Czy można być w pełni niezależnym?

23 listopada klasy II b i II f obejrzały w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie sztukę "Maria Stuart", która miała swoją premierę w niedzielę 19 XI 2023r.

Spektakl przedstawia główną bohaterkę – Marię Stuart tak, jak opisał ją autor dramatu pod tym samym tytułem – Słowacki. Spektakl opiera się na latach 1566-1567, kiedy to królowa po śmierci prywatnego sekretarza Rizza, pomaga swojemu kochankowi zgładzić swego męża Darnleya. Po tym wydarzeniu oboje byli zmuszeni uciec ze Szkocji. Sztuka w reżyserii Martyny Łyko to historia kobiety targanej namiętnościami. Królowa Szkotów od dziecka uczona pokory i uległości odważa się kochać         i sprawować rządy w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Chociaż, patrząc przez pryzmat historii, życie bohaterki przypada na okres odrodzenia, to skłania nas ono do głębszych refleksji. Spektakl zachęca widzów do odpowiedzenia na pytanie: czy można być w pełni niezależnym, będąc w związku? Emocjonalny występ wywołał polemikę wśród uczniów o osobowości wrażliwej  na sztukę  i poruszył nawet osoby o typowo ścisłym umyśle.