

| Tweet |
12 marca 2026 r. odbył się I etap szkolnego konkursu wiedzy o Patronie szkoły - królu Władysławie Jagielle przeznaczony dla klas pierwszych. Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy uczniów na temat życia, działalności oraz dziedzictwa jednego z najważniejszych władców Polski.
Do tematycznego testu przystąpili przedstawiciele klas pierwszych w trzyosobowych zespołach:
1A - Aleksandra Kruszyńska, Szymon Pęcak, Julia Wróbel
1B - Justyna Gawron, Aleksandra Raś, Zofia Sieradzka
1C - Ewa Początko, Aniela Walczuch, Szymon Urban
1D - Kornel Bachoń, Oliwia Kapusta, Piotr Polański
1E - Milena Kobos, Emilia Wadas, Zofia Ziobro
1F - Maria Bobulska, Antonina Bonarek, Nicola Zięba
Uczniowie wykazali się dużą wiedzą. W rezultacie do II etapu – finału zakwalifikowały się klasy: 1A, 1D, 1E oraz 1F. Gratulujemy finalistom!
Zadaniem II etapu jest przygotowanie krótkich filmików pt. „Patron w naszych oczach”, w których uczniowie zaprezentują dziedzictwo naszego Patrona z perspektywy młodych ludzi - w sposób nowoczesny i kreatywny. Filmiki mogą być oparte na faktach historycznych, ale jednocześnie zawierać elementy twórczej interpretacji i wyobraźni.
Termin oddania prac konkursowych: 25 maja 2026 r. (do biblioteki szkolnej)
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom wykazanej wiedzy o naszym Patronie, a finałowe zespoły klasowe zachęcamy do zaangażowania się w przygotowanie konkursowych filmików.
Nagroda główna jest tylko jedna!
Uczniowie klas z rozszerzoną matematyką – 1a, 2a oraz 3a – zostali zaproszeni 11 marca 2026 r. do Krakowa na Dzień Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wysłuchali wykładu „Sztuczna inteligencja inna niż ją widzimy – granice zaufania do SI”. Uczestniczyli w warsztatach „Kiedy liczby mają kształt – partycje i diagramy Younga”, „Teoria chaosu: śladami dziwnych atraktorów”, „Jak grać, żeby wygrać?”, „Wzór Bayesa, czyli jak interpretować wynik testu”, „Do czego są nam potrzebne trudne problemy?”oraz „Kredki i nożyczki, czyli zadania z rozcinaniem i kolorowaniem", prowadzonych przez pracowników naukowych oraz studentów UJ. Na spotkaniu z absolwentami Wydziału zapoznali się z początkami ich ścieżki zawodowej. Mogli też porozmawiać ze studentami, dowiedzieć się, jak wyglądają studia, zobaczyć sale, w których odbywają się zajęcia czy spotkania kół naukowych.
Czas spędzili w miłej i przyjaznej atmosferze.
12 marca 2026r. uczennice z klasy 3d: Julia Pocica, Julia Piotrowska, Aleksandra Chudy oraz uczeń Semko Strzałka z klasy 2b uczestniczyli w turnieju recytatorskim „Zawsze Wierni”, który odbył się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy.
Repertuar obejmował twórczość polskich autorów powstałą po 1939 roku i nawiązywał do tematyki konkursu: walki o wolność, niepodległość, honor, wierność wartościom oraz suwerenność Polski.
Uczeń Semko Strzałka zdobył wyróżnienie za prezentację utworu „Niewygodna prawda” Jacka Kowalskiego.
Wojewódzki Turniej Poezji i Prozy „Zawsze Wierni” od lat ma jasną ideę: spotkanie młodych ludzi ze słowem, które niesie pamięć, odpowiedzialność i uczciwą refleksję o historii najnowszej. W centrum są wartości kojarzone z wolnością, honorem, prawdą i przywiązaniem do Ojczyzny – rozumiane nie jako hasła, tylko jako tematy, które da się przełożyć na interpretację i osobistą wypowiedź.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.
W dniu 11.03.2026 roku w Ropczycach rozegrane zostały wojewódzkie mecze półfinałowe w piłce siatkowej chłopców. Po bardzo wyczerpujących meczach udało się zająć III miejsce jednak bez zamierzonego awansu do dalszych rozgrywek. Skład zespołu: Cieśla Ksawery 3A, Jędrzej Ochotnicki 3B, Filip Sztorc 3B, Filip Tuchowski 3D, Maksymilian Turek 3D, Jaszcz Igor 3D, Krzysztof Pragłowski 3F, Krzysztof Fularz 4A, Wojciech Jakson 4A. Opiekun grupy: Grzegorz Mytkoś
Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę od lat wpisuje się w kalendarz wydarzeń naszej szkoły. Dla młodych ludzi to okazja do wspólnej modlitwy, spowiedzi, rozmów i budowania poczucia wspólnoty w gronie rówieśników z różnych szkół.
