Tweet |
Dnia 8 stycznia 2025r. uczniowie z klasy 2G brali udział w lekcji bibliotecznej na temat „Mam tę supermoc”- zajęcia literackie z elementami biblioterapii w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy. Podczas lekcji uczniowie wykonywali zadania praktyczne, dowiedzieli się jak stworzyć poetycki kolaż.
Zajęcia przedstawiły wiadomości poświęcone samoakceptacji, poznania swoich mocnych stron, budowania wiary w siebie i wzmacniania poczucia wartości.
Klasa 2G z zaangażowaniem uczestniczyła w lekcji.
Byliśmy w miejscu położonym w centrum rozpędzonego miasta, u styku głównych arterii, obok Urzędu Marszałkowskiego i Miejskiego, w otoczeniu licznych sklepów, szkół i galerii, niedalekiej odległości od rynku, dworca autobusowego i kolejowego.
Panuje tam półmrok i cisza, która harmonizuje z architekturą tego miejsca, które pozornie nie pasuje do tak różnorodnej aglomeracji, jaką jest Rzeszów. Miejscem naszej wycieczki było Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej parafia pw. Wniebowzięcia NMP i klasztor oo.Bernardynów.
Ojciec Emil – franciszkanin jako nasz przewodnik zapoznał z historią tego kościoła i klasztoru.
Wiemy, co to jest alabaster i jak go wykorzystano w wystroju świątyni i jaki jest związek rodu Ligęzów, fundatorów kościoła rzeszowskiego, z Sanktuarium Narodzenia NMP w Zawadzie koło Dębicy. Słuchaliśmy Ojca siedząc, w prezbiterium w zabytkowych rodowych stallach z 1900 roku.
Podziwialiśmy najważniejszy i najcenniejszy zabytek rzeszowskiej bazyliki figurę Madonny z Dzieciątkiem otoczoną od lat żywym kultem. Jest to późnogotycka rzeźba z lipowego drewna powstała w kręgu krakowskiej szkoły Wita Stwosza, a pochodzi z przełomu XV/XVI w.
Wiemy dlaczego kościół ten został nazwany słuchalnicą Rzeszowa, a sam Rzeszów Wenecją Wschodu.
W kościele w okresie świątecznym będzie można podziwiać ruchomą szopkę, która jest atrakcją nie tylko dla dzieci.
12 grudnia uczniowie klasy 3A uczestniczyli w warsztatach plastycznych "PICASSO NA TALERZU" zorganizowanych przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Zajęcia miały dwie części - teoretyczną i praktyczną.
Najpierw pani prowadząca warsztaty zaprezentowała sylwetkę twórczą Pabla Picassa oraz ciekawostki z jego życia, wśród których jest praca w pracowni ceramicznej, gdzie malował talerze w oryginalne wzory.
Dlatego w drugiej części zajęć uczniowie próbowali swoich sił w tworzeniu własnych talerzy i figurek.
Wszyscy wykonali unikalne prace malując ceramikę, wykazując się przy tym własną kreatywnością. Zajęcia były doskonałą okazją do pobudzenia wyobraźni oraz rozwoju umiejętności manualnych.
W dniu 10.10.2024 r. uczniowie naszej szkoły na zaproszenie uczelni WSPIA uczestniczyli w święcie bezpiczeństwa. Jest to impreza cykliczna. Młodzież mogła uczestniczyć nie tylko w wykładach - 1 OGÓLNOOOLSKI KONGRES BEZPIECZEŃSTWA MŁODZIEŻY, ale również pokazach dynamicznych cieszących się dużym zainteresowaniem.
Dzisiaj nasi uczniowie wraz z uczniami ZS nr 2 w Dębicy, uczestniczyli w jednodniowym Rajdzie Rowerowym. Przejechali unikalną trasą rowerową Velo Czorsztyn, położoną w malowniczym krajobrazie nad Jeziorem Czorsztyńskim w Małopolsce w okolicy Pienińskiego Parku Narodowego.
Wszyscy pokonali 30 kilometrową trasę, a warto zaznaczyć, że trzech uczniów przejechało trasę na rolkach.
W dniu 3 czerwca klasa 1g pojechała do Rzeszowa na spotkanie ze swoim dawnym wychowawcą panem dr Krzysztofem Kosińskim, który od dwóch miesięcy pełni funkcję Dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Wojewódzkim. Było to bardzo miłe i wzruszające spotkanie. Pan Dyrektor opowiadał uczniom o swojej nowej pracy i o zadaniach, które wykonuje na rzecz rolnictwa i ochrony środowiska w naszym województwie. Uczniowie opowiadali o szkole i wspominali wspólnie spędzone chwile.
Wizyta w Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęła się spotkaniem z panią Teresą Kubas – Hul wojewodą podkarpackim, która opowiedziała o zadaniach jakie podejmuje jako przedstawiciel Rady Ministrów na terenie województwa.
Uczniowie mieli okazję spotkać się z panią Kurator Dorotą Nowak-Maluchnik oraz wicekuratorem panem Dariuszem Półćwiartkiem. Zapoznali się z zadaniami, jakie pełni Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i na jaką pomoc mogą liczyć zarówno nauczyciele, jak i uczniowie i ich rodzice.
