Hej ogarnięci !!!

Język polski

Inauguracja wyjazdów do teatru w nowym roku szkolnym.


Wczoraj /16 IX 2021/ klasa 3e i grupa humanistyczna z kl.3d3 z opiekunami obejrzały w Teatrze W. Siemaszkowej
w Rzeszowie spektakl wg sztuki A. Czechowa "Wiśniowy sad". Treścią utworu jest rozpad gniazd szlacheckich 
i degradacja ziemiaństwa , ale jego wymowa jest uniwersalna. Reżyser rzeszowskiej inscenizacji i jednocześnie autor scenariusza oraz opracowania muzycznego Gruzin - Andro Enukidze zdecydował się na skróty, dopisanie początku
i zakończenia, a także ograniczenie liczby bohaterów, co ma wpływ na interpretację sztuki.

Autorami ciekawej scenografii i kostiumów są artyści gruzińscy.
Cieszymy się ,że po pandemicznej przerwie mogliśmy obejrzeć spektakl na żywo i zainaugurować tym samym wyjazdy do teatru w bieżącym roku szkolnym. Mamy nadzieję, że będzie ich wiele.

 

Wizyta na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie

23 marca 2018 r.  klasa 2c udała się do Krakowa, aby uczestniczyć w dniu otwartym na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.

Zostaliśmy oprowadzeni po budynku oraz zapoznani z organizacją pracy studentów.

Przedstawiono nam, między innymi, pracę w uniwersyteckim radiu „Bonus” i studiu fotograficznym. Mieliśmy okazję zgłębić wiedzę na temat powstawania reportażu oraz jego montażu. Zajęcia te przybliżyły nam studencką codzienność, a dla każdej osoby zainteresowanej dziennikarstwem było to ważne doświadczenie i zachęta do pracy.

 

Kaja Koziara i Ania Szczepanik - gr. dziennikarska z kl. IIc

Od Morrisa do Bauhausu- warsztaty


11 lutego grupę z elementów historii sztuki ponownie odwiedziła absolwentka naszej szkoły, studentka ASP
w Krakowie, Natalia Legutko. Tym razem Natalia zaproponowała uczennicom ozdobienie przedmiotów, które mogłyby zatrzymać
i wykorzystywać na co dzień: zeszyt, piórnik, pudełko. Uczennice pod czujnym okiem Natalii pracowały nad  własną wizją danego przedmiotu. Gotowe prace można obejrzeć na załączonych zdjęciach.

zdjęcia z warsztatów

 

Regulamin VIII Powiatowego Konkursu Poprawnej Polszczyzny „Z językiem polskim za pan brat”

 pobierz regulamin konkursu

 „Z językiem polskim za pan brat”

 

 

 

Regulamin II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na opowiadanie fantastyczne „Na srebrnym globie”

 

 pobierz regulamin konkursu

na opowiadanie fantastyczne „Na srebrnym globie”

 

 

 

  

„Z językiem polskim za pan brat”.

Dnia 25 marca 2015 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Władysława Jagiełły odbyło się podsumowanie VII Powiatowego Konkursu Poprawnej Polszczyzny „Z językiem polskim za pan brat”. Konkurs był skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego i składał się z dwóch części: pisemnej, która odbyła się 18 marca 2015 r. oraz ustnej (retorycznej), która poprzedziła finał 25 marca. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem - w obydwóch etapach wzięło udział blisko 50. uczniów z całego powiatu. 

 

 Tegoroczna edycja konkursu wyróżniała się występami licznej grupy uczniów w części retorycznej. Pierwszy raz wystąpiło aż 18. uczestników z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Jak podkreśliła przewodnicząca jury – dr Barbara Pelczar-Białek, występujący zaprezentowali bardzo wysoki poziom i przedstawili ciekawe pod względem merytorycznym przemówienia.

Zakończenie konkursu uświetnił wykład pani dr hab. prof. UR Bożeny Taras pt. „ABC polskiej korespondencji elektronicznej”. Pani profesor wyraziła też podziw dla pasji humanistycznych naszych uczniów i życzyła nam niegasnącego entuzjazmu w ich realizowaniu.

Na kolejne święto polszczyzny zapraszamy w przyszłym roku!

Lista nagrodzonych w VII Powiatowym Konkursie Poprawnej Polszczyzny  

„Z językiem polskim za pan brat” – zorganizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące
im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy oraz Starostwo Powiatowe w Dębicy,
przy współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim.

Czytaj więcej: „Z językiem polskim za pan brat”.

Po co to wszystko

Autor: Justyna Wilk

Mówią, że bilans musi wyjść na zero. Statystyki, liczby i zestawienia, które nie oddają kompletnie nic. To jest to co słyszę najczęściej. Ilości zgonów podawane sucho jak notowania na giełdzie, wyprane przez czas z resztek emocji.  Tysiąc, pięć, sto tysięcy? Przecież to tylko zbitki cyfr. Ważne, że sprawiedliwość została po naszej stronie, że im pokazaliśmy. Bo wygraliśmy, prawda? Nie..? Więc po co to wszystko?

Czytaj więcej: Po co to wszystko

Nowy język Polski

To oczywiste, że każdy język nieważne jak bardzo stary ulega przemianie, zmienia się niemal wszystko- niekiedy tylko niektóre słownictwo, niekiedy każdy drobny szczegół jak nowe słowa, nowa gramatyka czy też ortografia.  Nasz język mimo tego, że pozornie wszystko z nim dobrze i pozornie mówimy przez cały czas tak samo to, to jednak jest tylko i wyłącznie pozornie.

W rzeczywistości dopieranie dawna język polski stał się tak jakby „Stabilny”, a to i ta dosyć śmiałe stwierdzenie, bo przez cały czas toczą się badania na różne tematy odnośnie tego czy dana forma lub wyraz jest poprawny, czy można go tak wymawiać lub czy można tak pisać- przecież wielu ludzi świadomie czy też nie używa całkiem niepoprawnych form, przez które nie jeden poliglota skrzywiłby się albo nawet zatkał uszy. Jednak normy kiedyś przyjęte uległy znacznej zmianie, dlatego właśnie można mówić, że nasz Język Polski staje się „nowy”, może nie zupełnie nowy, ale jednak coraz „nowszy” i coraz „świeższy”. Jakie są przykłady tych nowości?

Nie możemy przecież zapomnieć o tak popularnym słowie szczególnie z perspektywy zdarzeń na świecie jak „żołnierz”, którego nie

Czytaj więcej: Nowy język Polski

Mistrzyni krótkich form z literackim Noblem

Munro jest głównie autorką opowiadań. Po polsku ukazało się kilka jej książek: m.in. "Taniec szczęśliwych cieni", "Kocha, lubi, szanuje...", "Uciekinierka", "Widok z Castle Rock", "Zbyt wiele szczęścia".

Opowiadania Munro skupiają się na relacjach międzyludzkich w codziennym życiu. Akcja większości jej prozy osadzona jest w południowo-zachodniej części Ontario i często obraca się wokół z pozoru trywialnych i codziennych faktów i obserwacji otaczającej rzeczywistości. Bohaterzy tych opowiadań (na ogół kobiety) to antyteza literackiej heroiczności.

Literacki Nobel to pieniądze ale przede wszystkim prestiż. Laureat może zyskać czytelników na całym świecie. Do tegorocznego literackiego Nobla nominowano prawie 200 twórców z całego świata. Do tej pory nagrodę przyznano 105 razy, wśród laureatów są Polacy: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Dziennik elektroniczny

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
4015594

Szukaj