Bardzo lubię to miejsce. Jest dla mnie wyjątkowe – powiedziała Gabrysia. Wielu z uczestnikw wyjazdu podkreslało, że udział w pielgrzymce pomaga uporządkować myśli i nabrać wewnętrznego spokoju przed majowymi egzaminami.
Maturzyści dostali od ojców paulinów długopisy z napisem Jasna Góra i obrazek z wizerunkiem Matki Bożej i z modlitwą maturzysty.
W dniu 09.03.2026r. uczennice naszej szkoły: Madej Lena, Kopala Aleksandra, Blicharz Zuzanna , Horodyńska Maria, Plezia Julia, Synowiecka Gabriela, Wójciki Wiktoria, Dwojak Milena, Gawęda Julia, Sędłak Natalia,Wróbel Julia, Stalec Wiktoria, Żurowska Oliwia,Wróbel Zuzanna brały udzial w zawodach w unihokeju i zajęły pierwsze miejsce w półfinale wojewódzkim. Opiekę sprawowała Jadwiga Biernacka.
Od 25 marca do 24 kwietnia 2026 r. na Rynku w Dębicy będzie można oglądać wystawę #StolenMemory, zrealizowaną przez Arolsen Archives – Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Ekspozycja prezentuje historie ofiar obozów koncentracyjnych i przedmioty zabrane im w chwili zatrzymania i zachęca do włączenia się w poszukiwania rodzin, którym dziś zwracane są te ostatnie pamiątki po bliskich.
Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych po raz kolejny dofinansowuje projekt #StolenMemory na terenie Polski i Ukrainy. Partnerem wystawy w Polsce jest Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, a w Ukrainie - NGO Tolerspace Kyiv.
Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 25 marca o godzinie 10:00.
Wśród zachowanych przedmiotów są obrączki ślubne, zegarki, długopisy czy portfele ze zdjęciami. #StolenMemory to kampania, której celem jest zwrot zachowanych z czasu II wojny światowej depozytów. Od czasu rozpoczęcia kampanii w 2016 r. odnaleziono już 1100 rodzin na całym świecie, w tym 400 w Polsce. Rok 2026 jest rokiem jubileuszowym #StolenMemory.
Arolsen Archives otrzymały w 2024 roku Nagrodę BohaterON w kategorii „Instytucja” za kampanie poszukiwania rodzin - #StolenMemory oraz „Powstanie Warszawskie. Nieznane hiSTOrie”. Wyróżnienia te są przyznawane w imieniu Powstańców i zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta RP.
Cel wystawy: zwrócenie uwagi i pozyskanie wsparcia w poszukiwaniach
Zdjęcia przedmiotów prezentowane na wystawie zostały oznaczone kategoriami „poszukiwani” oraz „odnalezieni”. Pamiątki te stają się punktem wyjścia do odtworzenia historii ofiar nazistowskich prześladowań i przywracania pamięci o ich tragicznych losach.
W pierwszym przypadku chodzi o pamiątki, których jeszcze nie udało się zwrócić rodzinom. To jednocześnie apel o przyłączenie się do poszukiwań, ponieważ w Arolsen Archives wciąż znajduje się blisko 2000 rzeczy czekających na zwrot. Wśród nich jest kilkaset przedmiotów należących do osób pochodzących z Polski i 70 z Ukrainy.
Czytaj więcej: Wystawa #StolenMemory w Dębicy. Pomóż odnaleźć rodziny ofiar obozów koncentracyjnych!
Regulamin rekrutacji Włochy 2026 - przeczytaj
Formularz zgłoszeniowy ucznia Włochy 2026 - pobierz
W naszym liceum odbyły się uroczystości upamiętniające to święto. Dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej – Oddziałem Terenowym w Rzeszowie możemy zapoznać się z wystawą pt. „Żołnierze Niezłomni. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku”, która została wyeksponowana w naszej placówce.
2 marca miały miejsce główne uroczystości z udziałem zaproszonych gości: Pani dr Anny Wilczyńskiej – Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy, Pana dr. Jacka Magdonia – przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej, reprezentacji uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Dębicy oraz przedstawicieli naszej społeczności szkolnej.
