Hej ogarnięci !!!

Warsztaty dziennikarskie w I LO

            6 czerwca 2013 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy odbyło się spotkanie uczniów z dziennikarzami Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Warsztaty były podzielone na 3 części tematyczne. Pierwsza z nich miała miejsce w auli szkoły. Tam nastąpiło oficjalne otwarcie, a także prowadzone były zajęcia dotyczące pracy dziennikarskiej, zwłaszcza w telewizji. Prowadzący zwrócili szczególną uwagę na oddziaływanie obrazu na widzów. W tym celu zostały ukazane różne nagrania, filmy dokumentalne, które mogliśmy wspólnie obejrzeć na ekranie. Uczniowie analizowali wiele kwestii, m.in. co zadecydowało o zwycięstwie prezydenta Kennedy’iego z konserwatywnym politykiem Richardem Nixonem podczas nagranej debaty z 1960 roku oraz jak łatwo można manipulować widzem, przedstawiając w sposób pozytywny postać Adolfa Hitlera. Dziennikarz Piotr Grabowski ujawnił kilka sposobów przekazywania informacji w telewizji. Zaznaczył, iż rodzaj i ustawienie światła padającego na twarz osoby w mediach ma bardzo duży wpływ na jej odbiór przez widzów. Młodzież dowiedziała się również o innych, bardziej szczegółowych metodach dobrego wyglądu na ekranie (m.in. kwestia ubioru, makijażu). Prowadzący zaprezentowali także technikę oprogramowania montażowego.

 

Druga część warsztatów odbyła się w sali numer 15, gdzie przybliżono nam pracę dziennikarzy radiowych. Ćwiczenia dotyczyły nagrań, a następnie przetwarzania ich w celu osiągnięcia zamierzonego efektu. Łatwo można było zauważyć, jak muzyka wpływa na naszą percepcję, szczególnie na zasadzie skojarzeń. Z zainteresowaniem śledziliśmy ścieżkę dźwiękową do poszczególnych teledysków, zdjęć filmowych, m.in. do filmu „Robin Hood”.  Pan Paweł Bielicki (pracujący od kilkunastu lat w mediach) omówił specyfikę nagrań różnych form radiowych ze szczególnym uwzględnieniem wywiadów.

Ostatnie zajęcia w sali nr 10 dotyczyły funkcjonowania prasy. Uczniowie uzyskali wiele informacji (m.in. czym jest prasa, sposoby manipulacji na rynku, historia prasy , typy i rodzaje gazet oraz co powinien robić dziennikarz). Młodzież otrzymała zaproszenie na warsztaty dziennikarskie na uczelnię WSKSiM w Toruniu, które odbędą się 21-23 sierpnia bieżącego roku. Dziennikarze zachęcają również do wzięcia udziału w konkursie „Żołnierze wyklęci” trwającym do 28 czerwca (więcej informacji na stronie uczelni).

Natalia Masłoń