Tweet |
3 grudnia w naszej szkole odbywał się Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły. Po zaciętej walce ostateczne zwycięstwo przypadło drużynie mieszanej z klasy 4cd, która wygrała z drużyną z klasy 4a 3:2.
W środę, 27 listopada 2024 mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć w naszej szkole wyjątkowe osoby. W związku z 76 rocznicą zamordowania przez reżim komunistyczny ppłk. Ludwika Marszałka ps. „Zbroja” oraz przywódców struktur Zrzeszenia WiN - Władysława Ciska, Stanisława Dydo oraz Jana Klamuta, odbyła się piękna patriotyczna lekcja historii z udziałem syna Ludwika Marszałka-Krzysztofa oraz córki siostry Ludwika Marszałka, Emilii Szlachty ps. „Maj”-Marii.
Lekcja rozpoczęła się prezentacją filmową przedstawiającą postać ppłk. Ludwika Marszałka, który jest symbolem odwagi i niezłomności w walce o wolną Polskę, następnie jego postać przybliżył uczniom wiceburmistrz Dębicy Pan Maciej Małozięć, prezes ŚZŻAK Środowiska 5. PSK AK. Po jego słowach głos zabrali Pan Krzysztof i Pani Maria, którzy w niezwykle przejmujący i wzruszający sposób opowiedzieli o swoim życiu oraz wspomnieniach związanych z rodzicami.
Było to bardzo piękne i wyjątkowe spotkanie, w oczach uczniów pojawiły się łzy wzruszenia... Zakończyło się ono znamiennymi słowami, które wypowiedział w swoim ostatnim pożegnalnym liście do rodziny ppłk. Ludwik Marszałek „ Bądźcie szczęśliwi w sercu Jezusa, w Nim żyjcie, w Nim się spotkamy…”. Po patriotycznej lekcji nasi Goście zwiedzili szkołę oraz udali się do naszego Muzeum z zaciekawieniem przeglądając jego zbiory.
Na koniec Pan Krzysztof pozostawił dla nas pamiątkowy wpis w książce Tomasza Balbusa "Podpułkownik Ludwik Marszałek -Zbroja".
Cześć i Chwała Bohaterom!
Uczennica klasy 4c Ewa Lauria odebrała dzisiaj nagrodę za zajęcie II miejsca w Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego" Einfach fit in Deutsch" , organizowanego przez Liceum Ogólnokształcące im. S.Petrycego w Pilźnie. Konkurs przebiegał na poziomie B1 znajomości języka. Serdecznie gratulujemy!
Ewę do konkursu przygotowała i opiekę sprawowała pani Jolanta Urbańska.
W dniu 29 listopada w bibliotece szkolnej odbyła się akcja której przedmiotem jest zabawa czytelnicza polegająca na wypożyczeniu książki bez uprzedniej wiedzy o jej tytule, autorze czy treści.
Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa wśród uczniów, zachęcenie czytelników do zapoznania się z literaturą, wprowadzenie elementu zabawy w nawyki czytelnicze. Uczniowie bardzo chętnie odwiedzali bibliotekę i wypożyczali książki. Uczniowie mieli okazję zabrać do domu i przeczytać książki, których być może w tradycyjny sposób nigdy by nie wypożyczyli.
W poniedziałek nasze liceum otrzymało replikę odcisku pieczęci majestatycznej króla Władysława Jagiełły. Darczyńcą jest pani Zofia Robotycka pochodząca z Podgrodzia, obecnie mieszkająca w Krynicy, historyk z wykształcenia, której nieżyjący już mąż, Jan, również był historykiem. Prywatnie jestem spokrewniona z Zofią i Janem. W kręgu zainteresowań Jana były między innymi czasy króla Władysława Jagiełły. Zajmował się również naukami pomocniczymi historii: heraldyką i numizmatyką oraz geografią historyczną. W czasie studiów pisał pracę o herbach rycerskich u wybitnego historyka Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Sylwiusza Mikuckiego i wówczas, mając dostęp do dzieł muzealnych, wykonał samodzielnie replikę pieczęci, która stała się jego wielką dumą. Przekazana replika przedstawia króla na ozdobnym gotyckim tronie w otoczeniu sześciu aniołów z tarczami z herbami: Polski i Litwy.