Część artystyczna zaprezentowana przez naszych uczniów uświadomiła nam, jak ważne jest zachowanie pamięci o tych, którym komuniści odebrali życie, ale nie odebrali ducha, bo ich duch był duchem Ojczyzny... Poruszyły nas słowa piosenek wykonanych przez uczniów klasy 3g, deklamacja wzruszających wierszy oraz dźwięki muzyki płynące z pianina. Mieliśmy również zaszczyt wysłuchać prelekcji Pana dr. Jacka Magdonia na temat Żołnierzy Niezłomnych. W swoim wystąpieniu podkreślił on udział absolwentów naszej szkoły w działalności niepodległościowej. Wystąpienie przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej nagrodziliśmy gromkimi brawami.
Dla wszystkich uczestników była to niezwykle cenna lekcja patriotyzmu, podczas której wybrzmiały słowa o dążeniu do wolności, miłości do Ojczyzny, bohaterstwie oraz szacunku dla narodowej historii.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w kultywowanie pamięci o tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Realizowane przedsięwzięcie było częścią projektu w ramach edukacji obywatelskiej klasy 2b.
1 marca sztandar szkoły oraz uczniowie wraz z nauczycielami i dyrekcjąwzięli udział w patriotyczno-religijnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowanych przez władze samorządowe Miasta Dębicy.
Mamy wobec nich wielki dług wdzięczności za ich odwagę i oddanie, które świadczyli na rzecz wolnej Ojczyzny. Ich oddanie wolnej Ojczyźnie dało siły do następnych zrywów. Dzięki temu obecne pokolenia mogą żyć, pracować i uczyć się w wolnej Polsce.
Zachowanie pamięci historycznej zawsze było szczególnie ważne dla naszej społeczności szkolnej.
Data ta ma wymiar szczególny. Tego dnia, w 1951 roku, w więzieniu mokotowskim komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – ppłk. Łukasza Cieplińskiego oraz sześciu jego towarzyszy walki, współtworzących kierownictwo tzw. drugiej konspiracji. Wśród nich byli również uczniowie naszej szkoły – ci, którzy walczyli o wolną Polskę, gdy świat o Niej zapomniał; ginęli, gdy inni przestali się bić…
Serdecznie dziękujemy panu dr Jackowi Magdoniowi za przekazanie darów do biblioteki szkolnej : „Żołnierze i kombatanci Zrzeszenia WiN oraz „Pułkownik Łukasz Ciepliński (1913 - 1951)”. Książka „Żołnierze i kombatanci Zrzeszenia WiN” zawiera wybór dokumentów źródłowych oraz omawia utworzenie Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", struktury organizacyjne, wytyczne programowe i sprawozdania miesięczne. Poświęcona jest upamiętnieniu działalności kombatanckiej WiN, dokumentowanej tekstami i ilustracjami w ciągu ostatnich 15 lat, od chwili wznowienia pracy Zrzeszenia WiN jako zarejestrowanego w 1990 r. Stowarzyszenia Społeczno – Kombatanckiego.
Broszura pt. „Pułkownik Łukasz Ciepliński (1913 – 1951)” obejmuje informacje o Łukaszu Cieplińskim. Jest to postać, która stała się symbolem walki Polaków z reżimem komunistycznym w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Ciepliński należał do elity pokolenia wychowanego w II Rzeczypospolitej. Poświęcił życie Polsce, której był wytrwałym obrońcą. Walczył w wojnie obronnej 1939 r. od pierwszych dni walk do kapitulacji Warszawy. Kierował strukturami Armii Krajowej w rejonie Rzeszowa. Włączył się w konspirację antykomunistyczną, stając się z czasem jednym z jej przywódców. Przeszedł okrutne śledztwo, został zamordowany z wyroku sądu komunistycznego, a następnie wymazany z pamięci w czasach PRL. Dziś dzień jego śmierci obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Niniejsza broszura została wydana w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej, który od wielu lat podejmuje działania na rzecz poprawy stanu świadomości historycznej Polaków.
Zapraszamy do lektury.
Miło nam poinformować, że Konkurs Matematyczny dla Uczniów Szkół Podstawowych Powiatu Dębickiego organizowany przez nasze liceum został wymieniony w kuratoryjnym wykazie konkursów które mogą być wymieniane na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i dają punkty przy rekrutacji.
Wykaz
zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych w roku szkolnym 2025/2026 przez kuratora oświaty i inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej
11 lutego grupa uczniów naszej szkoły z klas 1D, 2C i 3D wyjechała na Uniwersytet Rzeszowski na warsztaty biologiczno-chemiczne.
Uczniowie mieli okazję zwiedzić laboratoria oraz wziąć udział w zajęciach z miareczkowania, hodowli roślin in vitro i mikroskopowania.
Jak wiadomo najlepsza nauka jest przez praktykę, więc z pewnością nie jest to nasza ostatnia wizyta na Uniwersytecie Rzeszowskim. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie, życzliwość i dużą gościnność!