Młodzież miała możliwość poznania struktury urzędu, wydziałów i spraw, które można załatwić w Urzędzie Wojewódzkim oraz obejrzenia Sali Kolumnowej, gdzie odbywają się główne uroczystości wojewódzkie.
Spotkanie było bardzo udane. Dziękujemy za przekazaną wiedzę i słodki poczęstunek. Panu Dyrektorowi Kosińskiemu życzymy wielu sukcesów w nowej odpowiedzialnej pracy.
25.04. 2024 r. rozpoczął się dzień pełen wrażeń dla uczniów z klas 1c, 1j, 2e, 3b.
Przybyliśmy do Teatru Bagatela w Krakowie, by zobaczyć „Przygody Toma Sawyera” na podstawie oryginału „The Adventures of Tom Sawyer” Marka Twaina.
Spektakl w reżyserii Krzysztofa Materny przesycony był kolorami, piosenkami, tańcem i świetną grą aktorską. Wszystko to przeniosło nas w świat widziany z perspektywy nastolatka i jednocześnie osoby dorosłej.
Tom Sawyer nigdy się przecież nie starzeje.
Na te pytania odpowiedź znaleźli uczniowie klas: 1a, 1i, 1j, 2c, 2h, 2f, którzy 15.03.2024 r. wzięli udział w multimedialnej lekcji w Kinie Radość. Podsumowaniem tego wydarzenia zorganizowanego przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina był seans filmowy.
„Earl, ja i umierająca dziewczyna” to amerykański komediodramat w reżyserii Alfonsa Gomez-Rejona ze scenariuszem Jessego Andrewsa. Film po raz pierwszy wyświetlony został na Sundance Film Festival, gdzie otrzymał nagrodę główną.
„Lekcja w kinie” okazała się lekcją życia, więc na pewno nie był to stracony czas!
W dniu dzisiejszym uczniowie klas 4a, 4c i 4e wzięły udział w XVIII Targach Edukacyjnych EduSalon oraz XVIII Europejskich Targach Pracy WorkExpo.
W targach udział wzięły publiczne i prywatne uczelnie wyższe, szkoły policealne oraz doradcy zawodowi z całej Polski. Oprócz bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami uczelni wyższych i pracodawcami uczniowie mieli również możliwość uczestniczyć w warsztatach, treningach oraz konsultacjach z zakresu rynku pracy.
Opiekę nad uczniami sprawowali: Paulina Bieniasz, Patrycja Bachurska, Agnieszka Mastaj, Łukasz Reguła.
Dnia 1 grudnia uczennice i uczniowie klas czwartych po raz pierwszy uczestniczyli w zajęciach na Wydziale Filologii Angielskiej WSIiZ w Rzeszowie. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy klas patronackich ILO w Dębicy i WSIiZ w Rzeszowie.
Młodzież naszej szkoły podczas zajęć z native speaker-ami miała możliwość poznać fakty związane z życiem, kulturą, przyrodą, edukacją, muzyką, itp. Australii i Zimbabwe.
Na koniec spotkania ćwiczyliśmy rozumienie tekstu mówionego podczas quizów Kahoot. W miłej i świątecznej atmosferze zakończyliśmy nasze pierwsze warsztaty językowe.
Z niecierpliwością czekamy na następne spotkania :)
Piękna muzyka, cudowne stroje, halki, czerwone korale, wstążki, a na weselu w samym środku izby tańcząca dziewczyna o bardzo smutnym i zagubionym sercu.
30 listopada klasa 1i obejrzała niesamowitą malarską adaptację "Chłopów" Władysława Reymonta. Obecność młodzieży w kinie wydaje się zaprzeczać poglądowi że "jeśli to lektura, to pewnie nuda, przeczytam streszczenie"
Wycieczka naszej klasy zakończyła się w Muzeum Regionalnym w Rzeszowie gdzie zwiedziliśmy wystawę noszącą tytuł „Rejsze – Mała Ojczyzna. W kręgu wiary i tradycji żydowskiej”.
Słuchaliśmy historii Żydów rzeszowskich. Ich niezwykle ciekawa obrzędowości związana z życiem codziennym i licznymi w judaizmie świętami pozwoli nam lepiej poznać naszą wspólną historię.
23 listopada klasy II b i II f obejrzały w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie sztukę "Maria Stuart", która miała swoją premierę w niedzielę 19 XI 2023r.
Spektakl przedstawia główną bohaterkę – Marię Stuart tak, jak opisał ją autor dramatu pod tym samym tytułem – Słowacki. Spektakl opiera się na latach 1566-1567, kiedy to królowa po śmierci prywatnego sekretarza Rizza, pomaga swojemu kochankowi zgładzić swego męża Darnleya. Po tym wydarzeniu oboje byli zmuszeni uciec ze Szkocji. Sztuka w reżyserii Martyny Łyko to historia kobiety targanej namiętnościami. Królowa Szkotów od dziecka uczona pokory i uległości odważa się kochać i sprawować rządy w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Chociaż, patrząc przez pryzmat historii, życie bohaterki przypada na okres odrodzenia, to skłania nas ono do głębszych refleksji. Spektakl zachęca widzów do odpowiedzenia na pytanie: czy można być w pełni niezależnym, będąc w związku? Emocjonalny występ wywołał polemikę wśród uczniów o osobowości wrażliwej na sztukę i poruszył nawet osoby o typowo ścisłym umyśle.
Strona 1 z 2