Cieszymy się, że nasza szkoła otrzymała ten dar w roku jubileuszowym.
Wicedyrektor Agnieszka Panek
W ramach obchodów 125-lecia powstania naszej szkoły w piątek 22 listopada w auli szkoły odbyło się spotkanie z prof. dr. hab. inż. Januszem Mroczką, twórcą międzynarodowej szkoły w zakresie metrologii elektronicznej i fotonicznej, członkiem rzeczywistym PAN, absolwentem naszego liceum z 1971 roku. Profesor został zaproszony do wygłoszenia wykładu w ramach Dębickiej debaty o wychowaniu, której współorganizatorem była nasza szkoła. W przeddzień debaty spotkał się z nauczycielami, absolwentami i przyjaciółmi szkoły.
Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Jego Małżonki z podziękowaniem za udział w akcji Narodowe Czytanie oraz okolicznościowy egzemplarz "Kordiana" Juliusza Słowackiego z autografem pary prezydenckiej. Książka będzie stanowiła miłą pamiątkę i wzbogaci księgozbiór naszej biblioteki.
W niedzielny poranek uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Rzeszowa, aby sprawdzić swoje umiejętności gimnastyczno - akrobatyczne w parku trampolin Grawitacja. Natomiast po południu dopingowaliśmy w 12 kolejce rundy zasadniczej drużynę Asseco Resovia Rzeszów, która w trzech setach pokonała Skrę Bełchatów. Niektórzy nasi uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję zrobić sobie zdjęcie z trenerem naszej kadry Nikola Grbiciem.
W dniu 14.11.2024 r. rozegrane zostały Powiatowe Zawody w Piłce Ręcznej chłopców, naszą Szkołę reprezentowali: Aleksander Dobosz 1A, Mikołaj Szarek 2A, Mikołaj Sak 2B, Filip Sztorc 2B, Maksymilian Turek 2D, Kryspin Królikowski 2F, Konrad Podgórski 2F, Krzysztof Pragłowski 2F, Filip Serafin 2F, Marcin Łuszcz 4C, Antoni Migała 4C, Daniel Jakson 4D. Po ciężkich meczach zajęliśmy 5 miejsce. Opiekę sprawował: Grzegorz Mytkoś
W dniu 13 listopada odbyły się półfinały Wojewódzkie Licealiady dziewcząt i chłopców w badmintona w Gwoźnicy Górnej. Naszą szkołę reprezentowali- drużyna dziewcząt: Karolina Delikat , Zuzanna Nowak oraz Wiktoria Kukułka natomiast drużynę chłopców reprezentowali: Kacper Tyrpin oraz Krzysztof Bujak. Po zaciętej walce dziewczęta zajęły 5 miejsce, a chłopcy 6.
Opiekę sprawowali: Jadwiga Biernacka oraz Tomasz Czajowski
11 listopada Narodowe Święto Niepodległości – obchodzimy go dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Dla Polaków to symbol walki o wolność, symbol wiary, miłości do Ojczyzny i symbol zwycięstwa. Z tej okazji uczniowie klasy 3B przygotowali uroczystą akademię z towarzyszeniem chóru szkolnego pod opieką pań Katarzyny Mieleckiej, Kingi Wywrot, Małgorzaty Gawle-Wiernasz.
Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym! Cześć i chwała Ojcom naszej niepodległości! Niech żyje wolna, suwerenna, niepodległa Polska! Niech Pan Bóg ma naszą ojczyznę zawsze w swojej opiece! /z wystąpienia Prezydenta RP z okazji Narodowego Święta Niepodległości/