrażliwej  na sztukę  i poruszył nawet osoby o typowo ścisłym umyśle.

 

 

„Błogosławieni i miłosierni- rodzina Ulmów z Markowej” w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie


Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci pochodzili z Markowej koła Łańcuta.  Byli z pozoru zwyczajną rodziną,  ale ich heroizm przeszedł do historii. W czasie II wojny światowej, w „czasie kalekim”, gdzie wielu zapomniało o człowieczeństwie, oni nie zapomnieli. Pomimo terroru, strachu, problemów finansowych, Ulmowie dali świadectwo tego, że człowiek w imię ewangelicznej miłości bliźniego jest gotowy zaryzykować własne życie, pomagając Żydom. To polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, 10.09.2023 r. dołączyli do grona błogosławionych Kościoła katolickiego.

09.10. 2023 r. w  Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie z losem tego pracowitego i skromnego małżeństwa mogła zapoznać się młodzież z naszej szkoły, oglądając spektakl „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”. Wyjazd edukacyjny został zorganizowany w  ramach projektu MEiN „Wzór odwagi: Historia rodziny Ulmów”. Dyrektor szkoły, pani Ludmiła Stelmach- Kołodziej, podkreśliła, że wycieczka ta sfinansowana dzięki temu projektowi, była nagrodą dla klasy 2f i uczniów, którzy w roku szkolnym 2022/2023 mieli najwyższą frekwencję.

 

Film, który odkrywa prawdę o zwykłych, a jednak niezwykłych ludziach

22.09. 2023 r. uczniowie klas 2a, 2d, 2f, 2g, 3c, 3d i towarzyszący im nauczyciele wzięli udział w prelekcji  przygotowanej przez przedstawiciela IPN w Rzeszowie, pana Macieja Rędziniaka, na temat kultury społeczności żydowskiej i prześladowań w czasie II wojny światowej. Podsumowaniem tego wydarzenia w rzeszowskim Kinie Helios był film „Historia jednej zbrodni” znakomitego dokumentalisty Mariusza Pilisa, opowiadający właśnie historię rodziny Ulmów z Markowej: Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci.  Poświęcili swoje życie, by ratować Żydów, ukrywając ich u siebie. Zbrodnia, której 24 marca 1944 roku dokonali Niemcy, mordując z zimną krwią także malutkie dzieci Ulmów, jest dla reżysera punktem wyjścia do śledztwa w tej sprawie.

 Rodzina Ulmów z  Markowej koło Łańcuta zdała egzamin z człowieczeństwa.

 

Czy miłość i przyjaźń istnieją naprawdę, czy to tylko cywilizacyjny wymysł?

  „Spektakl muzyczno-poetycki o rycerzu i współczesnym człowieku”

28.04.2023  r. w towarzystwie Don Kichota i  jego giermka Sancho Pansy-uczniowie klas 1b, 1f -przenieśli się do Hiszpanii dzięki muzycznemu spektaklowi w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.

„Don Kichote z Manchy” to tekst liczący ponad 400 lat, a mimo to nadal aktualny. Walka z wiatrakami rozpoczyna wędrówkę w poszukiwaniu odpowiedzi na wiele pytań: „Jaką cenę przychodzi nam płacić za spełnianie marzeń? Czy można poznać samego siebie? Czy miłość i przyjaźń istnieją naprawdę, czy to tylko cywilizacyjny wymysł?”.

Między innymi te problemy zostały poruszone podczas widowiska, a my- dzięki przygodom błędnego rycerza- zgłębiliśmy niektóre z nich, by podążać za marzeniem!

 

Kto tu rządzi. Trzecia czy pierwsza władza?

W dniu dzisiejszym klasa 3b w czasie wizyty w Sądzie Rejonowym w Dębicy przyglądała się przebiegowi rozpraw karnych, zwiedzała budynek sądu, w tym pokój przesłuchań małoletnich świadków, pomieszczenia dla osób zatrzymanych, przymusowo doprowadzanych oraz archiwum wydziału ksiąg wieczystych, zapoznając się  z papierową i elektroniczną wersją księgi wieczystej.


"W każdym państwie istnieją trzy rodzaje władz […]. Na mocy pierwszej panujący lub urzędnik stanowi prawa na przeciąg pewnego czasu lub na stałe tudzież poprawia lub znosi prawa istniejące. Na mocy drugiej rozstrzyga o wojnie lub pokoju, wyprawia lub przyjmuje poselstwa, strzeże bezpieczeństwa, zapobiega najazdom. Na mocy trzeciej, karze zbrodnie lub sądzi pomiędzy poszczególnymi jednostkami. Tę ostatnią władzę nazwiemy władzą sądowniczą, drugą zaś po prostu wykonawczą państwa. [...] Gdzie w jednej osobie lub jednym ciele urzędowym władza prawodawcza łączy się z władzą wykonawczą, tam nie masz wolności, albowiem istnieje obawa, że ten sam monarcha [...] stanowić będzie prawa tyrańskie, by je wykonywać po tyrańsku. Nie masz wolności, skoro władza sądownicza nie jest oddzielną od władzy prawodawczej i wykonawczej. Jeśli złączona jest z władzą prawodawczą, powstaje samowolność w stosunku do życia i wolności obywatela, albowiem sędzia będzie zarazem prawodawcą. Jeśli jest złączona z władzą wykonawczą, sędzia będzie posiadać władzę ujarzmiciela [...]."

                                                                              Monteskiusz, O duchu praw, t. 1, tłum. M. Szczaniecki, Warszawa.

 

 

Góry, nasze góry....

W środę 7 grudnia klasy 3a, 3b, 3c oraz 3d wraz z wychowawcami M. Ciurkotem, A. Pietrasikiem i opiekunami A. Lis i R. Dudziakiem wyruszyli, by przez trzy dni podziwiać uroki śnieżnobiałego Zakopanego i okolic. Wiele atrakcji m.in Gubałówka, Morskie Oko, Kasprowy Wierch, terma Bania, kulig i ognisko dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń.
Żal jutro wracać...

 

 

Razem poznajemy polsko-żydowską historię

W czwartek 1 grudnia 2022 r. kl. 3a i 2u pojechały na wycieczkę do Krakowa w ramach projektu Forum Dialogu „Razem poznajemy polsko-żydowską historię” skierowanego do szkół wielokulturowych.Najpierw uczniowie zwiedzili Muzeum Galicja i uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. Śladami pamięci, która była okazją do refleksji nad dziedzictwem żydowskim w Polsce i Ukrainie. W czasie zwiedzania można było zapoznać się z miejscami pamięci i zabytkami kultury żydowskiej na terenie dawnej Galicji.
Następnym punktem programu był spacer z przewodnikiem po krakowskiej dzielnicy Kazimierz, który jeszcze przed II wojną był osobnym miasteczkiem, zamieszkanym przez społeczność żydowską, a dziś jest pełną życia modną dzielnicą artystyczną, z zachowaną historią tego miejsca. Obok kamienic i kawiarni jest siedem zabytkowych synagog, dwa cmentarze i wiele pamiątek po dawnych mieszkańcach. Najbardziej znanym miejscem na Kazimierzu jest dawny i współczesny plac targowy, czyli Plac Rybny oraz plac Wolnica.
Wycieczka zakończyła się przedświątecznym akcentem – spacerem po pełnym turystów Rynku, gdzie trwa już jarmark bożonarodzeniowy.
Kraków ma swój urok o każdej porze roku.

Zakład narzędziowy "PZL Dębica"

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
4604924

Szukaj