Hej ogarnięci !!!

I Liceum w I Dębickim Orszaku Trzech Króli

    Po raz pierwszy ulicami Dębicy przeszedł Orszak Trzech Króli. Poprzedziła go msza święta w kościele pw. Ducha Św. Barwny, rozśpiewany korowód, któremu przewodniczyło trzech mędrców w towarzystwie dworzan przeszedł ulicami: Krakowską, Rzeszowską, Kościuszki, Piekarską na Rynek. Tam złożyli dary narodzonemu Jezusowi. Na trasie marszu grane były sceny związane ze Świętem Objawienia Pańskiego.

    W orszaku swą obecność zaznaczyli uczniowie naszej szkoły ze Zwiąku Strzeleckiego oraz z klas 1c, 1a. Nieśli chorągwie, głośno i radosnie spiewali kolędy, budując niepowtarzalną atmosferę orszaku.

   Święto Objawienia Pańskiego, w Polsce nazywane też świętem Trzech Króli, jest jednym z pierwszych ustanowionych przez Kościół. W obrządku wschodnim obchodzone jest 6 stycznia od III w. Właśnie tego dnia Kościół grecki obchodzi święto Bożego Narodzenia.
W Kościele obrządku zachodniego obchodzone jest od schyłku IV w. jako niezależne od Bożego Narodzenia święto na pamiątkę pokłonu, jaki Trzej Królowie złożyli Dzieciątku Jezus w Betlejem.

Zobacz więcej - galeria zdjęć (klik!!!)