Hej ogarnięci !!!

Szymon Szostak - nasz człowiek w programie E(x)plory

W dniu 27.02.2015 roku uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im Króla Władysława Jagiełły: Szymon Szostak wraz z opiekunem naukowym Moniką Kuczyńską – nauczycielem biologii, uczestniczyli w Regionalnym Festiwalu Naukowym Explory prezentując swoją pracę doświadczalną.

Tematyka pracy badawczej dotyczyła porównania skuteczności w zwalczaniu stonki oraz wpływu na plonowanie ziemniaka wybranych substancji naturalnych i dostępnych w handlu preparatów owadobójczych.. Konkurs tegoroczny odbywał się we Wrocławskim Parku Technologicznym. Szymon przedstawiał  efekty swojej  pracy członkom jury oraz publiczności, która odwiedzała Park Technologiczny we Wrocławiu. Pozwoliło to przedstawić nasze badania szerokiej publiczności, uwierzyć w siebie, poszerzyć horyzonty i nawiązać ciekawe kontakty.

Program E(x)plory

E(x)plory to świat naukowych pasji, przełomowych badań i zaskakujących rozwiązań. E(x)plory wzbudza naukową ciekawość świata, popularyzuje osiągnięcia nauki wśród dzieci, młodzieży idorosłych. Odpowiada na wyzwanie stojące przed współczesnym państwem, którym jest potrzeba rozwoju innowacji oraz zapewnienie profesjonalnych kadr w świecie opartym na ciągłym

postępie technologicznym. To przestrzeń, która łączy pełnych energii, młodych ludzi rozpoczynających swoją przygodę z nauką, autorytety naukowe, start-up’y i doświadczone przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, media, polskie szkoły i najlepsze uczelnie, duże miasta i małe miejscowości.

 

 Młodzi ludzie mają najbardziej zaskakujące i niebanalne pomysły, które w przyszłości mogą zrewolucjonizować otaczający nas świat. Aby zachęcić ich do rozwijania swoich naukowych pasji, Fundacja Zaawansowanych Technologii organizuje Konkurs Naukowy E(x)plory dla młodzież w wieku 14-20 lat. Najlepsi mogą wygrać stypendia naukowe oraz reprezentować Polskę na najbardziej prestiżowych konkursach naukowych dla młodzieży na całym świecie :

  • Intel ISEF w Phoenix w Arizonie – największy na świecie konkurs naukowy dla młodzieży.
  • INESPO w Utrechcie w Holandii – międzynarodowy konkurs projektów z dziedziny ochrony środowiska i nauki.
  • Expo-Sciences International w Abu Dhabi – prestiżowy festiwal naukowy dla uczniów organizowany od 1987 roku, na którym młodzież prezentuje projekty z kilkunastu dziedzin naukowych.
  • Hong Kong International Science Fair – największe azjatyckie uczniowskie targi naukowe
  • InfoMATRIX w Rumuni – największy konkurs informatyczny w Europie.

 
Dzięki E(x)plory mają także możliwość pokazania swoich pomysłów na szerokim forum, skonsultowania ich z uznanymi autorytetami oraz wymiany doświadczeń z rówieśnikami.

 

Festiwal E(x)plory to jednak nie tylko konkurs dla młodych naukowców, ale także bezprecedensowe wydarzenie dla wszystkich osób pasjonujących się nauką i innowacyjnymi technologiami.