Hej ogarnięci !!!

Gloria Victis - "chwała zwyciężonym"

Łacińska dewiza gloria victis – „chwała zwyciężonym” – oznaczająca najwyższy wyraz czci dla poległych za sprawę wolności
i niepodległości w walce z przeważającymi siłami wroga. W polskiej tradycji historycznej gloria victis łączy się najściślej z pokoleniem uczestników powstania styczniowego, jednakże przez swą uniwersalność obejmuje także tych, których postawa i rola historyczna zostały pozytywnie ocenione post fatum, a więc poległych w walkach o niepodległość z lat 1914-1920, we wrześniu 1939 r., zamordowanych w Katyniu, powstańców warszawskich.

Krzyż stojący na dębickim starym cmentarzu (obok kaplicy)  upamiętnia powstańców z 1863 roku. W jego powstanie i renowację w 2013 roku była zaangażowana społeczność naszego liceum. Dziś, w 153 rocznicę wybuchu powstania przedstawiciele naszej szkoły spotkali się pod powstańczym krzyżem, odmówili modlitwę za poległych powstańców, zapalili biało-czerwone znicze i rozmawiali o przyczynach i skutkach powstania dla przyszłych losów Polski. 

  Zobacz grafiki z okresu powstania

 

  

Manifest 22 stycznia
Powstańcza bitwa
Kosynierzy
Sztyletnicy
Ludwik Mierosławski - pierwszy dyktator (od 17 lutego do 11 marca 1863)
Marian Langiewicz - drugi dyktator powstania (od 11 marca do 18 marca 1863)
Ostatni dyktator powstania Romuald Traugutt (od 17 października 1863 do
10 kwietnia 1864)
 

 

 

 

 

 

 

 

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Dziennik elektroniczny

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
4285754

Szukaj