Hej ogarnięci !!!

WYCIECZKA DO CENTRUM PAMIĘCI I POJEDNANIA W PUSTKOWIE-OSIEDLU

W czwartek, dnia 3.10.2013r. klasa 1d wybrała się na wycieczkę integracyjną, której zwieńczeniem było ognisko klasowe w Leśnictwie w Pustkowie. Najpierw jednak zwiedziliśmy Ekspozycję Historyczno-Dydaktyczną w Pustkowie Osiedlu, zorganizowaną na obszarze dawnego hitlerowskiego poligonu wojskowego SS Truppen-Übungs-Platz Heidelager” i funkcjonujących tam obozów pracy przymusowej.  

Ekspozycja Historyczno–Dydaktyczna przy Górze Śmierci obrazuje historię i działanie obozów pracy oraz poligonu  Waffen – SS, w kontekście dziejów całego powiatu dębickiego i jego mieszkańców w okresie II wojny światowej. Podczas zwiedzania ekspozycji oglądaliśmy makiety głównych, dawnych zabudowań obozów, poligonów, a obok makiet były ukazane elementy ekwipunku żołnierskiego, które zrobiły na nas ogromne wrażenie. Mogliśmy zobaczyć również liczne zdjęcia wywieszone na ścianach, które przedstawiały więźniów tamtego okresu. Z dużym zainteresowaniem obejrzeliśmy film o Księżnej Helenie Jabłonowskiej, która pomagała osobom narodowości żydowskiej oraz więźniom obozu w Pustkowie. Poznaliśmy także wiele historii więźniów z tamtego okresu, które współcześnie brzmią niewyobrażalnie.

Po zwiedzaniu muzeum udaliśmy się tuż obok, na Górę Śmierci (Królową Górę), na której w okresie wojny wybudowano palenisko kremacyjne, służące do palenia zwłok zmarłych oraz okrutnie zamordowanych więźniów. Mogliśmy zobaczyć tam Pomnik Ku Czci Pomordowanych, krzyż przy palenisku, strzelnicę, a także piwnicę do składania ciał zamordowanych. Wycieczka do niedalekiego miejsca, jakim jest Pustków-Osiedle, a szczególnie do Centrum Pamięci i Pojednania oraz Królowej Góry to niezapomniane wspomnienie. Poznaliśmy wiele historii dawnych ludzi, niektórych jeszcze żyjących, obejrzeliśmy zdjęcia, makiety, listy wysyłane po niemiecku do rodzin. Tę wyprawę z pewnością będziemy wspominać i jesteśmy przekonani, że jeszcze nie raz tam wrócimy.

Adrianna Wójcik kl.1d