Hej ogarnięci !!!

NIETOPERZ GACEK BRUNATNY śpi na naszym korytarzu

Nietoperz Gacek (PLECOTUS AURITUS) zawitał do naszej szkoły. Wybrał korytarz pomiędzy pierwszym a drugim piętrem na wiosenny odpoczynek. Nietoperze lubią czyste i przyjazne środowisko. Zwierzę, kierując się niezawodnym instynktem, zapewne stwierdziło, że w naszym liceum będzie mu najlepiej. Życzymy mu wszystkiego dobrego, a pan Jan będzie mu codziennie otwierał wieczorem okno, aby czuł się wolny i szczęśliwy. Może założy u nas rodzinę? 

 Gacek Brunatny to nasz najpospolitszy krajowy nietoperz, należy on do rodziny mroczkowatych, nazywany jest także "gacek wielkouch". Jeszcze w latach 50-tych drugi z naszych gacków- Gacek Szary wraz z Gackiem Brunatnym zaliczane były do jednego gatunku. Obydwa gacki są bardzo podobne szary jest minimalnie większy i jak nazwa wskazuje, nie brunatny lecz szary- bez rdzawego zabarwienia.

Nietoperz Gacek Brunatny charakteryzuje się bardzo dużymi uszami, które stanowią 3/4 długości jego ciała, w czasie spoczynku uszy schowane są pod błonami lotnymi a widoczne jedynie około 15 milimetrowe koziołki.

Skrzydła Gacka są szerokie, tworzące powierzchnię lotna błony są bardzo cienkie i podatne na uszkodzenia i rozerwania, mają barwę brązową. Błona skrzydłowa sięga do nasady palców stopy.

Futerko gacka brunatnego ma barwę płowo- żółta do brązowej, włosy są dość krótkie, cienkie i rzadkie. Futerko na brzuchu gacka jest jaśniejsze, szarawe z brązowym zabarwieniem.

W Polsce Gacka brunatnego spotkać można w całym kraju, w lasach, na terenach skalistych i w osiedlach ludzkich. Zasiedla strychy budynków, skrzynki dla ptaków i nietoperzy oraz dziuple drzew, zimuje w piwnicach, studniach, chłodnych jaskiniach, zabudowaniach fortyfikacyjnych i na strychach. W sen zimowy Gacek zapada w październiku a wybudza się w marcu, do zimowania preferuje miejsca o temperaturach od 4 do 7 st. C. W czasie snu zimowego hibernujące osobniki tracą od 20 do 30% masy ciała.
Na łowy gacek brunatny wylatuje późno, po zapadnięciu zmroku. Lata nisko, lot ma szybki lecz trzepotliwy, często zawisa w powietrzu. Chwyta owady zarówno w locie jak i siedzące na roślinności czy innych obiektach. Jadłospis gacków brunatnych to: ćmy, muchówki, chruściki, skorki i chrząszcze. Podczas polowania gacki kierują się słuchem i wzrokiem, nie korzystają echolokacji.

Nietoperz ten jest objęty ochroną!