Hej ogarnięci !!!

Nobel dla Petera Higgsa!

Również dla prof. Francois Englerta z Université Libre de Bruxelles, który na równi z prof. Higgsem stworzył w latach 60. XX wieku teorię, wyjaśniającą, w jaki sposób cała materia naszego świata zyskała w początkach istnienia Wszechświata swoją masę.

Jeszcze niecałe sto lat temu fizycy byli pewni, że atomy są najmniejszymi cząstkami materii. Gdyby to było takie proste! Ale niestety okazało się bardziej skomplikowane niż ludzka wyobraźnia jest w stanie to ogarnąć. Kiedy zajrzano w głąb atomu, okazało się, że wcale nie jest niepodzielną cząstką - składa się z jądra oraz wirujących wokół niego elektronów, a te z jeszcze mniejszych cząstek, elementarnych cegiełek materii. Tak powstał tzw. Model Standardowy, czyli kompleksowy model opisujący wszystkie cząstki elementarne i oddziaływania pomiędzy nimi.
Jednak w tym niemal kompletnym modelu naszej rzeczywistości wciąż coś się nie zgadzało. Gdyby bowiem świat składał się wyłącznie z cząstek odkrytych dotychczas, zgodnie z obliczeniami nie miałyby one zupełnie masy! Kompletną teorię, w jaki sposób cząstki naszego świata zyskują masę, przedstawili niezależnie od siebie w 1964 roku dzisiejsi nobliści - prof. Peter Higgs oraz prof. Francois Englert. Obie teorie przewidywały istnienie dodatkowej cząstki, która nadawałaby innym masę, traf chciał, że przylgnęła do niej nazwa pochodząca od nazwiska Petera Higgsa - cząstka Higgsa. Ze względu na jej niezwykłe właściwości, dzięki którym nasz świat mógł zaistnieć, zwano ją również boską cząstką.

 

Oczywiście, pół wieku temu, kiedy Higgs i Englert wymyślali swoją teorię, nikt nie był w stanie zaobserwować tej tajemniczej cząstki, więc jej istnienie przez długi czas pozostawało tylko hipotezą. Aby potwierdzić jej istnienie, potrzeba było wybudowania największego instrumentu naukowego ludzkości - Wielkiego Zderzacza Hadronów. Kiedy 4 lipca 2012 roku fizycy biorący udział w eksperymentach Atlas i CMS ogłaszali, że udało im się zarejestrować w detektorach boską cząstkę, 84-letni dziś prof. Higgs ze wzruszenia płakał.

Teraz jego i prof. Englerta czekają kolejne emocje podczas wręczania najbardziej prestiżowej nagrody naukowej świata. Świat fizyki od dawna na to czekał.

Zakład Narzędziowy "PZL Dębica"

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Dziennik elektroniczny

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
4982323

Szukaj